Únia chce vlastných pohraničiarov, majú strážiť hranice
- 12:49 14.12.2015
- BRATISLAVA
Projekt Európskej komisie bol vypracovaný po nedávnych skúsenostiach s Gréckom, ktoré nebolo schopné zastaviť tok stoviek tisícov prisťahovalcov.
Zámerom exekutívy EÚ je, aby rozhodnutie o nasadení európskeho zboru pohraničnej stráže mohlo byť prijaté aj bez súhlasu krajiny, na ktorej hraniciach by malo dôjsť k zásahu. Projekt EK bol vypracovaný po nedávnych skúsenostiach s Gréckom, ktoré nebolo schopné zastaviť tok stoviek tisícov prisťahovalcov, pričom grécka vláda ani nesúhlasila s prijatím pomoci od zvyšku EÚ.
Neústretový postoj Grécka a pokračujúci tok migrantov cez Grécko a Balkán do Európy prinútili politikov viacerých členských štátov únie uvažovať o tom, či by Grécko nemalo opustiť schengenskú zónu.
Projekt spoločného zboru na ochranu vonkajších hraníc EÚ by bol prospešný v tom, že by členské štáty prestali zavádzať alebo uvažovať o zavedení jednostranných opatrení v podobe znovuzavedenia hraničných kontrol. Tieto kontroly oslabujú ideu schengenského priestoru a zo širšieho hľadiska podnecujú rast popularity euroskeptických politických strán.
Agentúra Reuters upozornila, že krajiny ako Francúzsko, Nemecko a Taliansko by tento návrh EK privítali. Iné štáty sa domnievajú, že táto iniciatíva zachádza príliš ďaleko a že zasahuje do vnútorných záležitostí jednotlivých členov EÚ. Medzi krajiny, ktoré sa negatívne stavajú ku vzniku európskeho zboru pohraničnej stráže patrí napríklad Poľsko. Poľský šéf diplomacie Witold Waszczykowski upozornil, že by sa vytvorila inštitúcia, ktorá bude svojvoľne rozhodovať o opatreniach na hraniciach bez účasti dotknutého členského štátu EÚ.
Podľa Reuters existujú medzi diplomatmi EÚ aj názory, že pre lepšiu ochranu vonkajších hraníc únie postačia súčasné ustanovenia umožňujúce pozastavenie členstva v Schengene tým krajinám, ktoré nedostatočne chránia vonkajšie hranice schengenského priestoru. Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov je možné kompromisné riešenie, podľa ktorého by velenie jednotlivých misií európskeho zboru pohraničnej stráže podliehalo veleniu štátu, na hraniciach ktorého sa bude zasahovať.
Britský premiér Starmer pricestoval do Kyjeva, chce vyjadriť podporu Ukrajine
Britský premiér Keir Starmer pricestoval vo štvrtok na Ukrajinu, aby vyjadril pokračujúcu podporu krajine krátko pred inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Dondalda Trumpa.
Turkish Airlines obnoví po vyše desiatich rokoch lety do Damasku
Letecká spoločnosť Turkish Airlines na budúci týždeň po viac ako desiatich rokoch obnoví lety do sýrskeho Damasku, oznámil v stredu generálny riaditeľ tureckej spoločnosti.
Zelenskyj hovoril s Dudom o členstve v NATO, navštívil primátora Varšavy
Jednou z hlavných tém diskusie bol vstup Ukrajiny do NATO.
Biden vystúpil s rozlúčkovým prejavom, pred týmto varoval USA
Končiaci prezident v prejave spomenul aj svoje úspechy.
Dohoda medzi Izraelom a Hamasom má tri fázy
Dohoda o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom, na ktorej sa obe strany dohodli v stredu popoludní, bude realizovaná v troch fázach.