Demencia: 10 počiatočných príznakov

Demencia nie je ochorenie, ale skôr súbor mnohých symptómov, ktoré signalizujú určitú poruchu mozgu. Existuje mnoho typov demencií, no počiatočné príznaky sú si veľmi podobné.
Demencia je syndróm, ktorý sa objavuje ako sprievodný znak iných ochorení. Napríklad pri Alzheimerovej, Parkinsonovej a Pickovej chorobe, epilepsii, roztrúsenej skleróze a mnohých ďalších. Aj keď sa každé ochorenie po čase prejavuje inak, počiatočné štádiá demencie sú veľmi podobné.
-
Problém s krátkodobou pamäťou
Patrí medzi prvé signály, že niečo nie je v poriadku. Človek si vtedy nemôže spomenúť na udalosti posledných dní, novú cestu, miesto alebo ľudí, ktorých nedávno spoznal. Pacienti sa teda zvyknú opakovane pýtať tie isté otázky. Je to spôsobené biologickými zmenami, ktoré spôsobuje choroba – narúša komunikáciu mozgových buniek medzi sebou.
-
Strata schopnosti slovne formulovať zložitejšie myšlienky
Problém s verbálnym aj písomným vyjadrením myšlienok je rovnako významným indikátorom začínajúcej demencie. Počas konverzácie s takýmto človekom si tiež môžete všimnúť, že rozhovor nemá logiku, myšlienky sú plytké, neúplné a pacient môže úplne zabudnúť na tému, o ktorej hovoril.
-
Častý pocit zmätenosti
A tiež zhoršenie schopnosti sústrediť sa patria k bežným prejavom počiatočnej demencie. Často ide o prípady, kedy si človek nemôže spomenúť, kde sa nachádza alebo kam ide. Rovnako môžu mať pacienti problém rozlišovať minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Pri postupujúcej chorobe sa zmätenosť môže dostať až do štádia delíria.
-
Zakladanie vecí
Každému sa občas stane, že niekam položí kľúče či mobil a zabudne na to, kam ich odložil. U ľudí s demenciou sú ale takéto prípady veľmi časté a postupne sa zvyknú (spolu s inými prejavmi) zhoršovať.
-
Nervozita a rýchle striedanie nálad
Podozrievavosť, úzkosť, depresia alebo strach, či ich rýchle striedanie je tiež príznakom demencie. Obzvlášť rozvinutie depresií v staršom veku (ak sa dovtedy u pacienta nevyskytovali), je silným ukazovateľom vzniku demencie. V rámci nej môže pacient aj doslova „zmeniť“ osobnosť. Čiže zo spoločenského človeka sa môže náhle stať plachý, utiahnutý introvert.
-
Problém rozpoznávať humor
Akýkoľvek druh neurodegeneratívnej choroby ovplyvňuje u ľudí schopnosť vnímať sarkazmus a iné druhy nepriamej komunikácie (napríklad lož). Schopnosť vnímať humor a jemné odtiene jazyka slúži ako jeden z dôležitých ukazovateľov našich sociálnych schopností pri neurodegeneratívnych ochoreniach.
-
Problém pri rozhodovaní
Schopnosť úsudku a logického myslenia je pri demencii tiež napadnutá. Pacientom môže robiť veľký problém aj rozhodovanie sa v základných otázkach o vzdialenosti, tvare predmetu, peniazoch a ich hodnote a podobne.
-
Strata koordinácie tela
Ľudia s kognitívnymi poruchami majú tendenciu často zakopnúť o vlastné nohy a nie je za tým nešikovnosť. Spôsobuje to narastajúci problém s vizuálnym a priestorovým vnímaním. Podobný signál je aj problém udržať rovnováhu alebo predmet v rukách.
-
Apatia
Postupná strata záujmu o dlhoročný koníček alebo komunikáciu s ľuďmi nie je len signálom prirodzeného starnutia. Veľmi často sprevádza rôzne typy demencie – hlavne Alzheimerovu chorobu.
-
Opúšťanie bežných hygienických návykov
Keďže demencia má veľký dopad na kognitívne schopnosti, pacienti postupne zabúdajú a strácajú záujem vykonávať bežné hygienické návyky. Napríklad si nemusia ani pamätať, či si umývali zuby, sprchovali sa alebo si obliekli čisté oblečenie. Pri postupovaní ochorenia o tieto návyky strácajú záujem.
Veľa z týchto príznakov zvykneme prisúdiť prirodzenému starnutiu. Pritom môžu signalizovať hlbší a vážnejší problém. Ak pozorujete viacero týchto symptómov na niekom z vašich blízkych, prípadne sa stupňujú, mali by absolvovať odborné vyšetrenie u lekára.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.