Žihľavka: Domáce recepty, ktoré upokoja pokožku
Žihľavka je alergická reakcia našej pokožky na určitý alergén. Zvyčajne sa prejaví malými vyrážkami, ktoré pripomínajú popŕhlenie od žihľavy. Prinášame vám niekoľko domácich receptov, ktoré žihľavku zmiernia.
Žihľavka na pokožke môže vzniknúť na základe rôznych alergií. Od jedla, kozmetiky, oblečenia až po lieky alebo uštipnutie od hmyzu ju môže spôsobiť v podstate hocičo, na čo sa imunitný systém rozhodne odpovedať alergickou reakciou. Ak je žihľavka nealergického pôvodu, môže ju spôsobiť teplo alebo naopak vystavenie pokožky chladu.
Čítajte: Žihľavka: Prečo vzniká a ako ju liečiť?
Žihľavka býva nepríjemná nielen esteticky, ale aj pocitovo – pokožka vás môže svrbieť, prípadne páliť a opuchnúť. Tieto domáce recepty pokožku upokoja a stiahnu začervenanie i vyrážky.
-
Studené obklady
Pomôžu vám stiahnuť cievy a tým pádom aj obmedziť prúdenie a uvoľňovanie histamínu. Začervenanie a vyrážky by sa pod studeným obkladom mali zmierniť. Pozor! Neprikladajte na podráždenú pokožku ľad! V tomto prípade úplne postačí prikladať uterák alebo vreckovku namočenú v studenej vode. Podráždenú pokožku neškrabte ani nešúchajte, studený obklad len zľahka zvrchu prikladajte.
-
Jedlá sóda
Má protizápalové zloženie, čiže na stiahnutie zápalu sa ideálne hodí. Pridajte pol šálky do kúpeľa alebo si pripravte lokálny kúpeľ v menšom množstve. Použite vlažnú alebo teplú vodu, nie horúcu!
Kúpeľ nechajte pôsobiť aspoň 10-20 minút. Upozorňujeme, že nie je vhodné používať jedlú sódu, ak máte veľmi suchú a jemnú pokožku.
-
Jablčný ocot
Kvalitný jablčný ocot má čiastočne antihistaminické vlastnosti. Môžete ho teda opäť pridať do celotelového kúpeľa alebo zmiešať v pomere 1:1 s vodou a vyliať na uterák či vreckovku. Tú potom prikladajte na podráždenú pokožku ako obklad.
-
Aloe vera
Najlepšie na žihľavku pôsobí chladivý gél z aloe vera, ktorý stiahne začervenanie a tiež pálenie alebo svrbenie. Nechajte gél pôsobiť aspoň štvrť hodiny a potom zmyte. Aloe vera môžete tiež užívať vnútorne ako nápoj. Ten pomôže stiahnuť produkciu histamínu zase zvnútra.
-
Vločky
Možno vás to prekvapí, no kúpeľ z ovsených vločiek dokáže upokojiť podráždenú pokožku pri viacerých problémoch. Napríklad aj pri kiahniach. Do kúpeľa môžete tiež pridať pol šálky jedlej sódy. Ak chcete žihľavku odstrániť lokálne, pripravte si mix z ovsených vločiek, vody a jedlej sódy. Vytvorte hrubšiu pastu a tú natrite na problémové miesto. Nechajte pôsobiť aspoň desať minút a potom zmyte.
-
Zázvor
Jeho protizápalové účinky sú dobre známe. Môžete prikladať čerstvý ošúpaný kúsok priamo na pokožku alebo spraviť zázvorový čaj, vyliať ho na vreckovku a tú prikladať na podráždenú pokožku.
-
Žihľava
Podľa reakcie na túto bylinu získala žihľavka svoj názov. No žihľava je aj prírodné antihistaminikum a dokáže zmierniť nepríjemné symptómy žihľavky. Pripravte si z nej čaj a ten vypite alebo ho vylejte na vreckovku a prikladajte ako studený obklad.
Žihľavka spravidla zvykne zmiznúť sama do niekoľkých hodín. Ak ale na sebe pozorujete zhoršovanie stavu, prípadne opuch alebo zhoršenie dýchania, vyhľadajte lekársku pomoc. U detí, ktoré majú žihľavku, by ste lekára mali vyhľadať okamžite.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.