Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku
Kňaz Douglas Bazi poďakoval premiérovi Ficovi a ministrovi Kaliňákovi, za ich odvahu prijať kresťanov. Poďakoval aj Slovákom, ktorých ubezpečuje, že 'náš ľud je mierumilovný'.
Skupinu sprevádza kresťanský kňaz Douglas Bazi, ktorý bol s nimi priamo v Iraku a na košickom letisku ich čakali predstavitelia slovenskej rímskokatolíckej cirkvi a kňaz Peter Brenkus, ktorý zároveň vedie občianske združenie Pokoj a dobro. Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.
Douglas hovorí o historickom kroku
Krátko po pristátí otec Douglas poďakoval premiérovi Ficovi a ministrovi Kaliňákovi, za ich odvahu prijať kresťanov najmä teraz, keď takéto kroky nie sú veľmi populárne a že sa rozhodli dať týmto ľuďom šancu uniknúť hrozbe islamského štátu v Iraku.
"Rozhodnutie premiéra Fica a ministra Kaliňáka bude určite historickým krokom, lebo poskytli pomoc ľuďom, ktorým by inak hrozila genocída. Takýmto spôsobom preukázali veľmi rozumnú formu spolupatričnosti. Chceme sa z hĺbky nášho srdca za to tisíckrát poďakovať celej slovenskej vláde " povedal Douglas.
Odporúčame:
Tu ubytujú utečencov, ktorí prileteli na Slovensko
Slová vďaky vyslovil aj na adresu pracovníkov migračného úradu, najmä pani Petre Achbergerovej, ktorá sa pričinila o to, že sa tento projekt stala realitou. Zvlášť poďakoval mimovládnej organizácii Pokoj a dobro, ako aj biskupovi Viliamovi Judákovi.
"Prosím považujte nás za vašich doživotných priateľov, za vašu rodinu. Je to odkaz aj pre slovenský národ a ďakujeme, že ste otvorili náruč prenasledovaným kresťanom, ktorí potrebujú bezpečné miesto a nový domov. Ceníme si to a môžeme vás ubezpečiť, že náš ľud je mierumilovný. Ďakujeme, že ste prijali túto skupinu. Ďakujeme Slovensko," povedal otec Douglas. Doložil, že príprava na presťahovanie trvala pätnásť mesiacov. Ide o prvú skupinu, pričom ďalšie skupiny čakajú na presídlenie do Česka a Poľska.
Ako povedal kňaz Brenkus, títo ľudia sa veľmi nelíšia od nás, čo sa týka duchovných hodnôt. "Tie hodnoty však berú opravdivejšie, ako niektorí naši kresťania. My tie hodnoty, ku ktorým sa hrdo hlásime, nedokážeme vždy napĺňať svojim životom a skutkami," povedal kňaz Brenkus. Doložil, že mnohí z tamojších kresťanov museli práve kvôli vernosti týmto hodnotám opustiť svoje domovy, krajinu, aby si zachránili holý život.
Ako uviedol kňaz Brenkus, v piatok dopoludnia budú v prijímacom tábore v Humennom sláviť svätú omšu, ktorú bude celebrovať otec Douglas v krásnom chaldejskom obrade, ktorý bude pravdepodobne vysielaný v televízii Lux a Slováci môžu aj takýmto spôsobom bližšie spoznať ľudí, ktorí k nám prichádzajú.
Integračný proces tejto skupiny ľudí potrvá asi dva roky
Podľa slov hovorcu ministerstva vnútra Ivana Netíka, na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, celkom 149 ľudí, dospelí muži, ženy, deti aj starší.
"Momentálne ide o jedinú skupinu, ktorá príde na Slovensko. Ďalšie skupiny by mali smerovať do Poľska a do Česka. V súčasnosti je to jediná kapacita, ktorú vieme poskytnúť, aby integrácia týchto ľudí bola úspešná," povedal Netík. Doložil, že skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no keby ostali, tak by im hrozila smrť. Zdôraznil, že Slovensku nejde o kvantitu, ale o kvalitu, aby sa títo ľudia dokázali integrovať do spoločnosti bez toho, aby to vyrušovalo slovenských obyvateľov.
Netík uviedol, že projekt je financovaný z viacerých zdrojov – jednak sú to americkí donori a slovenskí prispievatelia a podieľať sa na financovaní bude aj slovenský migračný úrad.
V prvej fáze v humanitárnom centre v Humennom musia prejsť karanténou, to znamená že absolvujú zdravotné prehliadky, ako aj rôzne administratívne úkony, čo potrvá približne do Vianoc. Pre deti je tam pripravená škôlka aj škola, kde sa budú učiť v prvom rade slovenčinu. Po skončení karantény a vybavení štandardných procesných úkonov žiadateľov o azyl nebude ich sloboda obmedzená, budú mať voľný pohyb.
Ako uviedol Netík, integračný proces tejto skupiny potrvá asi dva roky. Momentálne nie je plánovaný ďalší presun asýrskych kresťanov na Slovensko.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.
Protestuje celé Slovensko: Ľudia nesúhlasia s krokmi Ficovho kabinetu
Protesty organizuje občianske združenie Mier Ukrajine.