Trápi vás hlien? Zabojujte s ním účinne!
Hlien často sprevádza infekčné ochorenia horných dýchacích ciest alebo alergie. Jeho vykašliavanie môže byť po čase namáhavé a spôsobovať ďalšie zdravotné ťažkosti. Prečítajte si niekoľko domácich receptov, ktoré vám ho pomôžu zastaviť.
Prítomnosť hlienu v dýchacích cestách spoznáte pomerne jednoducho. Sprevádza väčšinu respiračných ochorení a prejavuje sa nádchou, problémami s dýchaním, neustálym kašľom a potrebou uvoľniť priechodnosť v hrdle, občas aj horúčkou a pocitom slabosti. Hlien sa usádza v hrudi a hrdle, ktoré dráždi a spôsobuje tým nutkanie vykašliavať ho. Obsahuje baktérie, vírus alebo časti zápalových buniek, ktoré organizmus vytvoril počas boja s infekciou. Okrem týchto príčin môže hlien spôsobovať aj alergia.
Čítajte: 10 najlepších domácich receptov proti bronchitíde
Zbaviť sa hlienu môže byť skutočne náročná úloha. Vyskúšajte predpísanú liečbu doplniť týmito domácimi receptami.
-
Naparte sa
Ak sa hlieny v dýchacích cestách ešte neuvoľnili a vy ich nemôžete vykašľať, odporúčame vám napariť sa. Postačí obyčajný hrniec s horúcou vodou, do ktorej môžete pridať napríklad eukalyptový olej alebo obyčajnú soľ. Opatrne sa nakloňte nad hrniec a zhlboka vdychujte. Opakujte každý deň, kým sa hlieny neuvoľnia.
-
Kloktajte slanou vodou
Tento lacný a jednoduchý recept funguje veľmi účinne proti hlienom aj zapálenému hrdlu. Počas ťažkostí sa odporúča kloktať aspoň ráno a večer. Kloktanie slanou vodou je účinnejšie než kloktanie šalviou či repíkom.
-
Dajte šancu medu
Antibakteriálne účinky medu sú dobre známe, neváhajte ich preto využiť počas choroby. Pridávajte med do bylinkových čajov alebo do teplého mlieka, v ktorom rozpustíte kurkumu.
-
Kombinujte cibuľu a zázvor
Domáci cibuľový sirup je veľmi účinný bojovník proti hlienu. Nakrájajte očistenú cibuľu a naložte ju do cukru alebo medu. Môžete pridať aj plátky citrónu. Skladujte na tmavom chladnom mieste aspoň 5 hodín a počkajte, kým citrón a cibuľa pustia šťavu. Potom zmes preceďte. Sirup užívajte trikrát denne, jednu polievkovú lyžicu.
Zázvorový čaj alebo konzumácia surového zázvoru vám pri vykašliavaní hlienu tiež dokáže pomôcť. Zázvor pôsobí silne protizápalovo a antibakteriálne. Prečístí teda hrdlo aj dýchacie cesty od infekcie.
-
Trochu čili pomôže
Či už stavíte na čierne korenie, kajenské, čili alebo kurkumu, všade nájdete účinné látky kapsaicín alebo kurkumín. Tie majú protizápalový účinok. Neodporúčame ale čili konzumovať počas toho, ak máte zapálené hrdlo. Čili ho môže podráždiť a sťažiť vám dýchanie. V takomto prípade radšej vyskúšajte iný, jemnejší spôsob, napríklad kloktanie slanou vodou, ktorá bude súčasne liečiť zápal aj hlien.
Čítajte: Kajenské korenie ako prvá pomoc: Zastaví krvácanie
-
Vitamíny čerpajte z citrusov
Nielen citróny, ale aj grepy, guava či limetky môžu vášmu telu a imunite pomôcť zbaviť sa infekcie. Obsahujú vysoký podiel vitamínu C a iných prospešných látok, ktoré pomôžu organizmu celkovo. Konzumujte ich alebo odšťavujte, najlepšie čerstvé.
Medzi ďalšie odporúčané suroviny patrí aj mrkva, ktorá je bohatým zdrojom vitamínov. Počas vykašliavania hlienu je vhodné ju piť v podobe kvalitného džúsu alebo 100% šťavy. Môžete tiež vyskúšať starý známy kurací vývar, ktorí dodá silu organizmu počas choroby a pomôže rozpustiť hlien. Môžete si doň pridať čierne alebo kajenské korenie, prípadne cesnak. Pomôžu vám prekonať infekciu.
Ako proti hlienu bojujete vy? Zvykne vás počas ochorenia potrápiť dlhšiu dobu?
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.