Proteín z materského mlieka má antibiotické účinky

Vedci premenili fragment proteínu laktoferín na kapsulu podobnú vírusu schopnú identifikovať konkrétne druhy baktérií, ktoré zničí bez toho, aby poškodila okolité bunky.
Odborníci objavili, že laktoferín vďačí za svoje antibiotické vlastnosti miniatúrnemu fragmentu, ktorý je menší než jeden nanometer. Deti získavajú v prvých mesiacoch života ochranu pred rôznymi ochoreniami práve z materského mlieka. Vedci následne tento fragment premenili na kapsulu podobnú vírusu schopnú identifikovať konkrétne druhy baktérií, ktoré zničí bez toho, aby poškodila okolité bunky.
Vedci si myslia, že tieto kapsuly by sa dali použiť na dopravenie liekov proti baktériám s antibiotickou rezistenciou. Taktiež by mohli viesť k vývoju liečby v súčasnosti nevyliečiteľných chorôb ako drepanocytóza, cystická fibróza či Duchenneova muskulárna dystrofia. "Tieto kapsuly sú ako projektily s veľkou rýchlosťou a efektivitou," uviedol Hasan Alkassem, ktorý sa na štúdii podieľal.
Informácie pochádzajú z webstránky www.theguardian.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.