Vyvrtnutý členok – viete, ako zastaviť bolesť a opuch?

Pri neopatrnej chôdzi či behu si často môžeme vyvrtnúť členok. Prezradíme vám, ako poskytnúť prvú pomoc a účinne odstrániť opuch i bolesť.
Či už ide o dieťa, ženu s vysokými podpätkami alebo turistu, u všetkých ľudí, ktorí si nedávajú pozor pri chôdzi, sa môže pritrafiť úraz. Častejšie než o zlomeninu pritom ide o vyvrtnutý členok, ktorý si laici kvôli bodavej bolesti a opuchu s ňou zamieňajú.
Symptómy
Vyvrtnutý členok sa môže prejaviť okamžitou prudkou bolesťou a opuchom. To vedie k tomu, že si ho často mýlime so zlomeninou. V niektorých ľahších prípadoch sa ale bolesť nemusí objaviť hneď. Opuch môže tiež nastúpiť až za pár dní, spravidla vtedy, ak zranený členok ešte namáhame.
Kedy k lekárovi
Pri prudkej bolesti a okamžitom opuchu by ste mali v každom prípade vyhľadať lekára a nechať si členok odborne vyšetriť. Niekedy totiž môže skutočne ísť o zlomeninu a tá si vyžaduje dôkladnú liečbu pod dozorom lekára.
Čítajte: Trápia vás opuchnuté nohy? Pomôžu vám tieto triky
Prvá pomoc
Aplikujte ľad alebo studený obklad na vyvrtnutý členok. Chlad bude sťahovať opuch a pomôže zmierniť bolesť. Ľad ale nikdy neprikladajte priamo na pokožku.
Pri následnej domácej liečbe by ste mali dodržiavať niekoľko zásad
- Nedošľapovať – pohybujte sa tak, aby ste minimálne zaťažili členok. Skúste používať napríklad barly.
- Vykladajte nohu – opuch sa nestratí, ak budete mať nohu neustále namierenú dole. Vždy, keď budete mať príležitosť, si ju vyložte. Dávajte ale pozor na tŕpnutie.
- Buďte trpezliví – Vyvrtnutý členok síce nie je zlomenina, no aj tak je potrebné ho preliečiť. Pri nedostatočnej liečbe totiž môžu vzniknúť problémy do budúcna, ktoré vám môžu nadobro zabrániť športovať a celkovo vyvíjať tlak túto oblasť.
Čítajte: Prvá pomoc pre ruky postihnuté artritídou
Domáce recepty proti opuchu
Okrem tabliet proti bolesti a octanovej masti môžete skúsiť využiť aj iné domáce prostriedky. Okrem spomínaného ľadu to je aj:
- Obväz
Ak vám priamo na pohotovosti nohu nezviažu, mali by ste tak urobiť doma. Použite elastický obväz a zaistite poriadne členok. Opäť si dávajte pozor na pocity stŕpnutia, vtedy bandáž odstráňte a chodidlo pomasírujte, aby sa prekrvilo. Obväz by ste mali používať po dobu trvania opuchu a bolesti.
- Bylinky
Lopúch alebo kostihoj (masť alebo obklad z čerstvých listov) vám pomôžu zbaviť sa opuchu i bolesti. Prikladajte ich na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
- Kúpele
Ďalšou možnosťou je robiť si vlažné kúpele s pridaním epsomskej soli. Zranený členok ponorte aspoň na 20 minút.
- Suroviny
Vyskúšajte si na opuchnuté miesto naniesť pastu z kurkumy. Zmiešajte lyžicu s trochou vody a naneste pastu na vyvrtnutý členok.
Inou alternatívou je použiť kúsky cibule alebo cesnaku, ktoré priložíte na opuch a upevníte klasickým obväzom. Podrvený cesnak môžete prípadne zmiešať aj s olivovým olejom a zmes natrieť na opuchnuté miesto.
Dá sa vyvrtnutiu zabrániť?
Úrazy síce sú výsledkom hlavne náhody a nepozornosti, no riziko vyvrtnutia členku značne znížite výberom správnej obuvi. A to športovej, turistickej aj vychádzkovej. Rovnako v zime je vhodné zainvestovať do topánok, v ktorých sa vám nebude šmýkať.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.