Cvičiť ráno alebo večer? Prečítajte si plusy a mínusy
Neviete sa rozhodnúť, či cvičiť ráno alebo večer? Poďme sa pozrieť na jednotlivé pozitíva a negatíva, ktoré cvičenie v rôznu dobu ponúka.
Jednoznačná odpoveď na to, či je lepšie cvičiť ráno alebo večer neexistuje. Väčšina z nás cvičenie prispôsobuje denným povinnostiam, teda cvičíme, kedy máme čas. Ak by ste ale chceli vedieť o tom, aké výhody i nevýhody so sebou prináša cvičenie ráno alebo večer, čítajte ďalej.
Cvičenie ráno
- Pozitíva
Naštartujete metabolizmus – Čo znamená efektívne chudnutie a spaľovanie celý deň (ak vaše telo príjme správnu stravu). Naviac dávka endorfínov zo športu vám pridá viac energie hneď ráno.
„Odkrútite“ si to hneď z rána – A po zvyšok dňa budete mať voľno aj dobrý pocit z absolvovaného cvičenia. Hlavne si to nepokazte nezdravým jedlom.
Telo je viac pripravené – Po spánku je naše telo najviac zregenerované a pripravené podať dobrý výkon.
Čaká vás lepší spánok – Cvičenie vždy napomáha dobrému spánku, no ľudia, ktorí cvičia hneď ráno, ho majú o čosi lepší. Je to spôsobené tým, že telo v pohybe vystavujú dennému svetlu, ktoré potom zasahuje do tvorby melatonínu (hormónu spánku). To znamená, že vaša energia bude ku večeru postupne klesať a nebudete mať problém zaspať.
Ranné vtáčatá sú poctivejšie – Podľa viacerých pozorovaní sú ľudia, ktorí absolvujú cvičenie ráno, viac konzistentní v tréningoch. To znamená, že im dlhšie vydrží odhodlanie pravidelne cvičiť. Čo je celkom logické, pretože mnohí ľudia sú po práci príliš vyčerpaní na to, aby ešte šli cvičiť.
Čítajte: Zlepšite si duševné zdravie cvičením
- Negatíva
Vstávate na budík – Ak chcete cvičenie spojiť s rannou smenou, zrejme budete vstávať vo veľmi skorú hodinu. Vtedy sa vašej mysli ani telu nebude veľmi chcieť.
Musíte mať dlhšiu rozcvičku – Ak si nechcete ublížiť, musíte svaly stiahnuté počas spánku dôkladne rozcvičiť. Potom vám ale už nič nebude brániť v poriadnom cvičení.
Pozor na výživu – Mnohí cvičia na lačno, no to po 8-mich hodinách spánku nie je najlepší nápad. Rovnako, ako ísť cvičiť okamžite po raňajkách. Ranné cvičenie si teda bude vyžadovať ešte skoršie vstávanie, kvôli príprave a tráveniu raňajok.
Cvičenie večer
- Pozitíva
Ráno nemusíte vstávať – Najmä ak ste pracujúci viete, že hodinka naviac v posteli niekedy padne telu lepšie, než tréning. Rovnako môžete mať lepšiu náladu práve z toho, že si dlho poležíte, doprajete si čas na raňajky a aj ich strávenie.
Máte energiu a svaly sú zahriate – Ak váš pracovný či školský deň končíte cvičením, zrejme ste už mali možnosť sa počas dňa poriadne najesť a dať tak telu energiu, ktorú potrebuje najmä pri športe. Tiež ste už absolvovali určitý pohyb, vaše svaly teda budú teplejšie a viac pripravené na záťaž. No ani v tomto prípade by ste nemali zabúdať na rozcvičku.
Vypustíte „paru“ - Cvičením po práci máte skvelú šancu vybiť si stres a prípadnú frustráciu, ktorá sa nahromadila počas dňa, cieľavedomým cvičením. Je to skvelý spôsob, ako upokojiť myseľ a prísť na iné myšlienky.
Čítajte: Správne držanie tela: Jeden cvik, 10 minút denne
- Negatíva
Môžete mať problém zaspať – Cvičenie vždy naštartuje metabolizmus a to môže narušiť váš spánok. Konkrétne sa nemusí vôbec dostaviť pocit ospalosti, pretože chemické procesy v tele vás budú udržovať v stave bdelosti minimálne tri hodiny po večernom tréningu. Ak teda cvičíte večer, odporúčame ukončiť tréning aspoň štyri hodiny pred spaním.
Po práci sa vám nemusí chcieť – Po náročnom dni nemusíte mať vždy motiváciu ísť ešte aj cvičiť. Váš cvičebný plán preto môže zlyhať.
Kedy dávate cvičeniu prednosť vy? Máte pevný režim alebo sa prispôsobujete denným povinnostiam? Podeľte sa s nami o váš názor v komentári.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.