Z tejto stravy budete starnúť rýchlejšie!
Tak, ako príjem niektorých látok dokáže proces starnutia spomaliť, iné ho zase môžu urýchliť. Prečítajte si, ktoré suroviny robia vášmu mladistvému výzoru medvediu službu.
Poznáte príslovie „ste to, čo jete“? Ak skutočne platí, potom to, čo konzumujete, má vplyv aj na prirodzený proces starnutia. Konzumáciou určitých surovín sa dá celkom slušne spomaliť, iné ho zase urýchlia. Na čo by ste si teda mali dávať pozor?
Umelé sladidlá a celkovo biely cukor
Aká je spojitosť medzi cukrom a starnutím? Cukor ale z dlhodobého hľadiska pôsobí aj na naše DNA konkrétne na skracovanie telomérov. To sa potom premietne na bunkách a ich schopnosti obnovovať sa. Najviac sa to prejaví na hornej vrstve pokožky, epiderme, ktorá bude rýchlejšie starnúť.
Spálené mäso
Obsahuje čiastky uhľovodíka, ktoré v organizme spôsobujú zápaly. Na pokožke sa to prejaví tak, že prichádza o kolagén. Úbytok kolagénu sa priamo spája so starnutím pleti.
Nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov
Mlieko, syry, jogurty sa na prvý pohľad môžu zdať zdravé, no záleží na tom, akú kvalitu si vyberáte. Tieto výrobky bežne obsahujú nezdravé prísady a niekedy aj zvyšky hormónov. To všetko sa prejaví na kvalite a odolnosti pleti či pokožky.
Príliš veľa soli
Trochu soli náš organizmus potrebuje pre správne fungovanie. Ale v potravinách, ktoré dnes bežne kupujeme a konzumujeme, je obsah soli spravidla vyšší. Čo znamená, že bežný človek za deň často presiahne odporúčanú dennú dávku sodíka. Nášmu telu stačia denne 3 - 5 gramov. Čo je množstvo, ktoré sa dá skutočne ľahko prekročiť. Ak to so soľou pravidelne preháňate, môžete na sebe spozorovať zadržiavanie vody v organizme, výskyt tmavých kruhov pod očami a tiež rapídne starnutie buniek. Zo zdravotného hľadiska ovplyvňuje nadmerná konzumácia soli aj vysoký krvný tlak, rednutie kostí, obličkové kamene a obezitu.
Čítajte: Omladnite pomocou jednoduchých trikov
Transmastné kyseliny
Sú to umelé prísady, ktoré potravinári bežne pridávajú do rôznych potravín. Napríklad do margarínu. Hojne sa pridávajú aj do pekárenských výrobkov, zákuskov, čokolád, polev alebo zmrzlín či hranoliek. Transmastné kyseliny majú podiel na zvýšenej tvorbe akné ale tiež zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. A ľudia s takýmito problémami vykazujú aj znaky predčasného starnutia.
Alkohol a kofeín
Obe látky majú jedno spoločné – dehydratujú organizmus. A to sa rozhodne nebude páčiť vašej pokožke, vlasom a nechtom, ktoré takto prídu o prirodzenú vlhkosť. Skúste kávu nahradiť dobrým zeleným čajom a alkohol obmedziť na skutočne kvalitné, menšie množstvá.
Fajčenie patrí medzi najhoršie
Tento nepekný zlozvyk dáva skutočne zabrať zubom, pokožke a najmä pľúcam. Ako fajčiar môžete pravidelne bojovať s kruhmi pod očami, zažltnutými zubami a vypadávaním zubov, rýchlou tvorbou vrások, strií a tiež so zhoršeným hojením rán. Fajčenie celkovo prináša vášmu organizmu iba negatíva. Stojí to skutočne zato, pokračovať s týmto zlozvykom?
Samozrejme to, že si občas dáte sladké, slané dobroty alebo grilované mäso či pohár vína vám nespôsobí automaticky vrásky a nenávratné škody. Pre dobro vášho mladistvého vzhľadu by ste ale tieto potraviny mali konzumovať iba výnimočne a s mierou.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.