Fytoremediácia: rastliny, ktoré čistia znečistenú pôdu

Zistite, ako by mohla vŕba a iné rastliny zachrániť našu pôdu.
Fytoremediácia je priame použitie zelených rastlín a ich pridružených mikroorganizmov k stabilizácii alebo zníženiu znečistenia v pôde, kale, sedimentoch, povrchových alebo podzemných vodách.
Po celom svete prebiehajú štúdie, ako využiť rastliny na čistenie prostredia. University of Eastern Finland vedie výskum vŕb, pomocou ktorých je možné čistenie ťažobných plôch a skládok vo Fínsku a Rusku. Ich výskum ukázal, že vŕby sú schopné prežiť vo veľmi kyslej pôde, ktorá je kľúčová pre odstránenie ťažkých kovov, ako je nikel, meď a zinok z pôdy. Štúdia pokračuje s cieľom nájsť najlepšie stromy pre odstránenie rôznych kovov v čo najväčšej kapacite a súčasne produkovať čo najväčšie množstvo dreva.
Dr Leon Kochian z Cornell University v Ithaca, New Yorku skúma fytoremediáciu ostatných 13 rokov. Jeho tím zistil, že rastline Thlaspi sa darí v pôde s vysokým obsahom zinku a kadmia.
Pozrite si: Ako plienky pomôžu vašim rastlinám
Thlaspi má úžasnú schopnosť odstraňovať kovy z pôdy. "Typická rastlina môže akumulovať asi 100 parts per million (ppm) zinku a 1 ppm kadmia. Thlaspi môže akumulovať až 30.000 ppm zinku a 1500 ppm kadmia v jej výhonku, zatiaľ čo vykazuje málo alebo žiadne príznaky toxicity," povedal Dr. Kochian. "Normálna rastlina môže byť otrávená z iba 1000 ppm zinku alebo 20 až 50 ppm kadmia vo svojich výhonkoch."
Čo sa stane v rastline po dekontaminovaní pôdy závisí na tom, ktorá rastlina sa použije a čo sa odstráni. V prípade Thlaspi sú výhonky zozbierané a kov sa z nich potom oddelí. Vŕby a hybridné topole degradujú palivo a iné znečisťujúce látky v priebehu procesu absorpcie vody, ktorý zachytáva niektoré z kontaminantov v rastline, zatiaľ čo niektoré z nich sú uvoľnené do vzduchu cez listy. Stromy, ktoré odstraňujú ťažké kovy vo Fínsku a Rusku sú spálené v riadenom procese, ktorý dodáva energiu a zároveň oddeľuje kov zo rastliny.
Čítajte: Harpagofyt: 8 výhod tejto úžasnej rastliny
Jeden kov, ktorý sa ukázal byť problematický, je hliník. "Hliníková toxicita obmedzuje pestovanie plodín v kyslých pôdach, ktoré pokrývajú viac ako polovicu z celosvetových 8 miliárd akrov inak ornej pôdy," povedal Dr. Kochian. "Keď sa pôda stane kyslá, toxický hliník poškodí koreňové systémy rastlín, čo výrazne znižuje zber."
Výsledky fytoremediácie boli doteraz sľubné z dôvodu rôznych pôdu znečisťujúcich látok, ktoré môžu byť odstránené v rôznych prostrediach. Použitie pôvodných druhov rastlín má viac výhod, vrátane zriadenia útočísk, ktoré nevyžadujú hnojivá, pesticídy a zavlažovanie. Je zrejmé, že to nebude vždy možné, ale bude to závisieť od znečisťujúcich látok, umiestnenia stavieb a ekologických charakteristík, ako je hĺbka podzemných vôd.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.