• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 4.12.2024Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

9 tichých zabijakov: Na tieto diagnózy si dajte pozor!

  • 18:30 28.12.2015
  • Bratislava
9 tichých zabijakov: Na tieto diagnózy si dajte pozor!

Existujú nebezpečné diagnózy a ochorenia, ktoré ohrozujú náš život, no nezvyknú sa prejavovať vážnymi symptómami. Týchto „tichých zabijakov“ si potom všimneme až vtedy, keď je už neskoro. Viete, o ktorých chorobách je reč?

  • Vysoký krvný tlak

Ak má dospelý človek krvný tlak 140/90 mm Hg a viac, trpí vysokým krvným tlakom. Je to veľmi častá diagnóza, podľa odhadov ho má asi jeden dospelý človek zo štyroch. Veľa ľudí vysoký krvný tlak dlhodobo ignoruje, pretože nemá takmer žiadne príznaky. A to je chyba, pretože sa značne podieľa na vzniku kardiovaskulárnych ochorení a zvyšuje riziko mozgovej porážky a ochorenia obličiek, či zraku. Prečo vysoký krvný tlak vzniká nie je celkom jasné, až 90% prípadov je bez zjavnej príčiny. Zistiť, či máte vysoký tlak sa pritom dá pomerne jednoducho - meraním. V súčasnosti nemusíte ísť ani ku lekárovi, šikovné automatické tlakomery si môžete zaobstarať aj domov.

  • Cukrovka

podľa International Diabetes Federation je na svete okolo 387 miliónov ľudí, ktorí cukrovku majú, ale nevedia o nej. Skoré štádium sa totiž nemusí prejavovať dostatočne jasnými symptómami. Medzi bežné prejavy patrí stály pocit smädu, klesanie a naberanie hmotnosti, únava alebo zhoršené hojenie rán. Aj tieto prejavy mnoho ľudí jednoducho ignoruje. Pritom neliečená cukrovka môže spôsobiť rozvinutie iných závažných ochorení, napríklad srdca, obličiek, zraku. Hrozí i amputácia končatín. Cukrovku odhalíte odberom krvi a inými testami u vášho lekára.

  • Ischemická choroba srdca

Znamená nedostatočné prekrvenie srdca. Najčastejšie ho spôsobuje ateroskleróza, teda ukladanie tuku do stien ciev. Väčšinou za to môže dlhodobé nesprávne stravovanie, výskyt podobného ochorenia v rodine, nadváha, fajčenie a nedostatok pohybu. Ochorenie sa nemusí prejaviť vôbec, kôrnatenie ciev môže srdce oslabovať aj roky, kým nedostanete infarkt. Takémuto scenáru predídete pravidelnými prehliadkami u lekára a zdravým životným štýlom.

  • Stukovatenie pečene

Zvyčajne znamená poruchu v metabolizovaní tukov. Často sa ale rozvinie aj zo zlej životosprávy, nadmernej konzumácie alkoholu alebo sprevádza cukrovku. V niektorých prípadoch vznikne aj u ľudí, ktorí opakovane prekonali žltačku. Steatózu zvyčajne odhalí podrobné vyšetrenie, napríklad ultrazvuk.

  • Osteoporóza

Vedie k postupnému zmenšovaniu hustoty kostí. V súčasnosti ju má okolo 8% populácie. Skoré štádium je veľmi ťažké spozorovať, pretože nemá symptómy. Až neskôr hrozí, že spôsobí zlomeninu, ktorá sa bude veľmi ťažko hojiť. Osteoporóza sa dá zistiť pomocou jednoduchého vyšetrenia – denzitometrie, ktorá určí hustotu kostí. Niekedy sa využívajú aj röntgenové vyšetrenia.

  • Rakovina hrubého čreva

Jej vývoj opäť trvá dlhšie obdobie, počas ktorého sa nemusí prejaviť zvláštnymi symptómami. Zvyčajne začína výskytom polypov, z ktorých sa neskôr môže vyvinúť zhubný nádor. V súčasnosti ale sú možnosti odhaliť aj tento prednádorový stav. Napríklad pravidelným testovaním na skryté krvácanie v stolici (každý človek po 50tke ho môže zadarmo absolvovať raz za dva roky) alebo kolonoskopiou, či vyšetrením prstom. Absolvujte ich, ak sa u vás opakujú problémy s trávením a vyprázdňovaním.

  • Rakovina kože (melanóm)

Je pomerne rozšírenou diagnózou, ktorú ľudia ešte stále podceňujú. Zhubný melanóm vzniká často zo zmenených materských znamienok, ale môže sa vyvinúť aj na nezmenenej pokožke. Toto ochorenie nie je tak nenápadné, žiaľ, zmenám na pokožke venujeme pomerne málo pozornosti. Všímajte si zvláštne začervenanie, tvar a sfarbenie znamienok, či ich krvácanie.

  • Hepatitída

Je to vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje zápal pečene. Infikovať sa môžeme napríklad priamym dotykom (hovorí sa jej aj choroba špinavých rúk). Častejšie sa infikujeme konzumáciou nakazeného jedla alebo nápoja, tiež nechráneným stykom s nakazenou osobou alebo vo vzácnych prípadoch po transfúzii nakazenej krvi. Na vzniku hepatitídy sa môže podieľať aj nadmerná konzumácia alkoholu alebo autoimunitné ochorenia. Vírus môže v našom tele prežiť roky bez toho, aby sa prejavil tradičnými symptómami. Môžete ale dlhodobo pociťovať únavu a vyčerpanie, bolesti svalov, hnačky alebo zvracanie. Ak sa tieto problémy opakujú alebo stupňujú, mali by ste vyhľadať lekára.

  • Rakovina krčka maternice

Zhubný nádor krčka maternice je druhá najčastejšia príčina úmrtí žien na onkologické ochorenie. Rakovina krčka maternice je obzvlášť zákerná v tom, že jej skoré štádium nemá varované symptómy. Jej rozvinutiu predídete tak, že budete chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky. Vyššie riziko vzniku hrozí ženám, ktoré mávajú nechránený pohlavný styk, často striedajú sexuálnych partnerov, fajčia, užívajú antikoncepciu dlhé časové obdobie alebo majú nadváhu. Po rozvinutí rakoviny zvyčajne ženy začnú pociťovať nezvyčajnú bolesť v oblasti podbruška. No jej samotný vývin môže byť často záležitosťou niekoľkých mesiacov alebo rokov.

Ako ste na tom s tichými zabijakmi vy? Podarilo sa vám odhaliť a liečiť ich včas?

Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, top10homeremedies.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek

Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek

DNES - 9:15Zdravie

Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.

Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

VČERA - 7:01Zdravie

Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

6:42 02.12.2024Zdravie

Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

19:47 01.12.2024Zdravie

Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

18:21 01.12.2024Zdravie

Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.