Slnečné svetlo a rybí olej pomáhajú liečiť psychické poruchy
Výsledky štúdie naznačujú, že dva dôležité stopové prvky by mohli mať významnú úlohu pri znižovaní výskytu a závažnosti rôznych psychických porúch.
Podľa štúdie výskumníkov z Children's Hospital Oakland Research Institute publikovanej v časopise FASEB Journal neurotransmiter serotonín môže byť jedným z hlavných mechanizmov, vďaka ktorým vitamín D a omega-3 mastné kyseliny pomáhajú zlepšiť duševné zdravie.
"Tieto dôležité stopové prvky pomáhajú funkcii mozgu a ovplyvňujú spôsob, akým sa správame," povedala výskumníčka Rhonda Patrick.
Od depresie k schizofrénii
Výskumníci ďalej odhalili nespočetné spôsoby, akými vitamín D a omega-3 mastné kyseliny prospievajú kognitívnemu a emocionálnemu zdraviu. Obe z týchto základných živín boli spojené nielen s prevenciou psychiatrických porúch, ale aj so zlepšením psychiatrických symptómov, ako aj správania a kognitívnych funkcií u pacientov s určitými poruchami mozgu.
Napríklad štúdia zverejnená v zborníku Národnej akadémie vied v septembri 2014 zistila, že vitamín D môže pomôcť s recykláciou neurotransmiterov, oblasti mozgu zodpovednej za pamäť a učenie, a tým pomáha zabrániť kognitívnemu poklesu. Ďalšia štúdia z roku 2014 publikovaná v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism zistila, že nedostatok vitamínu D by mohol zdvojnásobiť riziko vzniku schizofrénie.
Čítajte: TOP potraviny s vysokým obsahom vitamínu D
Rôzne štúdie tiež spájajú vyššie úrovne omega-3 s lepšou náladou a nižšou mierou psychických porúch. Komplexný výskum zverejnený v Journal of Clinical Psychiatry v roku 2010 zistil, že omega-3 doplnky výrazne zlepšili príznaky depresie u pacientov, ktorí tiež trpia úzkosťou a nereagovali na antidepresíva.
Čítajte: Omega-3 mastné kyseliny - zlepšujú pamäť, sústredenie a náladu
Telo prirodzene produkuje vitamín D pri vystavení slnečnému žiareniu a omega-3 mastné kyseliny sú nájdené v rôznych potravinách, najmä v rybom oleji.
Spojenie so serotonínom
V predchádzajúcej štúdii výskumníci zistili, že vitamín D pomáha regulovať syntézu serotonínu aminokyseliny tryptofánu. Poznamenali, že toto môže byť súvislosť medzi nízkymi hladinami vitamínu D u detí a vývojom autizmu.
V najnovšej štúdii autori diskutujú, že serotonín hrá kľúčovú úlohu v celej rade kognitívnych procesov, vrátane rozhodovania, sociálneho správania, nálady a impulzov. Nízka hladina serotonínu môže hrať úlohu pri ochoreniach, ako sú poruchy nálady (depresia a bipolárna porucha), schizofrénia, autizmus a hyperaktivita.
Autori uvádzajú, že omega-3 eikosapentaenová kyselina (EPA) znižuje aktivitu zápalových signálnych molekúl v mozgu známych ako prostaglandíny E2 série, ktoré inhibujú uvoľňovanie serotonínu. Preto znižujú zápal mozgu (spojený s rôznymi ochoreniami mozgu) a zvyšujú hladinu serotonínu. Omega-3 kyselina dokosahexaenová (DHA) zvyšuje fluiditu bunkových membrán pri synapsách neurónov, čím sa zvyšuje ich účinnosť pri použití serotonínu.
Čítajte: Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú aj 7 rokov po vysadení
Vitamín D okrem svojej úlohy vo výrobe serotonínu tiež pomáha regulovať expresiu približne 1000 jednotlivých génov v tele.
Čítajte: Slnečný vitamín D. Ako ho mať dostatok aj v zime?
Hlavnou výhodou tohto prístupu je, že tieto živiny sú do značnej miery bez vedľajších účinkov.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.