Korupciu u nás považuje za problém 58 percent podnikateľov
- 19:33 09.12.2015
- BRATISLAVA
Najčastejšími korupčnými praktikami v Európe sú uprednostňovanie priateľov a rodiny v obchodovaní, daňové podvody, rodinkárstvo v štátnych inštitúciách či finančné príspevky politickým stranám výmenou za verejné zákazky.
Okrem korupcie považujú podnikatelia za najväčšie prekážky pri podnikaní vysoké dane, rýchlo sa meniacu legislatívu, administratívnu záťaž, vymožiteľnosť pohľadávok a rodinkárstvo. Z pohľadu jednotlivých sektorov ekonomiky sa korupcia podľa podnikateľov najviac vyskytuje v stavebníctve, strojárenskom a elektrotechnickom priemysle a vo finančnom sektore. Rodinkárstvo považujú za rozšírené najmä v krajinách južnej Európy (Grécko, Bulharsko a Taliansko), na Slovensku ho vníma ako problém 55 percent podnikateľov.
Najčastejšími korupčnými praktikami v Európe sú uprednostňovanie priateľov a rodiny v obchodovaní, daňové podvody, rodinkárstvo v štátnych inštitúciách, finančné príspevky politickým stranám výmenou za verejné zákazky či vplyv na politiku, úplatky vo forme darov či dovoleniek, finančné úplatky a provízie. Pokiaľ ide o Slovensko, najčastejšie uvádzanými praktikami sú daňové podvody a obchádzanie DPH, rodinkárstvo v podnikaní, provízie a úplatky v peňažnej forme. Až v 22 krajinách EÚ sa úplatkárstvo a zneužívanie moci na centrálnej úrovni považuje za veľmi rozšírené. Na Slovensku tento jav vníma 77 percent podnikateľov.
Eurobarometer skúmal aj mieru citlivosti na úplatky. Skúmal pritom aj minimálny objem hodnoty, či už vo forme peňazí alebo v nepeňažnej forme, ktorú by podnikatelia už vnímali ako úplatok. Pre vyše 40 percent podnikateľov v Európe by už hodnota v rozmedzí 1 až 50 eur predstavovala úplatok, 15 percent podnikateľov by za úplatok považovala hodnotu od 51 do 100 eur a 14 percent má hranicu vnímania úplatku až na úrovni 201 eur.
Pokiaľ ide o výskyt korupcie vo verejnom obstarávaní, Eurobarometer sa zameral na podniky, ktoré sa v posledných troch rokoch zúčastnili na procese verejného obstarávania. Celkovo 34 percent z týchto podnikov sa domnieva, že korupcia im zabránila v úspešnosti v tendri. Na Slovensku takýto názor zastáva 54 percent podnikov, čo je o tri percentá menej ako v roku 2013. Za najčastejšie nedostatky vo verejnom obstarávaní podnikatelia v Európe považujú na mieru šité podmienky tendra (59 percent), nejasné hodnotiace kritériá (54 percent), konflikt záujmov pri hodnotení ponúk (53 percent) a kartelové správanie sa medzi uchádzačmi (49 percent).
Zber dát sa uskutočnil formou individuálnych rozhovorov od 21. septembra do 9. októbra na vzorke 7 996 podnikateľov.
Veterné parky na mori v Nemecku v roku 2024 zvýšili výrobu elektriny
Nemecké veterné parky v Severnom a Baltskom mori dodali v minulom roku viac elektrickej energie.
Lídri EÚ naznačili, že sú pripravení na odvetu, ak Trump zavedie nové clá
Reakcie lídrov členských krajín EÚ po mimoriadnom samite v Bruseli na možnú obchodnú vojnu so Spojenými štátmi sú jasné - euroblok je v prípade potreby pripravený podniknúť odvetné kroky.
Poslanci otvorili schôdzu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
Poslanci Národnej rady (NR) SR na druhý pokus otvorili mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Občanovi z katastra zmizol vlastný dom
Nepravdivá informácia spôsobila, že občanovi z katastra zmizol vlastný dom.
Z trhu sťahujú stovky syrov, po konzumácii sa vyskytli vážne ochorenia
Z trhu sťahujú syr s obsahom nebezpečných baktérií.