Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

Rodičia milujú svoje deti najviac na svete. Krásne. No sú skutočne vyjadrenia „milujem ťa" v rovnováhe s tým čo pre svoje dieťa denne robíte? Nezvaľujme všetko na genetiku, učiteľov, či neschopnosť doktorov. Čo ak vám poviem, že práve vy máte možnosť zlepšiť správanie vašej ratolesti, schopnosti sa lepšie učiť, či sústrediť iba zmenením toho, čo mu dáte každý deň na tanier. Nech sa páči, pár tipov.
Viac bielkovín na raňajky
Takže žiaden usmievavý macík, či sladké hnedé guľôčky. Aj keď vám v reklame tvrdia opak. Neverte im. Práve zle nastavené raňajky s nedostatkom bielkovín a prebytkom cukru môžu u detí spôsobovať zlú náladu, slabšiu funkciu mozgu, alebo väčšiu hyperaktivitu. Bielkovinové raňajky zvyšujú dopamín, acetylcholín a ďalšie neurotransmitery oveľa viac ako sacharidové (cukrové) raňajky vo forme cereálií, či pomarančového džúsu s banánom.
Viac bielkovín počas dňa
Tento bod úzko nadväzujem na tip č.1. Výskum vplyvu stravy u deti zameranej na zlepšenie symptómov ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) naznačuje, že práve dostatočná konzumácia bielkovín môže zlepšiť správanie, pozornosť a sociálne prejavy.
Bielkovín treba jednoducho vyjednať
Ako chcete naozaj uspieť v zmene jedálnička u svojich detí, skúste vyjednávať. Začnite raňajkami (pre výhody viď bod č.1). Dohodnite sa s nimi, že môžu skonzumovať misku svojich obľúbených cereálií, alebo inej sladkej maškrty ako súčasť večere alebo pred spaním (nezabijete tým ich funkciu mozgu na celý deň).
Zvážte obmedzenie gluténu
Jedná sa veľakrát o efektívne riešenie mnohých problémov spojených s učením a správaním. Horšia stráviteľnosť gluténu (lepok) spôsobuje zápalovú reakciu, ktorá prichádza priamo do mozgu. Opäť dôvod prečo vynechávať chlieb či iné pečivo.
Príjem Omega-3
Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, ktoré dostávame prostredníctvom rybieho tuku sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu pretože umožňujú rýchlejšie spojenia chemických „poslov". Konkrétne DHA vlastne tvorí značnú časť mozgu a EPA pomáha v boji proti zápalom. Štúdie ukazujú, že deti s diagnózou ADHA (porucha pozornosti s hyperaktivitou) majú nižšiu hladinu práve omega-3 mastných kyselín.
Obmedzenie potravinárskych prídavných látok
Presvedčivá štúdia v časopise Lancet ukázala, že potravinárske prídavné látky môžu vyvolať hyperaktívne správanie u detí bez predchádzajúcich problémov správania. Štúdiu viedla Európska únia s požiadavkou, aby došlo k odstrašujúcim označeniam o obsahu syntetických farbív na potravinárskych výrobkoch.
Horčík - nevyhnutný pre mozog
Horčík je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Navyše, magnézium má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, čo z neho robí jednu z top živín pre deti trpiace hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Skúste 200mg denne.
Čítajte: Smrteľný živočíšny tuk?
Sľúbil som krátky článok. Na záver iba praktická rada. Nerobte zásadne zmeny v jedálničku svojich deti, pretože už iba zo skvelého pocitu samotného odporu budú proti. Skúste vymeniť jedno jedlo (napríklad tie raňajky) za kúsok lososa z večere s orieškami, alebo morčacie mäso s plátkom syra, k tomu jablko. Veľmi vhodnou alternatívou sú vajíčka, mandľové maslo s plátkami ovocia. Deti štúdie nepresvedčia, no v literatúre sa už píše veľa o tom, že deti konzumujúce bielkovinové raňajky sú menej náchylné k nadváhe, bývajú lepšími atlétmi, či dosahujú lepšie výsledky v škole.
Takže ako veľmi ich ľúbite?
Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: SXC

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.