Ako sa to začalo s Betlehemským svetlom
História Betlehemského svetla siaha do 11. storočia, keď sa na výzvu pápeža Urbana II. vydala na križiacku výpravu do Jeruzalema aj skupina mladých rytierov z talianskej Florencie, aby priniesli svojim obyvateľom plamienok ako symbol nádeje.
Ich návratu sa pápež nedožil, pretože rytierom trvalo tri roky, kým zo svojej strastiplnej cesty dorazili v roku 1099 tesne pred Vianocami otrhaní späť do Florencie. Plameň, ktorý sa im podarilo preniesť, umiestnili v miestnej katedrále. Odtiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.
Novodobá história Betlehemského svetla sa začala písať v roku 1986 v susednom Rakúsku. Neboli to však skauti, ktorí ho odvtedy už roky roznášajú po svete, ale tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz, ktorí sa snažili nejako ozvláštniť akcie pomáhajúce postihnutým deťom. Pred Vianocami vyslali lietadlom do Betlehemu telesne postihnutého chlapca, ktorý v Bazilike Narodenia Pána pri jasličkách odpálil z večného svetla plamienok a priniesol ho späť do Linzu. O dva roky neskôr táto akcia prekročila hranice Rakúska a zapálenie Betlehemského svetla odvysielala rakúska televízia cez satelit do celého sveta. Tentoraz plamienok odpálil malý utečenec z Kambodže, ktorý našiel v Rakúsku nový domov.
Na Vianoce 1989 sa tradície ujali miestni skauti, ktorí svetlo rozniesli aj do vtedy už postkomunistických štátov, teda aj do Československa. Konkrétne ho priniesli k soche sv. Václava v Prahe a na hrob zakladateľa skautingu na území Česka Antonína Benjamína Svojsíka. Na Slovensko sa plamienok vďaka slovenským skautom dostal po prvýkrát na Vianoce 1990.
V tomto roku slovenskí skauti odpálili plamienok - symbol pokoja, lásky a mieru všetkých ľudí na Slovensku vo viedenskom farskom kostole Neusimmering v Rakúsku na medzinárodnej ekumenickej slávnosti. Skauti spod Tatier odovzdali Betlehemské svetlo 13. decembra prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v Poprade na Námestí sv. Egídia.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.