Iránsky vodca prepovedá Rijádu boží trest za smrť duchovného
- 17:34 03.01.2016
- BRATISLAVA
An-Nimra považovaného sa vodcu hnutia za zrovnoprávnenie šiitskej menšiny v Saudskej Arábii popravili v sobotu spolu s viac ako 40 ďalšími osobami usvedčenými z terorizmu.
Podľa Rúhaního vyjadrení, ktoré cituje agentúra AP, dostalo iránske ministerstvo vnútra príkaz pozatýkať osoby zodpovedné za napadnutie veľvyslanectva a odovzdať ich súdom, aby "sa navždy skoncovalo s takýmito škaredými činmi". Aktérov útoku z noci nadnes pritom označil za "extrémistov".
Iránci protestujúci proti poprave an-Nimra vtrhli do budovy saudskoarabského veľvyslanectva v Teheráne, kde ničili zariadenie, zakladali požiare a rozhadzovali papiere zo strechy. Iránske orgány dnes oznámili, že v súvislosti s touto udalosťou zatkli 40 ľudí podozrivých z podielu na výtržnostiach.
Napriek oficiálnym výzvam, aby sa protesty pred saudskoarabským veľvyslanectvom neopakovali, sa dnes podľa svedkov na tomto mieste opäť zhromaždilo približne 400 ľudí. Na priľahlej ulici sa tiež objavila nová tabuľka s nápisom "Ulica šejka an-Nimra".
An-Nimra považovaného sa vodcu hnutia za zrovnoprávnenie šiitskej menšiny v Saudskej Arábii popravili v sobotu spolu ďalšími 46 osobami usvedčenými prevažne z terorizmu. Tento popredný klerik v minulosti otvorene kritizoval saudskoarabskú vládu, popieral však, že by obhajoval násilie.
Ajatolláh Chameneí stojaci na čele iránskeho šiitského režimu dnes opätovne odsúdil "nespravodlivé preliatie krvi tohto utláčaného mučeníka" a varoval saudskoarabských politikov pred "božím trestom". Iránske revolučné gardy pred tým avizovali "krutú pomstu" vedúcu k pádu saudskoarabského "proteroristického a protiislamského režimu".
Popravu saudskoarabského duchovného v uplynulých hodinách odsúdili aj ďalší zahraniční predstavitelia vrátane irackého ajatolláha Alího Sistáního a generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna. Členovia rodiny popraveného ohlásili zámer držať trojdňový smútok, pričom tvrdia, že im odmietli vydať jeho telo s odôvodnením, že je už pochované na utajenom mieste.
Poprava an-Nimra vyvolala pobúrenie v šiitských komunitách na celom Blízkom východe a sú preto obavy, že verejný pohreb by viedol k nepokojom.
Suspendovaný prezident Južnej Kórey opäť odmietol vypovedať
Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol v piatok opäť odmietol žiadosť vyšetrovateľov, aby sa podrobil vypočúvaniu v súvislosti so svojím neúspešným pokusom o vyhlásenie stanného práva.
Týždenník Charlie Hebdo sa pustil do boja s Muskom
Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo oznámil, že nebude nasledovať iné médiá a nestiahne sa zo sociálnej siete X. Namiesto toho zverejnil sériu karikatúr zosmiešňujúcich Elona Muska.
V Hamburgu protestovali proti líderke krajne pravicovej AfD
Viac ako 10.000 ľudí demonštrovalo vo štvrtok večer proti návšteve líderky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko Alice Weidelovej na radnici v Hamburgu.
Netanjahuov úrad potvrdil podpis dohody medzi Izraelom a Hamasom
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua potvrdil, že vyjednávacie tímy Izraela a palestínskeho radikálneho hnutia Hamas podpísali v katarskom meste Dauhá dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov.
Brazília: Exprezidentovi Bolsonarovi súd nevydal pas na Trumpovu inauguráciu
Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok odmietol vrátiť pas bývalému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, ktorý sa chcel zúčastniť na pondelkovej inaugurácii novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.