Teleskop Kepler, ktorý hľadá exoplanéty, je nefunkčný

Teleskopu Kepler, ktorého úlohou je hľadať exoplanéty podobné Zemi, sa pokazil už druhý zo štyroch zotrvačníkov.
Vedci sa však zatiaľ nevzdávajú nádeje, že sa im teleskop podarí opraviť. "Ešte by som Keplera celkom neodpisoval," vyjadril sa John Grunsfeld z NASA.
Keplera vyslali do vesmíru v roku 2009. Vďaka misii, ktorá stála 600 miliónov dolárov, vedci identifikovali zatiaľ 132 exoplanét a vyše 2700 ďalších možných kandidátov. V apríli teleskop objavil dve vzdialené planéty, na ktorých by podľa NASA mohli byť vhodné podmienky na život. Prvý zotrvačník sa pokazil už vlani v júli, a vedci už preto boli pripravení na prípadné ďalšie technické problémy.
Predstavitelia NASA v oficiálnom vyhlásení uviedli, že nový problém zistili v utorok a Kepler sa automaticky prepol do bezpečnostného režimu. Momentálne je cieľom minimalizovať spotrebu paliva, aby teleskop vydržal čo najdlhšie a odborníci mali dostatok času rozhodnúť sa, ako budú postupovať. Kepler základnú triapolročnú misiu ukončil už vlani v novembri, no následne ju predĺžili.
Informácie zverejnili webstránky www.bbc.co.uk a kepler.nasa.gov.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.