Prečo žijú ženy dlhšie ako muži?

Dlhoročné pozorovania aj výskumy tvrdia, že ženy sa dožívajú až o 5% vyššieho veku než muži. Prečo to tak ešte stále je? Prečítajte si zaujímavé vedecké zistenia.
Švédsko už od roku 1800 sleduje priemernú dĺžku nášho života. Kým vtedy to bolo okolo 33 rokov u žien, u mužov iba 31. Dnes je to 83,5 pre ženy a 79,5 pre mužov. Hoci sa teda kvalita života a spolu s ňou aj dĺžka života v priemere pre obe pohlavia zvýšili, muži stále zomierajú takmer o tri roky skôr. Prečo to tak je? Veda nám ponúka niekoľko teórií.
Práca
Jedným z najčastejších predpokladov, prečo žijú ženy dlhšie, je práve obtiažnosť a intenzita zamestnania. Logicky, ak muž pracuje tvrdo fyzicky a k tomu viac než 10 hodín denne, na jeho telo to má úplne iný vplyv, než na ženu, ktorá 8 hodín sedí v kancelárii.
Tu sa ale dostávame k zaujímavému zisteniu. Aj keby muž a žena pracovali v rovnakom odvetví, napríklad 8 hodín v kancelárii na rovnakej pozícii, aj tak sa žena dožije vyššieho priemerného veku, než muž. Zdá sa teda, že iba rozdielom vo vykonávanej práci to nebude.
Životný štýl
Vo všeobecnosti má na dĺžku života u oboch pohlaví vplyv životný štýl. Tu patrí strava, pohyb a celkový prístup k životu. V tomto smere sú ženy opatrnejšie, nebezpečným situáciám sa radšej vyhnú. Muži majú v rámci životného štýlu tendenciu viac fajčiť, prejedať sa (a to nie práve zdravým jedlom), tiež piť alkohol a menej sa venovať rekreačnému pohybu.
Zvláštnosťou v tomto prípade ale je, že aj samice šimpanzov, goríl a orangutanov zvyčajne svojich druhov prežijú o niekoľko rokov a to nepijú ani nefajčia. Vedci teda predpokladajú, že významnú úlohu hrá evolúcia a genetika.
Čítajte: Podoba medzi psom a jeho majiteľom nie je náhodná
Genetika
Podľa niektorých vedcov je odpoveď na túto otázku skrytá v našom DNA. Keďže muži majú chromozómy XY a ženy XX, predpokladá sa, že organizmus ženy má lepšiu schopnosť nahrádzať odumreté alebo poškodené bunky, pretože majú akoby kópiu každého génu. Muži ňou nedisponujú.
Ďalším možným genetickým predlžovateľom života u žien je ich menštruačný cyklus. Počas druhej polovice cyklu sa totiž srdcový tep u žien zvýši. Naviac ich produkcia ženských hormónov účinne chráni pred infarktom, mŕtvicou a zástavou srdca.
Sociálne faktory
Iné teórie tvrdia, že tento jav značne ovplyvňujú aj naše povahy. Teda to, či sme spoločenskí, máme veľa priateľov alebo radšej trávime čas osamote. Aj v tomto smere platí, že práve muži sú vo viacerých prípadoch samotári.
Čítajte: Prečo sú od seba introverti a extroverti odlišní
Predpokladá sa, že rôzne hypotézy a výskumy na túto tému budú ešte niekoľko rokov vznikať a zanikať. Či sa niekedy podarí odhaliť definitívnu odpoveď na otázku „prečo žijú ženy dlhšie ako muži“ zatiaľ nie je známe.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.