Video: Odstránili spornú gigantickú sochu Mao Ce-tunga
- 13:06 11.01.2016
- PEKING

Pozlátená socha bývalého komunistického vodcu Mao Ce-tunga vyvolala rozporuplné reakcie verejnosti.
Odporúčame:
V Číne vztýčili gigantickú pozlátenú sochu Mao Cetunga
Tridsaťsedem metrov vysokú sochu zakladateľa komunistickej Číny postavili vo vidieckej oblasti Tchung-sü v centrálnej provincii Che-nan. Projekt, ktorého náklady dosiahli v prepočte vyše 420 000 eur, údajne financovali viacerí podnikatelia. Menšími čiastkami však prispeli aj miestni dedinčania.
Extravagantná socha sediaceho "predsedu Maa" sa stretla s kritikou kvôli plytvaniu finančných prostriedkov aj vzhľadom na jej necitlivé umiestnenie. V provincii Che-nan totiž v 50. rokoch 20. storočia v dôsledku Maovej politiky zúril hladomor, ktorý si vyžiadal milióny obetí.
Aféra okolo sochy prepukla, keď už bol projekt tesne pred dokončením. Zábery svojrázneho monumentu sa rýchlo rozšírili na čínskom internete a vyvolali búrlivé diskusie medzi užívateľmi sociálnych sietí. Miestni predstavitelia sa napokon minulý týždeň rozhodli sochu odstrániť. Oficiálny denník čínskej komunistickej strany Žen-min ž'-pao v tejto súvislosti uviedol, že stavbu sochy zrejme vopred neschválili príslušné kultúrne úrady.
Napriek zodpovednosti za množstvo ľudských obetí sa Mao v Číne dodnes teší veľkému rešpektu. Úradujúci čínsky prezident Si Ťin-pching ho vníma ako "velikána" dejín krajiny, hoci pripúšťa, že sa predseda Mao (1893-1976) dopustil aj určitých "chýb".
BBC uviedla, že na jednej zo sociálnych sietí boli zverejnené zábery demontáže sochy, ktorých pravosť sa však nepodarilo overiť.

Nespokojný pacient v nemocnici zabil lekára
Lekár napriek okamžitému zásahu kolegov podľahol zraneniam.

Polícia zverejnila záverečnú pitevnú správu Gena Hackmana
Polícia zverejnila hlavné príčiny smrti Gena Hackmana.

Na konkláve sa nezúčastní kardinál Becciu
Taliansky kardinál s volebným právom Angelo Becciu v utorok oznámil svoju neúčasť na nadchádzajúcom konkláve, pri ktorej zástupcovia katolíckej cirkvi zvolia nového pápeža.

Peter Pellegrini: Musíme bojovať proti preregulovanosti v EÚ
Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni.

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.