5 zvykov, ktoré nás urobia šťastnými

Položme si otázku - čo spraví šťastným náš mozog? Tu je päť vedecky overených odpovedí, ako si dokážete navodiť pocit šťastia v každej situácii.
-
Počúvajte hudbu z najkrajšieho obdobia vo vašom živote
Hudba má na náš mozog omnoho väčší vplyv, než si uvedomujeme. V podstate dokáže naše podvedomie preniesť na miesto a čas, kde sme sa cítili najšťastnejší. Ak ste sa teda tak cítili počas školy, výletu, svadby alebo iného obdobia, skúste si púšťať hudbu, ktorá vám vtedy hrala a mali ste ju radi. Z vedeckého hľadiska sú tieto informácie uložené v hipokampe, teda „starom“ mozgu, odkiaľ následne prídu aj príjemné spomienky na staré dobré časy.
-
Usmievajte sa a noste slnečné okuliare
Náš mozog nie je vždy taký múdry, za aký ho považujeme. Napríklad je veľmi vnímavý voči tomu, v akej polohe je naša mimika tváre. Ak máte zvesené kútiky a neusmievate sa, mozog prijíma signály a automaticky tento pocit znásobuje (vedecky sa hovorí, že mozog hľadá „biofeedback“). Niečo teda na vete „usmievaj sa, aj keď ti je do plaču“ skutočne bude. Vyskúšajte mozgu doslova vnútiť lepšiu náladu tým, že sa budete usmievať, aj keď práve nemáte náladu. Mozog zachytí signály od vašej mimiky a bude ich replikovať.
A prečo slnečné okuliare? Slnko síce dodáva pozitívnu energiu a doslova nám „dobíja baterky“, no na mimiku našej tváre pôsobí tak, že máme tendenciu mraštiť tvár a mračiť sa. Čo si mozog opäť vyloží ako negatívnu emóciu a bude ju násobiť. Užite si teda slnko – ale z tieňa alebo spoza tmavých okuliarov.
-
Myslite na ciele
Naše rozhodnutia, sny a ciele sú uložené v prefrontálnom kortexe. Ten môžete pomerne jednoducho stimulovať, aby mozog začal produkovať viac dopamínu (a tým aj pocit šťastia a spokojnosti). Stačí, ak sa budete sústrediť na nejaký dlhodobý plán, cieľ alebo predsavzatie, ktoré chcete splniť. Je to skvelý spôsob, ako sa vyrovnať so zlyhaním v rámci krátkodobých cieľov – jednoducho stačí myslieť na tie dlhodobé a na to, ako vás aj chybný krok k úspešnému dosiahnutiu vášho sna posúva.
-
Doprajte si kvalitný spánok
Je pomerne známym faktom, že ak nespíte dostatočne dlho a kvalitne, vaša nálada nebude práve najlepšia. Spánok a depresia ale funguje aj naopak – depresívni ľudia majú problémy zaspať a mať skutočne kvalitný spánok. Ako teda takúto situáciu vylepšiť? Vedci radia tráviť počas dňa čo najviac času na slnku a večer (pred spaním) organizmu dopriať absolútnu tmu. Teda žiadnu elektroniku a svetlo.
-
Vyrovnajte sa so stresom
Určite ste už na vlastnej koži niekoľkokrát spoznali, že pod tlakom stresu sa necítite šťastne. Vezmite si banálny príklad z práce – máte za úlohu niečo vypracovať, ale myslite na to, kde by ste radšej boli a prácu odkladáte prokrastinovaním. Potom zadanú úlohu nestíhate úspešne dokončiť, povinnosti sa nakopia a nastupuje stres. Poraziť ho je ale pomerne jednoduché, vyžaduje si to iba cvik a sebadisciplínu. Aj keď sa vám nechce, začnite povinnosti plniť čo najskôr tak, že si vyberiete tú najmenej náročnú úlohu. Mozgu tak ponúknete pomalý rozbeh na sústredenie. Pri nasledujúcich zložitejších úlohách už bude sústredenie ľahšie.
Z vedeckého hľadiska takto stimulujete prefrontálny kortex - časť mozgu, kde sa riešia zložité úlohy. Ak mu neponúknete správny stimul, zvykne ho prehlušiť nucelus accumbens a dorzálne striatum, teda ďalšie časti mozgu, kde sú doslova uložené naše zlozvyky a lenivosť.
Všetky tieto tipy sa môžu zdať ako nepodstatné maličkosti. No vyskúšajte ich uviesť do praxe a po pár týždňoch uvidíte pozitívne zmeny vo vašom vnímaní sveta.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.