Fytoremediácia: rastliny, ktoré čistia znečistenú pôdu
Zistite, ako by mohla vŕba a iné rastliny zachrániť našu pôdu.
Fytoremediácia je priame použitie zelených rastlín a ich pridružených mikroorganizmov k stabilizácii alebo zníženiu znečistenia v pôde, kale, sedimentoch, povrchových alebo podzemných vodách.
Po celom svete prebiehajú štúdie, ako využiť rastliny na čistenie prostredia. University of Eastern Finland vedie výskum vŕb, pomocou ktorých je možné čistenie ťažobných plôch a skládok vo Fínsku a Rusku. Ich výskum ukázal, že vŕby sú schopné prežiť vo veľmi kyslej pôde, ktorá je kľúčová pre odstránenie ťažkých kovov, ako je nikel, meď a zinok z pôdy. Štúdia pokračuje s cieľom nájsť najlepšie stromy pre odstránenie rôznych kovov v čo najväčšej kapacite a súčasne produkovať čo najväčšie množstvo dreva.
Dr Leon Kochian z Cornell University v Ithaca, New Yorku skúma fytoremediáciu ostatných 13 rokov. Jeho tím zistil, že rastline Thlaspi sa darí v pôde s vysokým obsahom zinku a kadmia.
Pozrite si: Ako plienky pomôžu vašim rastlinám
Thlaspi má úžasnú schopnosť odstraňovať kovy z pôdy. "Typická rastlina môže akumulovať asi 100 parts per million (ppm) zinku a 1 ppm kadmia. Thlaspi môže akumulovať až 30.000 ppm zinku a 1500 ppm kadmia v jej výhonku, zatiaľ čo vykazuje málo alebo žiadne príznaky toxicity," povedal Dr. Kochian. "Normálna rastlina môže byť otrávená z iba 1000 ppm zinku alebo 20 až 50 ppm kadmia vo svojich výhonkoch."
Čo sa stane v rastline po dekontaminovaní pôdy závisí na tom, ktorá rastlina sa použije a čo sa odstráni. V prípade Thlaspi sú výhonky zozbierané a kov sa z nich potom oddelí. Vŕby a hybridné topole degradujú palivo a iné znečisťujúce látky v priebehu procesu absorpcie vody, ktorý zachytáva niektoré z kontaminantov v rastline, zatiaľ čo niektoré z nich sú uvoľnené do vzduchu cez listy. Stromy, ktoré odstraňujú ťažké kovy vo Fínsku a Rusku sú spálené v riadenom procese, ktorý dodáva energiu a zároveň oddeľuje kov zo rastliny.
Čítajte: Harpagofyt: 8 výhod tejto úžasnej rastliny
Jeden kov, ktorý sa ukázal byť problematický, je hliník. "Hliníková toxicita obmedzuje pestovanie plodín v kyslých pôdach, ktoré pokrývajú viac ako polovicu z celosvetových 8 miliárd akrov inak ornej pôdy," povedal Dr. Kochian. "Keď sa pôda stane kyslá, toxický hliník poškodí koreňové systémy rastlín, čo výrazne znižuje zber."
Výsledky fytoremediácie boli doteraz sľubné z dôvodu rôznych pôdu znečisťujúcich látok, ktoré môžu byť odstránené v rôznych prostrediach. Použitie pôvodných druhov rastlín má viac výhod, vrátane zriadenia útočísk, ktoré nevyžadujú hnojivá, pesticídy a zavlažovanie. Je zrejmé, že to nebude vždy možné, ale bude to závisieť od znečisťujúcich látok, umiestnenia stavieb a ekologických charakteristík, ako je hĺbka podzemných vôd.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.