Memorandum o predaji Slovenských elektrárňach bude záväzné
- 13:38 14.12.2015
- BRATISLAVA
Štát chce okrem memoranda o opcii pre štát na kúpu 17-percentného talianskeho podielu v Slovenských elektrárňach taktiež posilniť svoju akcionársku pozíciu v podniku.
Štát však nechce zostať iba pri memorande o opcii. Plánuje využiť celý proces predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární aj na posilnenie svojej pozície v podniku. "To posilnenie pozície štátu by malo byť odrazom tej reality, že štát je ten, kto tu vytvára isté podmienky pre fungovanie Slovenských elektrární. Chceme hlavne to, aby sme mali väčšiu transparentnosť v rozhodovacích procesoch vo vnútri Slovenských elektrární a aby sme mali väčšie právo zasahovať do finančných rozhodnutí. Takže to sú všetko veci, ktoré si myslím, že sú reálne a v poriadku," uviedol Hudák.
O memorande či posilňovaní pozície štátu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny rokuje štát len s Enelom. S potenciálnym novým akcionárom, spoločnosťou EPH, o týchto veciach štát podľa ministra nerokoval. "My s nimi nerokujeme, my rokujeme s Enelom. Ale môžem povedať, že neformálne EPH vie o tom, že takéto rokovania prebiehajú medzi nami. V podstate s tým nemajú nejaký problém. Sú v takom informačnom okruhu, ktorý konzultuje nastavenie takejto možnej dohody," dodal Hudák.
Memorandom sa mala zaoberať vláda už uplynulý týždeň. Nestalo sa tak. Či sa ním bude zaoberať aj posledné plánované zasadnutie kabinetu pred sviatkami, je zatiaľ otázne. "To bude záležať od toho, ako rýchlo sa budeme posúvať, lebo to nie je jednoduché nastaviť tie veci tak, aby boli prijateľné pre obidve strany. Dúfam, že áno, ale naozaj to bude závisieť od toho, ako flexibilne dokáže aj talianska strana zareagovať," konštatoval Hudák.
Česká energetická skupina EPH by sa už onedlho mala stať tretím akcionárom v Slovenských elektrárňach. Talianska spoločnosť Enel už od konca leta s nimi exkluzívne rokuje o predaji zhruba 33-percentného podielu. Zvyšný svoj podiel chcú Taliani predať až po dokončení Mochoviec, čo by malo byť niekedy po roku 2017.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.
Jens Stoltenberg: Nórsko urobí všetko pre to, aby sa vyhlo clám zo strany USA
Nová nórska vláda urobí všetko pre to, aby sa vyhla zavedeniu ciel na nórsky tovar zo strany Spojených štátov, vyhlásil nový nórsky minister financií a bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Zmeny súvisiace s novým stavebným zákonom prerokujú poslanci zrýchlene
V súvislosti s návrhom nového stavebného zákona, o ktorom má parlament definitívne rozhodnúť na aktuálnej schôdzi, je potrebné upraviť a zosúladiť desiatky ďalších právnych predpisov.
Veterné parky na mori v Nemecku v roku 2024 zvýšili výrobu elektriny
Nemecké veterné parky v Severnom a Baltskom mori dodali v minulom roku viac elektrickej energie.
Lídri EÚ naznačili, že sú pripravení na odvetu, ak Trump zavedie nové clá
Reakcie lídrov členských krajín EÚ po mimoriadnom samite v Bruseli na možnú obchodnú vojnu so Spojenými štátmi sú jasné - euroblok je v prípade potreby pripravený podniknúť odvetné kroky.
Poslanci otvorili schôdzu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
Poslanci Národnej rady (NR) SR na druhý pokus otvorili mimoriadnu schôdzu parlamentu.