Robert Fico nevidí dôvod na zvolanie Bezpečnostnej rady
Premiér Robert Fico nevie, čo má minister obrany Martin Glváč spoločné s podozrením z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby v čase jeho prvej vlády.
"Pokiaľ sa potvrdia informácie, že je tam veľmi veľa rôznych nepravdivých informácií, poloprávd, bolo by zlé, keby sa Bezpečnostná rada zaoberala nejakým pamfletom. Ale počkajme si na potvrdenie, alebo nepotvrdenie," dodal premiér s tým, že médiám takáto téma prišla vhod, keďže podľa neho nie je "do čoho pichnúť".
Premiér chce najprv počkať, či je 134-stranová správa, ktorú získal denník Sme, pravdivá, alebo nie. Otázku, či bude vyvodzovať politickú zodpovednosť v prípade, ak sa podozrenia potvrdia, považuje Fico za hypotetickú.
Ani jeden škandál nevyšetrený
Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa začalo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko. Existenciu tajnej správy potvrdili Galko, expremiérka Iveta Radičová aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Nepotvrdili, či ide o dokument, ktorý má Sme, pretože ide o tajné informácie.
Tajná správa podľa denníka tvrdí, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.
Pre dokumenty dnes mimoriadne rokoval osobitný parlamentný výbor na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva, ktorý zvolal jeho predseda Martin Fedor (SDKÚ-DS). Výbor bude pokračovať v piatok, mal by sa na ňom zúčastniť aj minister obrany a riaditeľ Vojenského spravodajstva.
Výbor však neprijal Fedorov návrh, aby požiadal generálnu prokuratúru o informáciu, ako v tejto veci postupovala. Fedor dnes vyhlásil, že v priebehu dvoch rokov nastali vo vojenskom spravodajstve dva obrovské škandály a ani jeden nie je vyšetrený.
Upozornil pritom na odpočúvania v roku 2011 a dnes medializované vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
Baška nemal informácie o nezákonnom hospodárení
Exminister obrany a poslanec Národnej rady SR Jaroslav Baška (Smer) nikdy nemal informáciu o nezákonnom hospodárení Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
"Počas môjho pôsobenia sme neriešili žiadne trestné oznámenia, ktoré sa služby a medializovaných informácií týkali. Prvý raz som sa o tom dozvedel z médií teraz," uviedol dnes Baška v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol jeho asistent Vladimír Bielik.
Otázkou podľa Bašku ostáva, do akej miery a či vôbec sú informácie z tajnej správy pravdivé. "Či nejde o ďalšiu spravodajskú hru a vybavovanie si účtov bývalých spravodajských dôstojníkov vojenského spravodajstva. To však je úlohou orgánov činných v trestnom konaní. Som rozhodne za to, aby takéto podozrenia boli dôkladne prešetrené," dodal Baška.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.
Pátracia akcia v Nízkych Tatrách: Po mužovi našli len auto
Horskí záchranári pátrali po nezvestnom turistovi, ktorý sa neozýval manželke.
Žiga: Vo vláde môže dôjsť k zmenám, hrozí zvyšovanie dane
Podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga odmieta kritiku, že by v parlamente vládol chaos. Nevidí ani priestor na predčasné voľby.
Hrozí pád vlády? Pellegrini odpovedal jasne
Prezident upozorňuje na narastanie miery nestability a konfliktov v koalícii.