Objavili najzachovanejšie prehistorické obydlia v Británii

Podľa archeológov je miesto tak dobre zakonzervované, že objavili aj odtlačky nôh ľudí, ktorí tam žili.
Osada pozostávajúca z veľkých okrúhlych drevených domov postavených na koloch sa pri požiari zrútila do rieky, kde sa zachovala v naplaveninách v neporušenom stave, uviedla organizácia Historic England, ktorá sa z poverenia vlády stará o pamiatky v krajine. Podľa archeológov pochádza z obdobia 1000-800 rokov pred naším letopočtom a zakonzervovala sa v čase dokonca aj s hrncami s jedlom a jemne utkaným šatstvom.
"Dozvedáme sa viac o jedle, ktoré naši predkovia konzumovali, a nádobách, v ktorých ho pripravovali a servírovali," uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ Historic England, Duncan Wilson.
"Toto miesto má medzinárodný význam a jeho odkrytie zmení naše chápanie uvedeného obdobia," dodal.
Miesto nálezu sa nachádza asi dva metre pod terajším povrchom zeme. Objavili tam napríklad exotické sklené koráliky, ktoré tvoria časť náhrdelníka, vzácne malé šálky, misky a poháre. Podľa archeológov je miesto tak dobre zakonzervované, že objavili aj odtlačky nôh ľudí, ktorí tam žili.
Na jednom z domov jasno vidno ohorené strešné trámy a tím pracujúci na vykopávkach sa domnieva, že ľudia dom opustili narýchlo, keď začal horieť.
Odborný manažér organizácie Cambridge Archeological Unit, David Gibson, agentúre Reuters povedal, že na náleziskách z doby bronzovej zvyčajne nachádzajú iba niekoľko jám alebo kovových predmetov.
"Tentoraz sa zachovalo oveľa viac. Môžeme dokonca vystopovať každodenný život v dobe bronzovej. Je to prehistorická architektúra v 3D s neprekonanou zbierkou nálezov, pokiaľ ide o rozsah a kvalitu," dodal.
Obec Whittlesey sa nachádza asi desať kilometrov východne od mesta Peterborough v grófstve Cambridgeshire.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.