• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 18.1.2025Meniny má Bohdana
-2°Bratislava

Sagan je športovým kráľom, najlepším kolektívom futbalisti

  • 22:34 22.12.2015
  • BRATISLAVA
Sagan je športovým kráľom, najlepším kolektívom futbalisti

Dvadsaťpäťročný žilinský rodák Peter Sagan zasadol na pomyselný trón kráľa slovenského športu druhýkrát, predtým zvíťazil v roku 2013.

Titul slovenský Športovec roka 2015 v tradičnej ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov získal cyklistický majster sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom Peter Sagan. Druhý v ankete skončil chodecký majster sveta na 50 km Matej Tóth. Tretie miesto obsadil hokejista Marián Hossa, ktorý s tímom NHL Chicago Blackhawks získal už tretíkrát Stanley Cup. V kategórii kolektívov zvíťazilo už po štvrtý raz mužstvo futbalistov Slovenska, ktoré sa premiérovo v histórii kvalifikovalo na záverečný turnaj majstrovstiev Európy. Futbalisti predstihli štvorkajak majstrov sveta na 1000 m.

Za Športovú legendu 2015 na slávnosti, ktorá sa uskutočnila v utorok večer už tradične v činohernej sále novej budovy Slovenského národného divadla (priamy prenos zo slávnosti odvysielala RTVS), vyhlásili bývalého krasokorčuliara Karola Divína. Novinkou bolo vyhlásenie Paralympionika roka, ktorým sa stal majster sveta v dráhovej cyklistike Jozef Metelka. Držiteľom diváckej ceny pre športovca roka 2015 sa stal Peter Sagan.

Dvadsaťpäťročný žilinský rodák Peter Sagan (5. raz za sebou v top 10 ankety) zasadol na pomyselný trón kráľa slovenského športu druhýkrát, predtým zvíťazil v roku 2013. Hoci až 98 novinárov ho dalo na prvé miesto a len na jednom lístku nebol v prvej trojke, predsa druhý Tóth (3. raz v top 10) nezaostal v hlasovaní priveľmi, pretože jeho meno bolo v prvej trojici na 110 lístkoch. Len mená prvých dvoch jednotlivcov figurovali na všetkých 114 hlasovacích lístkoch. Tretí Hossa (už 9. raz v top 10) už mal výrazný odstup. Štvrtý skončil strelecký majster sveta v trape Erik Varga (2. raz v top 10), piaty futbalista Marek Hamšík (4. raz v top 10), šiesta zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová (6. raz v top 10), siedma tenistka Anna Karolína Schmiedlová (nováčik medzi najúspešnejšími), ôsma strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková (5. raz v top 10, víťazka ankety z roku 2012), deviaty vodný slalomár Matej Beňuš a desiaty motocyklista
Štefan Svitko (obaja sú nováčikovia v top 10). Hlasy dostalo spolu 48 jednotlivcov, resp. dvojíc. V kategórii kolektívov futbalový tím SR dominoval po štvrtý raz, predtým zvíťazil v rokoch 2009, 2010 a 2014.

Futbalisti absentovali len na jednom lístku a 92-krát sa objavili na prvom mieste. Zvíťazili presvedčivo pred štvorkajakom v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka. Štvorkajak sa v minulosti šesťkrát (v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007 a 2008) tešil z víťazstva v ankete. Tretie takisto s výrazným odstupom skončilo družstvo reprezentantov SR do 20 rokov v hokeji - hokejová "dvadsiatka" bola predtým v trojke najúspešnejších kolektívov len raz, v roku 1999. Novinárske hlasy dostalo spolu 12 kolektívov.

Ako šiesty v poradí po boxerovi Jánovi Zacharovi, hokejistovi Jozefovi Golonkovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi, hádzanárovi Antonovi Frolovi a atlétke Eve Šuranovej získal od novinárov titul Športová legenda onedlho 80-ročný (nar. 22. februára 1936 v Budapešti) bývalý skvelý krasokorčuliar Karol Divín - strieborný medailista zo ZOH 1960 v Squaw Valley, štvrtý na ZOH 1964 a piaty na ZOH 1956, strieborný z MS 1952 a bronzový z MS 1964, majster Európy 1958 aj 1959 a držiteľ dovedna 8 medailí z ME (2-2-4), 11-násobný majster ČSR, resp. ČSSR.

VIZITKY LAUREÁTOV ANKETY ŠPORTOVEC ROKA 2015

JEDNOTLIVCI

1. Peter SAGAN, cestná cyklistika
Bez preháňania možno povedať, že Peter je medzinárodne "najviditeľnejší" slovenský športovec a v zahraničných médiách sa teší veľkej publicite. Dlhodobú vynikajúcu výkonnosť umocnil v roku 2015 presvedčivým ziskom titulu majstra sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom v americkom Richmonde. Tento titul získal ako historicky prvý Slovák. Magazín Cycling Weekly aj portál Cyclingnews.com ho vyhlásili za najlepšieho cyklistu sveta 2015. Znovu žiaril na Tour de France, kde už 4. raz v sérii získal zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára a v siedmich etapách bol v top 3 (0-5-2). Okrem toho Sagan celkovo vyhral preteky Okolo Kalifornie, na ktorých si pripísal aj dve etapové víťazstvá. Na Okolo Švajčiarska vyhral 2 etapy aj bodovaciu súťaž, na Tirreno-Adriatico 1 etapu aj bodovaciu súťaž, na Vuelte 1 etapu. Pritom v roku 2015 sa mu v novom tíme Tinkoff-Saxo spočiatku príliš nedarilo, na jarných klasikách mal aj kus smoly. "Zlatá medaila z majstrovstiev sveta presahuje všetko ostatné. Majstrovstvá sveta a olympijské hry sú pre športovca dva najväčšie vrcholy, ktoré môže dosiahnuť. Jedno zlato už mám, ale olympiáda o rok v Riu bude profilovo ťažká. Krátko predtým bude aj Tour de France. Uvidíme, ako to dopadne. Každopádne, bude pre mňa veľká česť nosiť počas celého roka dúhový dres majstra sveta," povedal Peter Sagan ešte v septembri po svojom majstrovskom kúsku v Richmonde.
*Narodený 26. januára 1990 v Žiline. Člen tímu Tinkoff-Saxo. V top 10 ankety je piaty raz za sebou - v roku 2011 bol tretí, v roku 2012 druhý, v roku 2013 zvíťazil a vlani skončil piaty.

2. Matej TÓTH, atletika
Rok 2015 bol preňho v dlhoročnej chodeckej kariére nepochybne najúspešnejší. Na svetovom šampionáte v Pekingu presvedčivo triumfoval v pretekoch na 50 km, čím sa stal historicky druhým slovenským majstrom sveta v atletike po diskárovi Imrichovi Bugárovi. Triumfoval aj v chodeckom seriáli IAAF Race Walking Challenge, v ktorom sa rátajú výsledky z oboch tratí. Na jarnej Dudinskej päťdesiatke zvíťazil na 50 km v treťom najlepšom svetovom výkone histórie (3:34:38 h). Výborne si počínal aj na 20 km trati -na Európskom pohári v Murcii skončil druhý. Podľa chodeckého portálu Marcia del Mondo bol Tóth najlepším svetovým chodcom roka 2015. "Post svetovej jednotky na konci roka, najlepší chodec na svete a jeden z nominovaných na titul na najlepšieho atléta na sveta - to všetko sú pre mňa veľké pocty. Teší ma, že sa mi vyhýbali zranenia a ja som sa mohol zlepšiť v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Teraz je predo mnou ten najdôležitejší krok - pokúsiť sa o niečo podobné v Riu," povedal Matej Tóth. *Narodený 10. februára 1983 v Nitre. Člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Tréner Matej Spišiak. V top 10 ankety je tretí raz za sebou - v roku 2013 skončil ôsmy, vlani šiesty.

3. Marián HOSSA, ľadový hokej
Stálica slovenského hokeja aj po dosiahnutí veku 36 rokov patrí medzi hviezdy zámorskej NHL a medzi najlepších hráčov tímu Chicago Blackhawks. V sezóne 2014/15 sa ako prvý Slovák v histórii už tretí raz tešil zo zisku Stanley Cupu, keď tradične patril medzi najväčšie esá najúspešnejšieho klubového tímu NHL posledných rokov. V 82 zápasoch základnej časti NHL si pripísal 61 bodov za 22 gólov a 39 asistencií, v 23 zápasoch play-off pridal 17 bodov za 4 góly a 13 asistencií. Nie je už taký strelecky efektívny ako v minulosti, ale patrí medzi najuniverzálnejších hráčov celej súťaže. Na Slovensku sa Hossa suverénne stal víťazom ankety Hokejista roka, pričom si v tejto ankete pripísal rekordné už piate víťazstvo. "Marián je veľmi cieľavedomý, má v Chicagu ešte päť rokov zmluvy pred sebou. Ja verím, že ešte prinesie domov nejaký Stanley Cup a konečne sa stane aj najlepším športovcom na Slovensku," vravel počas slávnostného večera otec František Hossa. *Narodený 12. januára 1979 v Starej Ľubovni. Hráč tímu NHL Chicago Blackhawks. V top 10 ankety je už deviaty raz, je najčastejší laureát spomedzi tohtoročných. V roku 2013 skončil druhý, v roku 2006 tretí, v rokoch 2007 aj 2010 štvrtý, 2008 piaty, 2003, 2004 a 2009 desiaty. Viackrát bol členom tímu Slovenska v top 3 medzi kolektívmi.

4. Erik VARGA, športová streľba
Hoci na budúci rok oslávi štyridsiatku, je ako víno - čím starší, tým lepší. V súťaži trapistov na svetovom šampionáte v talianskom Lonate ako prvý slovenský strelec obhájil titul majstra sveta. Zároveň je v tomto športe v histórii náš jediný dvojnásobný víťaz MS. Výrazne sa presadil aj na premiérových Európskych hrách v Baku, kde v súťaži trapistov skončil druhý a v mix trape spoločne s Rehák Štefečekovou zvíťazil. Bola to historicky prvá zlatá medaila pre Slovensko na tomto podujatí. Na majstrovstvách Európy v Pragersku získal Varga zlato v súťaži družstiev. Vo finále Svetového pohára trapistov skončil šiesty. Takisto ako vlani je na čele koncoročného svetového rebríčka trapistov podľa Medzinárodnej federácie športovej streľby (ISSF). *Narodený 9. júna 1976 v Šali. Člen Športového centra polície Bratislava. Tréner Branislav Slamka. V top 10 ankety je druhý raz - vlani skončil siedmy.

5. Marek HAMŠÍK, futbal
V talianskom SSC Neapol je dlhodobo kľúčový hráč a patrí medzi ofenzívne hviezdy celej Serie A. Koncom novembra 2015 sa tím, v ktorom je na ihrisku kapitán, dostal na čelo talianskej ligy. Neapolu sa to podarilo po dlhých 25 rokoch. Sezóna 2014/2015 bola preňho v klubovom drese strelecky doteraz najúspešnejšia. V ostatných dvoch rokoch sa Hamšík oveľa výraznejšie ako v minulosti presadzuje v reprezentačnom drese. Bol ústrednou postavou a s 5 gólmi zároveň najlepším strelcom tímu Slovenska, ktorý postúpil na ME 2016. V kvalifikácii Eura ako jediný slovenský hráč v poli nastúpil na všetkých 10 zápasov. V roku 2015 sa v reprezentačnom drese strelecky presadil jedným gólom pri domácom víťazstve 2:1 nad Macedónskom a dvoma gólmi pri víťazstve 4:2 v Luxembursku v poslednom zápase kvalifikácie. *Narodený 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. Hráč tímu talianskej Serie A SSC Neapol. V top 10 ankety je štvrtý raz - v roku 2009 skončil šiesty, v rokoch 2013 aj 2014 deviaty. V rokoch 2009, 2014 a 2014 bol členom víťazného kolektívu futbalistov SR.

6. Veronika VELEZ ZUZULOVÁ, zjazdové lyžovanie
Po tom, čo musela vynechať olympijskú sezónu 2013/14 a so zranením bojovala aj na začiatku tej ďalšej, sa postupne rozjazdila k skvelým výkonom. Znovu sa vrátila do absolútnej svetovej slalomárskej špičky. V pretekoch Svetového pohára 2014/15 sa trikrát prebojovala na stupne víťaziek (v Maribore aj v Aare bola druhá, vo finále v Méribeli tretia) a v celkovom poradí slalomu v SP skončila šiesta. Prvý raz v kariére siahala aj na medailu z vrcholného podujatia, na svetovom šampionáte vo Vaile bola v slalome štvrtá. Velez-Zuzulová skvele vstúpila aj do sezóny 2015/2016, keď v úvodnom slalome SP v Aspene ju klasifikovali ako druhú. *Narodená 15. júla 2004 v Bratislave. Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a SkiZu Bratislava. Tréneri Romain Velez a Timotej Zuzula. V top 10 ankety je už šiesty raz - v roku 2013 bola tretia, v rokoch 2007 aj 2008 šiesta, v rokoch 2011 aj 2012 deviata.

7. Anna Karolína SCHMIEDLOVÁ, tenis
Po tom, čo sa Dominika Cibulková v roku 2015 zotavovala z operácie, presvedčivo zaujala pozíciu slovenskej ženskej tenisovej jednotky mladá Košičanka. V turnajoch WTA získala svoje prvé dva tituly vo dvojhre, ktoré si pripísala na tvrdom povrchu v Katoviciach a na antuke v Bukurešti. Okrem toho v dejisku OH 2016 Riu de Janeiro postúpila do finále. Na grandslamovom US Open v New Yorku sa prebojovala do 3. kola. Na septembrovom turnaji vo Wu-chane prvý raz zdolala jednu z bývalých svetových jednotiek, Dánku Caroline Wozniacku. V júli WTA Schmiedlovú vyhlásila za Vychádzajúcu hviezdu mesiaca. Medziročne poskočila vo svetovom renkingu zo 73. na 26. priečku a kandidovala na koncoročné ocenenie WTA pre hráčku s najväčším rebríčkovým vzostupom v priebehu roka. Vo dvojhre si počas roka pripísala 42 víťazstiev a 23 prehier. Dobre si počínala aj v reprezentačných farbách v zápasoch Pohára federácie.
*Narodená 13. septembra 1994 v Košiciach. Členka klubu Mladosť Košice. Tréner Milan Martinec. V top 10 ankety je nováčik.

8. Zuzana REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ, športová streľba
Osvedčená multimedailistka z vrcholných súťaží sa v roku 2015 na strelnici síce spočiatku trápila, ale postupne sa rozstrieľala k veľkým výkonom. Na majstrovstvách Európy v Pragersku zvíťazila v trape a ako prvá žena v histórii slovenskej streľby skompletizovala zbierku všetkých najcennejších medailí a trofejí (medaila z OH, titul majsterky sveta aj Európy, víťazstvo vo finále SP). S družstvom získala na ME striebro. Na premiérových Európskych hrách v Baku si v "mix trape" Rehák Štefečeková spoločne s Erikom Vargom vybojovala zlato, v sólovom trape skončila ôsma. V pretekoch SP trapistiek bola druhá vo finále v Nikózii a tretia v Al Aine. Pred koncom roka dvojnásobná strieborná olympijská medailistka oznámila, že je tehotná a na OH v Riu de Janeiro sa nezúčastní. *Narodená 15. januára 1984 v Nitre. Členka Športového centra polície Bratislava. Tréner Branislav Slamka. V top 10 ankety je už piaty raz - v roku 2012 zvíťazila, v roku 2008 skončila štvrtá, v roku 2010 deviata a v roku 2011 ôsma.

9. Matej BEŇUŠ, vodný slalom
V roku 2015 dosiahol tento singlkanoista na divokej vode doterajší vrchol svojej kariéry. Po víťazstve v pretekoch Svetového pohára v Krakove a druhých miestach v Seu d´Urgell aj v Pau už šiesty raz za sebou skončil v celkovej klasifikácii SP v prvej trojke, pričom po piatich rokoch si znovu pripísal celkový triumf. V C1 pridal bronz na majstrovstvách Európy v Markleebergu a šieste miesto na majstrovstvách sveta v Londýne. Na MS aj na ME bol zároveň členom zlatej hliadky 3xC1 spoločne s Martikánom a Slafkovským. Beňuš sa ako prvý zo slovenských vodných slalomárov kvalifikoval na OH 2016 v Riu de Janeiro, keď v mimoriadne silnej domácej konkurencii zdolal v boji o jedinú miestenku v C1 päťnásobného olympijského medailistu Michala Martikána. *Narodený 2. novembra 1987 v Bratislave. Člen Športového centra polície Bratislava. Tréner Juraj Minčík. V top 10 ankety jednotlivcov je po prvý raz, bol však členom hliadky 3xC1, ktorá v kategórii kolektívov obsadila v rokoch 2007 aj 2013 tretie a vlani druhé miesto.

10. Štefan SVITKO, motorizmus
Na obávanej Rely Dakar začiatkom roka 2015 v kategórii motocyklistov na stroji KTM Rally Replica 450 potvrdil, že naďalej patrí do svetovej špičky. Tretí raz v ostatných štyroch rokoch dosiahol umiestnenie v prvej desiatke, pričom 5. miestom si vyrovnal kariérne maximum z roku 2012. Zároveň predstihol veľkého domáceho rivala Ivana Jakeša, ktorý skončil ôsmy. V jednotlivých etapách si Svitko pripísal dve umiestnenia v prvej trojke - jedno druhé a jedno tretie miesto. Na Merzouga Rally skončil tretí. Zúčastnil sa aj na Šesťdňovej v Košiciach, kde bol členom Trophy tímu na siedmom mieste. *Narodený 26. júna 1982 v Dolnom Kubíne. Člen Slovnaft Teamu. V top 10 ankety je nováčik.

KOLEKTÍVY

1. Futbalová reprezentácia Slovenska
Družstvo futbalistov Slovenska na jeseň 2015 zavŕšilo úspešné ťaženie v kvalifikácii ME 2016. Slováci si po prvý raz v ére modernej samostatnosti vybojovali postup na záverečný turnaj európskeho šampionátu, ktorý sa uskutoční vo Francúzsku. Základ postupu postavil tím trénera Jána Kozáka vlaňajšou sériou štyroch víťazstiev, po ktorej zimoval na prvom mieste skupiny. V roku 2015 tím začal domácimi kvalifikačnými výhrami 3:0 nad Luxemburskom a 2:1 nad Macedónskom. Hoci potom Slováci prehrali v Španielsku 0:2, doma remizovali s Ukrajinou 0:0 a podľahli Bielorusku 0:1, októbrovým víťazstvom 4:2 v Luxembursku napokon priamo postúpili na ME z 2. miesta C-skupiny za úradujúcimi európskymi šampiónmi zo Španielska. V roku 2015 si v kvalifikácii ME 2016 v reprezentačnom drese zahrali brankár Kozáčik a v poli Pekarík, Gyömbér, J. Ďurica, Hubočan, Pečovský, Kucka, Mak, M. Ďuriš, Hamšík, Weiss, Stoch, A. Nemec, F. Kiss, Švento, Škrtel, Šesták, Saláta, Hrošovský, Duda, E. Sabo, Jakubko, Hološko, Tesák, Greguš a Vittek.
*Mužský futbalový tím Slovenska je v top 3 kolektívov piaty raz - v rokoch 2009, 2010 aj 2014 zvíťazil, v roku 2005 obsadil 3. miesto.

2. Štvorkajak rýchlostných kanoistov na 1000 m (Myšák, Vlček, Tarr, Linka)
Novozložený štvorkajak, v ktorom si veteráni, vlaňajší dvojnásobní majstri sveta v K2 Erik Vlček a Juraj Tarr, sadli medzi
dvojicu juniorských majstrov sveta v K2 - "háčika" Denisa Myšáka a zadáka Tibora Linku, sa v roku 2015 postaral o veľmi
príjemné prekvapenie. V internom domácom súboji najprv preukázal vyššiu výkonnosť, než predošlá posádka, úspešná v roku 2014, a po treťom mieste v pretekoch SP v Duisburgu senzačne triumfoval na olympijskej 1000 m trati na svetovom šampionáte v Miláne. *Štvorkajak - v rôznom zložení - je stálicou slovenskej ankety v kategórii kolektívov. V najlepšej trojke je už po deviaty raz, pričom vždy sa na tom podieľal Erik Vlček. Vlajková loď našej rýchlostnej kanoistiky sa v minulosti šesťkrát (v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007 a 2008) tešila z víťazstva v ankete, dvakrát (2002 a 2012) skončila na treťom mieste.

3. Družstvo SR v hokeji do 20 rokov
Na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov na prelome rokov sa tímu trénera Ernesta Bokroša podarilo získať medailu po 16 rokoch čakania. Mladí Slováci na ceste k tomuto úspechu nečakane zdolali až troch favoritov - v základnej skupine obhajcov titulu z Fínska 2:1, vo štvrťfinále Česko 3:0 a v zápase o bronz v Toronte Švédsko 4:2. Brankára Denisa Godlu vyhlásil direktoriát turnaja za najužitočnejšieho hráča šampionátu aj za najlepšieho brankára a dostal sa aj do All Stars. Zažiaril aj kapitán Martin Réway, ktorý získal 9 bodov za 4 góly a 5 asistencií. O medailový úspech tímu SR 20 sa zaslúžili brankári Godla, Okoličány a v poli Rosandič, Černák, Jaroš, Holenda, Bačik, Hochel, Pavúk, Jendroľ, Skalický, Réway, Koyš, Cehlárik, Sukeľ, Paulovič, Petráš, Kabáč, R. Bondra, Šoltés, Rehák a Lantoši. *Reprezentačný tím hokejistov SR je v najlepšej trojke kolektívov v novinárskej ankete druhý raz, v roku 1999 skončil na treťom mieste.

Paralympionik roka 2015

Jozef METELKA (paracyklistika)
Na majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v holandskom Apeldoorne prvý v stíhacích pretekoch na 4 km a druhý v pevnom kilometri. Na majstrovstvách sveta v cestnej paracyklistike vo švajčiarskom Nottwile štvrtý v pretekoch s hromadným štartom. Celkový víťaz Svetového pohára v cestnej paracyklistike v kategórii MC4. Na majstrovstvách SR v Žiline skončil v časovke v súperení so zdravými pretekármi štvrtý. "Som veľmi rád, že tu môžem stáť a že ľudia na Slovensku si cenia aj výkony nás - paralympijských športovcov. Šport spája ľudí a to je na ňom tiež krásne. Verím, že nám budete držať palce aj na budúci rok na paralympiáde v Riu de Janeiro," povedal Jozef Metelka v priamom prenose RTVS. *Narodený 8. 9. 1986 v Piešťanoch. Člen anglického klubu Beeline Bicycles RT.

Športová legenda

Karol DIVÍN (krasokorčuľovanie)
Bývalý skvelý krasokorčuliar a tréner. Celé desaťročie (1954 - 1964) patril nielen do európskej, ale aj svetovej špičky. V roku 1960 získal striebro na zimných olympijských hrách v americkom Squaw Valley, na ZOH bol aj štvrtý (1964) a piaty (1956). Z majstrovstiev Európy si odniesol dovedna 8 cenných kovov. Titul európskeho šampióna získal v rokoch 1958 (v Bratislave) a 1959, pridal aj dve strieborné a štyri bronzové medaily. Na majstrovstvách sveta skončil v Prahe 1962 druhý a o dva roky neskôr v Dortmunde tretí. Kariéru ukončil ako 11-nasobný majster ČSR/ČSSR v sérii (v rokoch 1954 - 1964). Potom sa z neho stal úspešný tréner a istý čas aj rozhodoval súťaže profesionálov. "Sám neviem, či sa môžem považovať za legendárneho športovca. Vyrastal som v oblasti bratislavských športových stredísk, to mi dalo veľa. Je to pre mňa veľká česť, že sa do tejto dvorany dostávam aj ja. Počas života som mal aj dosť šťastia. Veci sa mi darili, sám som sa nesnažil vyčnievať z radu. Po odbornej stránke ma viedol otec, ktorý ma držal pri korčuľovaní. Ja som mal totiž rád tenis," uviedol Karol Divín. *Narodený 22. 2. 1936 v Budapešti, rodným priezviskom Finster a prezývaný "Karcsi". Vyrastal v Bratislave, kde ho otec (Maďar nemeckého pôvodu) viedol aj ku krasokorčuľovaniu. Väčšinu úspechov dosiahol počas pôsobenia v TJ Slovan Bratislava, kde v rokoch 1959 - 1964 trénoval pod vedením svetovo uznávaného odborníka Ivana Mauera.

Hlasy laureátov ankety slovenský Športovec roka 2015, ktorej vyhlásenie sa uskutočnilo v utorok 22. 12. v činohernej sále novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave:


JEDNOTLIVCI

Ľubomír Sagan (cestná cyklistika, 1. miesto, otec Petra Sagana, ktorý nebol prítomný na slávnosti): "Mať zo syna športovca roka na Slovensku je pekný pocit. Stal sa majstrom sveta, je to skvelý úspech. Petrov rok bol úspešný po športovej aj súkromnej stránke, vnímam to veľmi pozitívne. Mňa osobne potešil každý jeden deň z roka 2015. "

Matej Tóth (atletika, 2. miesto): "Tretíkrát za sebou som v desiatke najlepších športovcov Slovenska, čo je pre mňa obrovský úspech. Posúvam sa hore, z ôsmeho cez šieste až na druhé miesto. Predo mnou už je len to najvyššie umiestnenie. Pevne verím, že sa mi raz podarí aj to. Tento rok bol pre mňa výnimočný a jednoznačne najlepší v mojej kariére. Najviac rezonuje titul majstra sveta, ale darilo sa mi počas celej sezóny. V marci som zašliapal tretí najlepší výkon histórie na 50 km, na Európskom pohári na 20 km som bol druhý a veľmi si cením aj celkový triumf v chodeckom rebríčku. Post svetovej jednotky na konci roka, najlepší chodec na svete a jeden z nominovaných na titul na najlepšieho atléta na svete - to všetko sú pre mňa veľké pocty. Teší ma, že sa mi vyhýbali zranenia a ja som sa mohol zlepšiť v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Teraz je predo mnou ten najdôležitejší krok - pokúsiť sa o niečo podobné v Riu."

František Hossa (hokej, 3. miesto, otec Mariána Hossu, ktorý nebol prítomný na slávnosti): "Marián je už deviatykrát medzi elitnou desiatkou slovenských športovcov, čo je vynikajúca bilancia. Už si robíme vtipy z toho, že koľko Stanleyho pohárov ešte musí získať, aby túto anketu vyhral. Má zmluvu ešte na 5 rokov, tak dúfame, že to stihne. Marián si stále udržiava skvelú úroveň výkonnosti. Som rád, že si ho vážia fanúšikovia i odborníci na Slovensku, aj v zámorí. Má už cez 1200 zápasov v NHL a to ešte nie sú jeho konečné čísla. "

Erik Varga (športová streľba, 4. miesto): "Odchádzajúci rok bol veľmi úspešný, no aj veľmi náročný. Musel som totiž obstáť a po psychickej stránke to bolo ťažké. Za veľkú podporu ďakujem svojej rodine, vďaka nej sa mi podarilo vyhrať majstrovstvá sveta. Strelecká špička má techniku zvládnutú, rozhodujú detaily a je to náročné. Podarilo sa mi zúročiť celých 28 rokov na strelnici. Dobrý strelec totiž zreje ako víno, zbiera skúsenosti a rady. Ťažké bolo aj vyhrať titul, aj ho obhájiť. Doteraz sa to podarilo len Bednářikovi. Ja som to dokázal v 'mekke' strelectva - Taliansku."

Marek Hamšík (futbal, 5. miesto): "Čo sa týka reprezentácie, lepšie to snáď nemohlo byť. Postúpili sme na ME, je to fantastický úspech. Som rád, že som bol členom celej partie. Čo sa týka Neapola, tak v prvom polroku nám chýbal krôčik, no druhý je veľmi dobrý. Verím, že to dotiahneme k titulu. Ja sám stále mám priestor na zlepšovanie. Na ME sa chceme pobiť o postup zo základnej skupiny. Veľmi si cením svoje umiestnenie v ankete, teším sa za piate miesto."

Veronika Velez Zuzulová (zjazdové lyžovanie, 6. miesto, neprítomná na slávnosti): "Po najťažšom roku v kariére som sa dokázala vrátiť medzi najlepšie slalomárky. Len ja a moji najbližší vieme, čo všetko si to vyžadovalo, preto si to veľmi vážim. Najkrajší zážitok sezóny? Slávnostné oceňovanie najlepších slalomárok na majstrovstvách sveta. Na tieto preteky nezabudnem, lebo som zažila momenty, ktoré som predtým v kariére na majstrovstvách sveta nepoznala."

Anna Karolína Schmiedlová (tenis, 7. miesto): "Som veľmi rada, že som sa dostala medzi elitnú desiatku domácich športovcov. Predtým sa mi to nepodarilo. Všetci ostatní sú veľkí športovci a ja sa teším, že medzi nimi môžem byť. Mala som výborný rok, som s ním veľmi spokojná. Verím, že to bol iba prvý krôčik a ďalšie roky budú minimálne také úspešné. Moje umiestnenie v rebríčku je istý záväzok, súperky si už na mňa viac dávajú pozor. Najkrajší moment sezóny nemôžem označiť, možno môj prvý celkový triumf na turnaji WTA v Katoviciach."

Zuzana Rehák Štefečeková (športová streľba, 8. miesto): "Mám za sebou skvelý rok, v športovej aj súkromnej oblasti. Roku 2015 nemám čo vyčítať. Získala som olympijskú miestenku, navyše som urobila radosť niekomu, kto na olympiáde ešte nebol. Zabila som tak dve muchy jednou ranou. Najväčší športový úspech je zisk titulu majsterky Európy, ktorý mi doteraz chýbal. Súkromným vrcholom je určite moje tehotenstvo."

Matej Beňuš (vodný slalom, 9. miesto): "Byť v desiatke najlepších je pre mňa dosť veľká motivácia, pretože ma čaká najdôležitejšia sezóna a olympiáda v Riu. Tento rok bol veľmi dobrý, aj keď mi chýbal výsledok z MS po pokazenej jazde. Inak som však splnil cieľ. Nedá sa povedať, že to finále ma máta, ale mrzí ma to. Príprava na olympijské hry sa už dávno začala, stále trénujem s vidinou

Štefan Svitko (motorizmus, 10. miesto): "Je pre mňa veľkou cťou, že som sa dostal do elitnej slovenskej desiatky športovcov. Som milo prekvapený. Motivuje ma to do budúcnosti, aby som skončil ešte vyššie. V ankete bola silná konkurencia, veď máme štyroch majstrov sveta. Ak by som skončil na Dakare trochu vyššie, možno by som bol vyššie aj v tejto ankete."

KOLEKTÍVY

Ján Kozák (tréner futbalistov SR, 1. miesto): "Toto ocenenie pre mňa znamená potvrdenie správnosti nastolenej cesty. Mužstvo odohralo super kvalifikáciu, vyvrcholením bol postup na majstrovstvá Európy. Mali sme to v závere trochu zložitejšie, no chlapci ukázali charakter, kvalitu, silu a túžbu. Dostali sa na šampionát a je to príjemný pocit pre nich aj pre mňa."

Erik Vlček (člen štvorkajaka, 2. miesto): "Rok 2015 bol veľmi zaujímavý. Stalo sa mi množstvo vecí, ktoré som doteraz nezažil. A to už jazdím nejaký čas. Pred začiatkom sezóny sme vôbec nepredpokladali, že v K4 vôbec budeme súťažiť na majstrovstvách sveta. Všetko to napokon zapadlo tak, že sme získali titul na svetovom šampionáte. Blíži sa olympiáda a z pozície majstrov sveta máme tie najvyššie ambície. Radi by sme priniesli medailu. Urobíme pre to všetko."

Tibor Linka (člen štvorkajaka, 2. miesto): "Tento rok bol zatiaľ najúspešnejší v mojej kariére, veď sme na MS získali zlato. Mám z toho veľkú radosť. V roku 2016 sa budeme snažiť podávať aspoň také kvalitné výkony, ako sa nám to darilo v tomto roku. Je úžasné sedieť v jednej lodi so športovými kapacitami ako sú Vlček a Tarr. Sú to ostrieľaní pretekári s množstvom skúseností. Máme od nich čo okukať a veľa sa naučiť.

Denis Godla (člen reprezentácie v hokeji do 20 rokov, 3. miesto): "Už uplynul rok od nášho úspechu. Je to dávno za nami, je nová sezóna a musíme sa pozerať ďalej. Ja som aktuálne vo Fínsku a celkom sa mi darí. Na šampionáte sme mali super zážitky, na ktoré nik z nás isto nezabudne. Spomíname na to radi, no musíme sa pozerať vpred."

Karol Divín (ocenená legenda): "Sám neviem, či sa môžem považovať za legendárneho športovca. Vyrastal som v oblasti bratislavských športových stredísk, to mi dalo veľa. Je to pre mňa veľká česť, že sa do tejto dvorany dostávam aj ja. Počas života som mal aj dosť šťastia. Veci sa mi darili, sám som sa nesnažil vyčnievať z radu. Po odbornej stránke ma viedol otec, ktorý ma držal pri korčuľovaní. Ja som mal totiž rád tenis. O mesiac sa do Bratislavy prídem pozrieť na majstrovstvá Európy, veľmi sa na to teším. Je to veľká vec. Nechýbal som ani počas ostatného víkendu na šampionáte štyroch krajín. Podľa môjho názoru Nicole Rajičová skončí na ME do siedmeho miesta."
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

20:39 30.08.2024Športové

Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

18:05 25.01.2023Športové

Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu:

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"

11:35 10.12.2022Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

16:10 20.11.2022Športové

Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

16:21 15.11.2022Športové

"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.