Martin Glváč o tunelovaní VSS vedel, tvrdí exminister Galko
Minister obrany Martin Glváč podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka vedel o tunelovaní vojenského spravodajstva pred rokom 2010.
Materiál o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby už má prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. "Špeciálny prokurátor pridelil dnes vec prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Viac informácií nemôžu podľa jej slov poskytnúť, keďže spisový materiál obsahuje informácie o činnosti Vojenského spravodajstva, ktoré môžu podliehať stupňu utajenia.Ako Galko povedal v pondelok na tlačovej besede, vedomosť Glváča o kauze dokazuje dokument, pod ktorým je súčasný minister podpísaný.
Ide o zrušenie disciplinárneho rozkazu proti bývalému šéfovi vojenského spravodajstva Romanovi Mikulcovi, ktorý podpísala vtedajšia premiérka Iveta Radičová.
Podľa Galka Glváč 4. júna 2012 podpísal zrušenie tohto rozkazu a vrátil ho na nové prerokovanie.
Celý materiál sa podľa Galka týka vedenia vojenského spravodajstva, ktoré odišlo v roku 2010. „Ten, kto ho podpísal, sa musel dopodrobna oboznámiť so všetkým,“ povedal s tým, že ten, kto tento dokument podpísal, vedel, že vec by sa mala vyšetrovať ďalej.
„Mal vedieť, že na vojenskom spravodajstve zostali všetky dôkazy. Mal vedieť, že na vojenskom spravodajstve sú stále svedkovia, výpovede, vyhodnotené informácie. Pod týmto dokumentom je podpis Martina Glváča,“ vyhlásil Galko.
Kauza tunelovania VSS:
Autor tajnej správy o tunelovaní nemôže vystúpiť na výbore
K tajnej správe o údajnom tunelovaní VSS sa prihlásil autor
Šéf Glváč si myslí, že tajná správa o tunelovaní je podvrh
Na ministerstve obrany sa kryje zločin, tvrdí Ľubomír Galko
Premiér Fico nechce vysvetliť situáciu, tvrdí OĽANO
Robert Fico nevidí dôvod na zvolanie Bezpečnostnej rady
Vojenská kauza sa skončí ako Gorila, tvrdí politológ Kusý
Fedor: Vo vojenskom spravodajstve ide o druhý škandál
Za Ficovej vlády mali tunelovať Vojenskú spravodajskú službu
Glváč mal vedieť a zrejme podľa Galka vedel všetko. „Dlhých jedenásť mesiacov prešlo od 4. júna, ale neurobil v tejto veci nič. Neobnovil vyšetrovanie, nezaistili elektronické dáta,“ zdôraznil. Zároveň pripomenul, že napriek tomu, že musel vedieť, že Ľubomír Skuhra je podozrivý, v januári 2013 ho vymenoval za riaditeľa tajnej služby. „Toto je tragédia. Na vojenskom spravodajstve sa pod Glváčom namiesto vyšetrovania stopy zahladzovali. Preto musí Glváč a Skuhra odísť,“ uviedol.
Galko sa čuduje mlčaniu prezidenta
Podľa Galka je neprijateľné, aby post ministra obrany a šéfa vojenského spravodajstva zastávali ľudia, ktorí sú podozriví z trestných činov.
Podpredseda SaS sa čuduje v tejto kauze mlčaniu prezidenta SR, ktorý je hlavným veliteľom ozbrojených síl.
SaS opakovane vyzvala premiéra Roberta Fica, aby Martina Glváča odvolal z postu ministra obrany a ten ešte predtým Ľubomíra Skuhru postavil mimo službu. „Oboch považujem za vážne podozrivých z trestného činu,“ povedal s tým, že jeden je podozrivý z tunelovania vojenského spravodajstva a druhého z krytia tohto zločinu.
Galko tiež upozornil, že Glváč sa chaoticky vyjadroval o skartácii dokumentu v prípade tunelovania vojenského spravodajstva. „Najskôr tvrdil, že o nej nevedel, keď si uvedomil, že o tom hovoril sám 13. decembra 2012, opravil sa a povedal, že sa o tom dozvedel niekoľko dní pred 13. decembrom." Pripomenul tvrdenie ministra, že k skartácii materiálu došlo tri dni po minuloročných parlamentných voľbách, ale podľa materiálov, ktorými disponuje, bola nariadená 1. marca a vykonaná 2. marca, teda osem dní pred voľbami.
Spravodajský dôstojník môže vystúpiť
Podľa Galka spravodajský dôstojník, ktorý chce pred parlamentným výborom na kontrolu vojenského spravodajstva potvrdiť autenticitu medializovaného dokumentu, ktorý sa týka tunelovania vojenskej spravodajskej služby, môže vystúpiť na tomto výbore.
Galko si myslí, že spravodajský dôstojník môže aj bez zbavenia mlčanlivosti povedať, že ide o dokument, na ktorom pracoval. Iné podrobnosti však povedať podľa neho nebude môcť.
Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády vyvoláva 134-stranová správa, ktorú anonymne dostal denník Sme.
Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.
V pondelok o správe rokoval Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva. Podľa Galka minister Glváč stojí za zastavením vyšetrovania celej kauzy. Galko si myslí, že mnohé dokumenty, ktoré sa dotýkajú správy, sú stále na Vojenskom spravodajstve. Skartovaná bola len minimálna časť dokumentov.
Fedor Glváča požiadal o zbavenie mlčanlivosti údajného autora
Predseda Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor dnes listom požiadal ministra obrany Martina Glváča, aby zbavil mlčanlivosti údajného autora tajnej správy o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby z čias prvej vlády Roberta Fica.
Fedor sa s údajným autorom utajenej správy o internom vyšetrovaní vo vojenskej službe v pondelok osobne stretol a pozval ho na zasadnutie výboru, ktoré zvolal na utorok o 08:30.
"Myslím, že je to možné, je to len na dobrej vôli ministra. Je to v jeho právomoci, je to jeho kompetencia a akonáhle stotožní tohto človeka s osobou, ktorá vystupovala ako vysoký funkcionár, je to len na jeho rozhodnutí," odpovedal Fedor na otázku, či Glváč môže tak rýchlo rozhodnúť o zbavení mlčanlivosti. Ak by Glváč údajného autora správy mlčanlivosti zbavil, ten by mohol o kauze informovať členov výboru.
Ak má minister záujem na tom, aby sa vnieslo trochu svetla do prípadu, bude podľa Fedora jeho rozhodovanie o zbavení mlčanlivosti "oveľa jednoduchšie". Utajený autor správy je ochotný na rokovanie výboru prísť. "Považujem za zásadné, aby sme začali odvíjať niť pravdy a skladať mozaiku toho, ako sa nakladalo s dokumentmi, a či mal minister vedomosť o kauze," dodal Fedor.
Glváč a šéf Vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra by na výbore v utorok mali odpovedať na to, či je dokument pravý. Minister obrany by mal rovnako predložiť rozkaz expremiérky Ivety Radičovej, ktorý ako zastupujúca šéfka rezortu obrany niekdajšiemu riaditeľovi VSS Romanovi Mikulcovi prikázala, aby materiál o možnom tunelovaní VSS odovzdal vtedajšiemu ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi. Mikulec tak podľa medializovaných informácií neurobil. Glváča sa zároveň výbor pýtal, či dokument odovzdaný generálnej prokuratúre v marci 2012 je identický s materiálmi, ktoré teraz unikli do médií a výbor ich má k dispozícii. Minister by mal tiež zmapovať "púť dokumentov," ako a kto s nimi v minulosti nakladal.
Pozor na poľadovicu, situáciu skomplikuje vo viacerých okresoch
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou.
Streľba v obci na západe: Na mieste sú policajti
Polícia na mieste preveruje oznámenie o streľbe.
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti
Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.