V novom vedeckom parku budú skúmať najvážnejšie ochorenia

Výskum v parku sa bude okrem iného zameriavať aj na využitie pokročilých terapií napríklad pomocou kmeňových buniek.
Informovala o tom Slovenská akadémia vied s tým, že výskum v parku sa bude okrem iného zameriavať aj na využitie pokročilých terapií napríklad pomocou kmeňových buniek, či na vývoj najmodernejších diagnostických postupov. Univerzitný vedecký park pre biomedicínu slávnostne otvorili tento týždeň v areáli Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste v Bratislave.
Univerzitný vedecký park má tiež zlepšiť koordináciu medzi riešiteľskými kolektívmi a vytvárať excelentné motivačné prostredie pre mladých vedcov. "Tento BioMedPark – ako mu hovoríme v akademickej komunite – je unikátny. Má rozlohu vyše 18-tisíc metrov štvorcových, je to priestor pre vyše 500 zamestnancov z viacerých vedeckých ústavov a univerzitných partnerov. BioMedPark má široký výskumný záber, centrum má na Slovensku opodstatnenie a verím, že bude prinášať prospech nielen pre vedu a bude prínosom aj pre svetovú vedu, a predovšetkým bude mať významný prínos pre spoločnosť a zdravie obyvateľstva Slovenska," povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.
V Univerzitnom vedeckom parku pre biomedicínu majú svoje pracoviská vedci z viacerých ústavov Slovenskej akadémie vied – Virologický ústav SAV, Ústav experimentálnej endokrinológie SAV, Ústav experimentálnej onkológie SAV, Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV, Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV, Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV, Ústav merania SAV, ale tiež výskumné tímy z Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity.
Rozpočet projektu bol 39,5 milióna eur, z toho vyše 33,6 milióna bolo z európskych štrukturálnych fondov v programe Výskum a veda. Ostatok čerpali z prostriedkov štátneho rozpočtu. Výstavba vedeckého parku trvala 27 mesiacov.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.