Aký dopad má zdravé stravovanie na našu planétu?
Táto správa bude nepríjemná pre všetkých, ktorí holdujú zelenine a ovociu. Spôsob, akým ich v súčasnosti pestujeme poškodzuje planétu.
V starších štúdiách nájdete veľa zmienok o tom, aký je chov a spracovanie mäsa za posledné storočie neefektívne. Samotný chov vyžaduje veľké množstvo zdrojov a následné spracovanie mäsa vytvára pomerne veľa skleníkových plynov, ktoré majú negatívny dopad na planétu. Štúdia UN z roku 2010 hovorí, že živočíšna produkcia v globálnom množstve spotrebuje až 70% sladkej vody, 38% pôdy a má 19% podiel v emisiách, ktoré my ako ľudstvo celkovo vyprodukujeme (napríklad používaním áut či produkovaním iných výrobkov, atď). Riešením vtedy bolo naštartovanie pestovania a produkcie ovocia a zeleniny a tiež preorientovanie ľudí na zdravšiu (pre nás aj pre planétu) aleternatívu.
Čítajte: Mäso a rakovina - fakty, ktoré boli zamlčané
Čo sa teda stalo, že vedci zmenili rétoriku?
Vedci z Carnegie Mellon University tvrdia, že stravovanie založené na prevahe ovocia a zeleniny ubližuje planéte omnoho viac. Ako je to možné? Táto skupina sa zamerala na výskum z iného pohľadu. Podľa nich ovocný a zeleninový jedálniček produkuje viac „emisií na kalóriu“. Čo to v praxi znamená?
Je jasné, že na chov a spracovanie mäsa napríklad zo sliepky ide omnoho viac zdrojov (finančných, ľudských, energetických, enviromentálnych), než na vypestovanie pár hlávok šalátu. Lenže podľa CMU je pes zakopaný práve v kalóriách.
Určité množstvo šalátu totiž nezasýti toľko ľudí a na takú dobu, ako rovnaké množstvo spracovaného mäsa. Teda na zasýtenie ľudstva z takéhoto jedálnička potrebujeme vypestovať omnoho väčšie množstvo ovocia a zeleniny. A tým pádom sa aj značne zvyšujú rôzne náklady a produkcia skleníkových plynov. Podľa pozorovaní Paula Fischbecka, ktorý bol súčasťou výskumného tímu, sú tieto rozdiely v emisiách tak výrazné, až je „šalát pre Zem trikrát horší, než slanina.“ Podľa Fishbecka sa to týka najmä pestovania a zberu baklažánu, zeleru a uhorky.
Čítajte: Takto odstránite pesticídy z ovocia a zeleniny
Ani úplne odstránenie produkcie ovocia a zeleniny (a jeho nahradenie väčšou produkciou mäsa) by veci nepomohlo. Ak odhliadneme od dopadu na naše zdravie, celkový podiel emisií by to z 19% zvýšilo na 25%, spotrebu vody by to navýšilo o 10% a celkovú spotrebu energií o 38%.
Samozrejme, zeleniny a ovocia sa nemusíme, dokonca nesmieme vzdávať. Táto štúdia nie je univerzálna. Bola totiž vypracovaná na základe údajov o výžive, pestovaní, chove, spracúvaní a infraštruktúre v USA. Pre každú krajinu by teda platilo niečo iné. Podľa vedcov by podobná štúdia v Európe dosiahla úplne iné výsledky, pretože v rámci jej krajín sa viac dbá na lokálnu produkciu.
Na záver ešte jeden fakt, ktorý by si k srdcu mali vziať milovníci mäsa i ovocia a zeleniny. Ročne sa znehodnotí 30 – 40% jedla, ktoré celkovo vyprodukujeme (tu patrí mäso i zelenina). Keby sme dokázali zmierniť tieto čísla, malo by to jednoznačne pozitívny dopad na ekosystém planéty a tým by mohli skončiť štúdie o tom, či je pestovanie ovocia a zeleniny pre Zem horšie, než chov a spracovanie mäsa.
Chcete našej planéte trochu pomôcť? Dbajte teda na to, aby ste aspoň vo vlastnej domácnosti plytvali jedlom a inými zdrojmi čo najmenej. Zdieľajte toto posolstvo aj vašim známym a možno sa ľuďom podarí plytvanie jedla aspoň trochu obmedziť.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.