Bratislavský hrad vysvietili farbami štátnej vlajky

Predseda parlamentu Peter Pellegrini sa takouto formou rozhodol pripomenúť si 23. výročie vzniku Slovenskej republiky.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini sa takouto formou rozhodol pripomenúť si 23. výročie vzniku Slovenskej republiky. "Takéto zvýraznenie národných symbolov by sa malo stať tradíciou aj do ďalších rokov, a to nielen pri významných výročiach a udalostiach, akým je nepochybne práve vznik samostatnej Slovenskej republiky," uviedol šéf parlamentu.
Štátna vlajka, tak, ako ju poznáme dnes, sa formovala súbežne s historickým vývojom samostatnej Slovenskej republiky. Pôvod tradičnej slovenskej bielej, modrej a červenej farby možno hľadať už v revolučných rokoch 1848 - 49, keď bielo-červenú kombináciu doplnil modrý pruh, symbolizujúci spolupatričnosť slovanských národov, vysvetlila kancelária NR SR. Jeho úlohou bolo taktiež viditeľne odlíšiť slovenskú vlajku od bielo-červenej poľskej vlajky.
Prvý raz bolo poradie farieb, ako ho poznáme dnes, právne zakotvené ministerským nariadením v roku 1919. Ako štátnu vlajku Slovenskej republiky ju konštituoval taktiež zákon z 23. júna 1939 a po mnohých historických a spoločenských zmenách bola v roku 1990 ústavným zákonom zavedená rovnaká trojpruhová štátna vlajka.
Odporúčame:
Svet privítal nový rok veľkolepými ohňostrojmi
Bratislava vítala nový rok ohňostrojom nad Dunajom
V Trnave oslavujú príchod nového roka dvoma ohňostrojmi
V Banskej Bystrici mali na Silvestra ohňostroj bez programu
Trikolóru na slovenskej vlajke obohatil štátny znak od roku 1991, keď bolo potrebné slovenskú vlajku vizuálne odlíšiť od ruskej, pretože parlament Ruskej federácie rozhodol o navrátení sa k historickej bielo-modro-červenej štátnej vlajke. Už aj so štátnym znakom prvýkrát zaviala pred Bratislavským hradom 3. septembra 1992 o 20:22.
Bratislavský hrad predstavuje symbolické miesto, kde sa formovala história demokratického slovenského štátu, ako tomu bolo napríklad pri podpise Ústavy SR v Rytierskej sieni v roku 1992. V súčasnosti poskytuje dôstojný priestor pre pripomínanie jej dôležitých medzníkov, uzavrel odbor komunikácie s médiami kancelárie NR SR.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.