Smer by vyhral voľby, SDKÚ a SaS by do parlamentu neprešli
Ak by sa parlamentné voľby konali v máji, do parlamentu by sa nedostali SDKÚ-DS, ktorú by volilo 3,9 percenta opýtaných a SaS, ktorá by získala podporu 2,6 percenta respondentov.
Druhé miesto by obsadilo KDH s podporou 10,6 percenta a nasleduje Nová väčšina Daniela Lipšica so ziskom 9,5 percenta.
V parlamente by ešte sedeli zástupcovia OĽaNO, ktorých by volilo 7,4 percenta opýtaných a Mosta-Híd, ktorý by získal 6,8 percenta hlasov.
Pred bránami Národnej rady SR by zostala SNS so 4,4 percenta, SDKÚ-DS s 3,9 percenta, SMK s 3,5 percenta, Liberálna dohoda s 2,9 percenta, ako aj SaS zo ziskom 2,6 percenta. Iné subjekty by podporilo 7,4 percenta voličov.
Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami, zistenými v tomto prieskume, strana Smer-SD v Národnej rade SR by získala 82 mandátov, klub KDH by disponoval 21 kreslami, potenciálni voliči Novej väčšiny by do parlamentu vyslali 19 zástupcov, hnutie OĽaNO by zastupovalo 15 zákonodarcov a Most–Híd by mal 13 poslancov.
Na otázku Ak by sa predčasné voľby do NR SR konali už dnes, ktorej strane by ste odovzdali svoj hlas? 10,8 percenta opýtaných uviedlo, že by sa na voľbách určite nezúčastnili a ďalších 19,3 percenta nevedelo, či by sa zúčastnili, respektíve koho by v nich podporili. Agentúru SITA o tom informoval Pavel Haulík z MVK.
Prieskum MVK podľa politológa odráža roztrieštenosť pravice.
Výsledky prieskumu agentúry MVK podľa politológa Miroslava Kusého odrážajú roztrieštenosť pravicových strán. Pokles liberálov v aktuálnom prieskume na 2,6 percenta považuje za prirodzený, reaguje na nedávny rozpad strany, keď z 11-členného poslaneckého klubu SaS odišla päťčlenná skupina okolo Jozefa Kollára, zároveň stranu opustila časť členskej základne.
Nižšie percentá pre SDKÚ-DS (3,9 %) podľa Kusého pravdepodobne súvisia s individuálnym programom Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého Tvoríme Slovensko, ktorý evokuje potenciálny rozpad SDKÚ-DS, voliči mohli reagovať aj na bezradnosť strany Pavla Freša. Nemusí však ísť o dlhodobý trend, výsledky strán sa môžu hýbať.
Úspech Novej väčšiny Daniela Lipšica (9,5 %) Kusý označil za momentálnu záležitosť. "Nové strany robia kampane, ktorými sa dostávajú do povedomia voličov. Tí sú sklamaní z pôsobenia starých strán. Volebný výsledok môže byť iný, nové subjekty majú raketový nástup, ale vedia ísť aj raketovo dole," konštatoval Kusý.
Pravica je podľa politológa všade na svete roztrieštenejšia viac ako ľavica. Zatiaľ čo ľavicové strany sa vyznačujú skôr polovojenskou disciplínou, pravičiari sú individualisti, ktorí sa zlučujú len z nevyhnutnosti. Na Slovensku podľa Kusého odmieta spoluprácu viacero rozpadnutých pravicových častí, ktoré súperia medzi sebou, pretože dominanciu by chcela mať každá jedna z nich.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec vníma prieskum ako pokus o hry, ktorý nestojí za seriózny komentár. "Vzhľadom na výsledky šiestich predchádzajúcich prieskumov, v ktorých sme mali podstatne iné výsledky, nepovažujem tieto indície za relevantné," konštatoval Štefanec.
Podpredseda poslaneckého klubu SaS Martin Poliačik výsledky zatiaľ neberie tragicky. "Treba dúfať, že ide o jeden výsledok po veľkých zmenách v strane, čo neznamená veľa. Je to dno, od ktorého sa môžeme odraziť," uviedol Poliačik.
Prieskum agentúry MVK
Politická stranaPercentáSmer-SD41,0 %KDH10,6 %Nová väčšina9,5 %Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti7,4 %Most-Híd6,8 %SNS4,4 %SDKÚ-DS3,9 %SMK3,5 %Liberálna dohoda2,9 %SaS2,6 %iné subjekty7,4 %
Pozor na poľadovicu, situáciu skomplikuje vo viacerých okresoch
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou.
Streľba v obci na západe: Na mieste sú policajti
Polícia na mieste preveruje oznámenie o streľbe.
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti
Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.