SNS: Protiteroristický balíček je skôr predvolebnou pózou
Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) sa nemôže zbaviť dojmu, že prijatie protiteroristického balíčka je zo strany vlády viac predvolebnou pózou a snahou o väčšiu kontrolu občana než preventívne pôsobenie proti možnému terorizmu.
"Na Slovensku existovalo posilnené protiteroristické zákonodarstvo už od známeho útoku na newyorské mrakodrapy v roku 2001. Okrem toho bola vypracovaná koncepcia boja proti terorizmu, ktorá podrobne určuje miesto a úlohu jednotlivých štátnych orgánov," pripomenul podpredseda SNS Anton Hrnko.
Pri navrhovaní nových zákonných opatrení by sa podľa neho žiadalo minimálne vyhodnotiť, ako existujúca legislatíva a z nej vyplývajúce opatrenia fungujú v praxi. "V čase, keď na Slovensku nebol zaznamenaný žiaden teroristický čin, nebol zatknutý žiadny terorista a podľa vyjadrení zodpovedných orgánov ani neboli zaznamenané žiadne indície, že by sa také niečo mohlo stať, sa nám zdá nenáležité meniť Ústavu SR spôsobom, ako sa to stalo. Politici a poslanci by mali mať väčšiu úctu k základnému zákonu štátu a nerobiť z neho trhací kalendár," upozornil.
Dodal, že to, či a ako poslúži nová legislatíva svojmu cieľu, sa uvidí v nasledujúcom období. "Občanovi treba len dúfať, že nové právomoci, ktoré získajú štátne orgány, nebudú zneužité proti nemu," uzavrel.
Poslanci Národnej rady SR v stredu (9.12.) schválili novelu Trestného zákona, ako aj zmeny ďalších právnych predpisov, ktoré prinášajú polícii, prokuratúre, súdom a tajným službám rad oprávnení v boji proti terorizmu.
Antiteroristický balíček vznikol expresne po sérii teroristických útokov v Paríži. Za jeho prijatie hlasovalo 78 poslancov. Ešte v utorok (8.12.) zmenil Smer-SD za pomoci hlasov opozičného Mosta-Híd Ústavu SR tak, aby pri trestných činoch terorizmu mohla polícia osobu zadržať až na 96 hodín namiesto súčasných 48.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.
Protestuje celé Slovensko: Ľudia nesúhlasia s krokmi Ficovho kabinetu
Protesty organizuje občianske združenie Mier Ukrajine.
Z SNG odchádza viacero zamestnancov, hovoria o tlaku vedenia
Zo Slovenskej národnej galérie odchádzajú viacerí vedúci zamestnanci vrátane riaditeliek vysunutých pracovísk SNG z Galérie Ľudovíta Fullu, Zvolenského zámku i Schaubmarovho mlyna.
Systém eRecept je plne funkčný pre všetky lieky, potvrdili zdravotné poisťovne
Zdravotné poisťovne potvrdili, že systém eRecept je opäť plne funkčný. Elektronicky je možné predpisovať všetky lieky, vrátane liekov s plnou úhradou pacienta.