Video: Ako vybrať kliešťa

Aké sú správne spôsoby bezpečného vybrania prisatého kliešťa? Čo rozhodne nerobiť? Poradíme vám.
Ako odstrániť prisatého kliešťa
Ihneď po nájdení kliešťa je potrebné odstrániť ho. Bez problémov to ide len pár hodín po prisatí prípadne až po jeho nacicaní krvou. Optimálnym je odstrániť kliešťa do 48 hodín od jeho zakúsnutia.
Na trhu existujú špeciálne pinzety, ktorými dokážeme uchopiť hlavičku kliešťa bez toho aby sa poškodilo jeho telo a my sa ho nemusíme dotknúť. Po vytiahnutí kliešťa sa odporúča dezinfekcia ranky jódom (pozor, jód je toxický pre mačky).
Krútenie kliešta je mýtus
Najväčší výskyt kliešťov býva od apríla do októbra. Číhajú na človeka najmä v tráve, preto sa treba do prírody vhodne obliecť. Odporúča sa vyhnúť krátkym rukávom a nohavice by mali byť zasunuté do topánok, prípadne mať pod nimi ešte podkolienky. Je tiež vhodné použiť repelenty či zaočkovať sa.
Po návrate z prírody je potrebné vytriasť šaty, dôkladne sa osprchovať a skontrolovať si celé telo. Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr. Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom.
Čítajte: S príchodom leta si opäť treba dávať pozor na kliešte
No ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany.
Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako úchytka v stene.
Kliešťa treba poliať či postriekať dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu, poslúžiť môže aj alkoholický nápoj, parfum, kolínska.
Použiť možno aj hustú mydlovú penu, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok, najmä antibakteriálne.
Potom treba kliešťa chytiť pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom ho vytiahnuť, následne ranu opäť dezinfikovať. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, miesto treba ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie však je vyhľadať lekára, ktorý hlavičku kliešťa odborne a sterilne odstráni.
Video: Ako správne odstrániť kliešťa
Video: Kliešťová encefalitída

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.