Huba reishi – poznáte jej liečivú silu?

Označuje sa tiež ako „huba nesmrteľnosti“, najmä pre svoju schopnosť spomaľovať starnutie. Čo ale môže naše telo z reishi skutočne vyťažiť?
Čo obsahuje
Reishi sa môže pochváliť zaujímavým zložením, ktoré z nej robí silne liečivý prostriedok. Prevládajú u nej posilňovače imunity – polysacharidy. Obsahuje tiež germánium, ktoré pomáha okysličovať krv a bojuje s toxínmi. Je tiež bohatá na vitamíny a minerály, čo z nej robí antioxidačnú bombu. Existuje mnoho druhov reishi, no ak z nej chcete vyťažiť maximum, hľadajte red reishi, teda jej červenú odrodu.
Čítajte: Nielen na zlepšenie imunity sibírsky zázrak
Aký má vplyv na zdravie
Huba reishi má široké využitie. Vďaka jedinečnému zloženiu pôsobí súčasne protizápalovo, protivírusovo, bojuje proti alergiám, či vysokému krvnému tlaku. Zlepšuje krvný obeh a imunitu. V Japonsku a Číne je dokonca uvedená medzi oficiálnymi liečivami, ktoré pôsobia preventívne voči rakovine. To sa týka jej červenej odrody. Môžete ju využiť aj na:
- stimuláciu tvorby červených krviniek
- spomalenie starnutia buniek
- detox organizmu
- nespavosť, migrénu a nedostatok energie
- počas namáhavého a stresujúceho obdobia
- reumu, dnu
- astmu, chronickú bronchitídu, žltačku
- zápchu, problém s trávením a žalúdočnými vredmi
- podporný prostriedok pri kardiovaskulárnych ochoreniach
Ako ju užívať
Žiaľ, u nás ju vo voľnej prírode nenájdete. Rastie na odumretých pňoch a stromoch, prevažne na juhu Číny a v Japonsku. Voľne rastúca je teda dostupná v Ázii, menej v Európe alebo Amerike. Kedysi bola jej cena veľmi drahá, no vďaka priemyselnej kultivácii je v súčasnosti dostupná širokej verejnosti. Spracúva sa pri nízkych teplotách, aby sa uchovali všetky jej blahodárne látky.
Čítajte: Hliva ustricová – aký má vplyv na naše zdravie?
U nás si ju môžete zakúpiť vo forme prášku, tabliet a sušeného hríbu. Naraziť ale môžete aj na čaj či kávu. V krajinách jej pôvodu sa pridáva do niektorých jedál, no miestni kuchári varujú, že pre našinca môže byť jej chuť v takejto podobe príliš horká.
Na čo si dať pozor
Nič nie je dokonalé, čo platí aj o tejto hube. Pozor pri jej pravidelnej konzumácii by si mali dať ľudia, ktorí užívajú lieky na tlak. Reishi ho totiž znižuje. Platí to aj v prípade, ak máte problém so zrážanlivosťou krvi. Tehotné a kojace ženy by jej užívanie mali tiež na istú dobu pozastaviť. Ak máte zdravotné ťažkosti, je lepšie prekonzultovať jej užívanie s vašim lekárom.
Poznáte hubu reishi? Aké zdravotné benefity priniesla vám?

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.