9 zvláštnych zvukov, ktoré robí naše telo – čo znamenajú?
Naše telo neustále pracuje a to sa prejavuje aj vydávaním rôznych zvukov. Viete, čo konkrétne znamenajú a kedy by ste mali zbystriť pozornosť?
Od pukania kĺbov až po kručanie v bruchu – naše telo vytvára skutočne pozoruhodnú symfóniu vlastných zvukov. Kedy sa objavujú a čo znamenajú sa dozviete v riadkoch nižšie.
-
Sipot pri nádychu
Zvyčajne sa vyskytuje pri vážnejších srdcových a pľúcnych ochoreniach. Môže byť aj výsledkom astmy, alergie a dlhodobého fajčenia. Sipot pri dýchaní by ste určite nemali podceňovať. Znamená, že vaše pľúca z rôznych príčin nezvládajú svoju úlohu naplno. Váš lekár by mal stanoviť, prečo to tak je.
-
Pukanie kĺbov
Kĺby nám pukajú, pretože ich chráni istá tekutina. Tým pádom, keď zmeníme polohu kĺbu pohybom, zmeníme aj umiestnenie tejto tekutiny. Potom môžu vznikať drobné vzdušné bubliny, ktoré vytvárajú „pukavý“ zvuk. Je to normálny zvuk, pokiaľ ho nesprevádza bolesť, tuhnutie alebo vybočovanie kĺbu z miesta. Vtedy by ste mali zbystriť pozornosť a vyhľadať lekára.
-
Grganie
Je to vzduch, ktorý vychádza z tráviaceho traktu a tlačí sa von z úst. Niet sa čo čudovať, grganie je výsledkom toho, že sme prehĺtali vzduch. Vyhnete sa mu tak, že pri jedle nebudete rozprávať, žuť budete pomaly a nebudete ho zapíjať sýtenými nápojmi.
-
Zvonenie v ušiach
Alebo hučanie sa odborne volá tinnitus. Nie je to choroba, ale príznak určitej diagnózy. V ušiach zvoní a hučí hlavne starším ľuďom, no takýto problém môžu mať aj mladšie ročníky, ktoré majú poškodený (dočasne alebo trvalo) sluch. Bežne nám napríklad v ušiach zvoní, keď sa vystavujeme dlhšiu dobu nadmernému hluku.
Ak vám zvoní v ušiach pravidelne a nevystavujete sa hluku, mali by ste si dať sluch odborne vyšetriť.
-
Štikútanie
Za vznikom štikútania je podráždenie bránice. Často ho spôsobí napríklad jedlo, ktoré uviazlo medzi pažerákom a žalúdkom. Alebo prirýchla konzumácia, pálivé a horúce jedlá, či zapíjanie studenými nápojmi a alkoholom. Zvyčajne by malo samo ustúpiť, no ak trvá dlhšie ako pár hodín, mali by ste vyhľadať lekára. Dlhotrvajúce či často sa opakujúce štikútanie nie je normálne.
-
Pískanie v nose
Pískanie je znakom obštrukcie v dýchacích cestách – znamená to, že ich niečo zrejme blokuje. Tiež to môže signalizovať rastúce množstvo hlienu v dýchacích cestách. Na tento stav pomáhajú antihistaminiká alebo dekongestantny (lieky, ktoré odstraňujú zdurenie).
Ak ste na nose utrpeli zranenie a počas dýchania počujete piskot, môže to naznačovať trhlinu v chrupavke.
-
Škvŕkanie v bruchu
Znamená nielen hlad, ale aj posúvanie potravy, tekutín a vzduchu po tráviacom systéme. Tento zvuk je prirodzený, no ak ho sprevádza bolesť alebo kŕče, mali by ste rozhodne vyhľadať lekára. Môže to signalizovať vážnejší problém s trávením alebo s jedným z tráviacich orgánov.
-
Kýchanie
Môže ho vyvolať hocaké podráždenie – od prachu až vírus. Niektorí ľudia kýchajú hlasnejšie, čo je spôsobené väčšou kapacitou pľúc, veľkosťou priedušnice a sily brušných svalov. Ak kýchate často a pritom nemáte nádchu, mali by ste navštíviť alergológa.
-
Chrápanie alebo lapanie po dychu počas spánku
Obe sa spájajú so syndrómom spánkového apnoe. Je to porucha regulácie dýchania, ktorú s pomocou lekára môžete úspešne korigovať.
Aký zvuk tela vás najviac prekvapuje? A ktorý vás vie vystrašiť?
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.