• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.1.2025Meniny má Dáša
Bratislava

Na žobraní bezdomovcov zarobili viac ako štvrť milióna eur

  • 7:48 13.12.2015
  • BRATISLAVA
Na žobraní bezdomovcov zarobili viac ako štvrť milióna eur

Obvinení Igor H. (42), spoločne s Igorom H. (20) a Martou R. (29) podľa polície dlhodobo vyhľadávali vhodné typy na žobranie do rôznych miest v Nemecku.

Prípad obchodovania s ľuďmi riešili v uplynulých dňoch policajti z Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru v okrese Rimavská Sobota. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil tri osoby, ktorým po dokázaní viny hrozí väzenie na 12 až 20 rokov.

Obvinení Igor H. (42), spoločne s Igorom H. (20) a Martou R. (29) podľa polície dlhodobo vyhľadávali vhodné typy na žobranie do rôznych miest v Nemecku. Nasľubovali im vysoké zárobky, lepší život a na oplátku mali invalidné a zdravotne postihnuté osoby "len" postávať na ulici a odkladať si peniaze od ľudí. Ako však ďalej informuje Baloghová, realita bola iná a obvinení postihnutých pri žobraní kontrolovali, brali im peniaze, a ak si niečo odložili či pokúsili sa utiecť, zbili ich a opili. Jedlo dostávali raz denne, spávali pod prístreškami, v aute či pod mostom. "Žobrali každý deň od rána do večera, zatiaľ čo ich "zamestnávatelia" míňali takto zarobené peniaze na hazardné hry a v erotických salónoch. Keď už boli v takom zlom zdravotnom stave, že nemohli vykonávať svoju "prácu", priviezli ich späť na Slovensko," uviedla Baloghová s tým, že na následky choroby zomreli dvaja ľudia.

Podľa doterajšieho vyšetrovania sa organizovaná skupina obohatila o 252-tisíc eur. Vyšetrovanie naďalej pokračuje a vyšetrovateľ podal podnet prokurátorovi na väzobné stíhanie obvinených.

Obchod s ľuďmi patrí spolu s drogami a zbraňami medzi jeden z troch najvýnosnejších nelegálnych obchodov na svete, čo dokazuje závažnosť a rast tohto fenoménu, ktorý neobchádza ani Slovensko. Metódy a formy obchodovania s ľuďmi sa stále vyvíjajú a sú sofistikovanejšie. Okrem sexuálneho vykorisťovania, núteného žobrania, nelegálnej adopcie či obchodovania s ľudskými orgánmi sem patrí aj nútená práca v továrňach, v poľnohospodárstve alebo v domácnostiach.

Pomoc a informácie možno získať na Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi - 0800 800 818. Ide o bezplatnú telefonickú linku ministerstva vnútra, ktorej prevádzku podporuje spoločnosť Slovak Telekom. Slúži primárne na poskytnutie preventívnych informácií pred vycestovaním do zahraničia, ako aj na nadviazanie prvého kontaktu s potenciálnou obeťou obchodovania s ľuďmi a na sprostredkovanie relevantnej pomoci. Bližšie informácie k problematike možno získať na stránke rezortu vnútra http://www.minv.sk/?informacne-centrum-na-boj-proti-obchodovaniu-s-ludmi-a-prevenciu-kriminality.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline

Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline

DNES - 20:27Domáce

Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.

Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha

Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha

DNES - 19:37Domáce

Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.

Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja

Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja

DNES - 18:50Domáce

Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.

Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra

Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra

DNES - 17:52Domáce

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.