Pleseň v domácnosti: Postup, ako sa jej účinne zbavíte
- 20:03 26.01.2016
- Bratislava

Prítomnosť plesní, napríklad na stenách v dome a byte, by sme rozhodne nemali podceňovať. Nejde totiž iba o estetický problém, plesne môžu nepriaznivo ovplyvniť aj naše zdravie. Ako postupovať pri ich odstránení? V článku vám predstavíme niekoľko možností.
Tmavé, vlhké fľaky na stenách v dome či byte nie sú len estetický problém. Plesne sa podieľajú na vzniku rôznych alergií, respiračných a kožných ochorení u ľudí, najmä u detí. Za ich vznikom stojí niekoľko faktorov:
- Teplené mosty
Ak dôjde ku stretu medzi teplou a chladnou stenou, na tomto mieste sa môže zvýšiť vlhkosť. Z dlhodobého hľadiska tak vzniká ideálny predpoklad pre vznik plesne.
- Vlhkosť vzduchu v dome a byte
Vlhkosť v domácnosti by sa určite mala pohybovať pod 50%. Problémy vznikajú najmä pri varení, sprchovaní, či sušení bielizne v interiéri.
- Výmena okien
Staršie typy okien netesnili tak, ako dnešné nové plastové okná. To znamená, že prepúšťali vzduch. Nové modely ale vzduch neprepúšťajú.
Samozrejme, pleseň môžu spôsobovať aj viditeľnejšie príčiny, napríklad zatekanie.
Takto sa predchádza jej vzniku
Pleseň zvyčajne nevzniká zo dňa na deň. Nepekný tmavý fľak na stene je výsledkom dlhodobejšieho pôsobenia vlhkosti. Tu je niekoľko tipov, ako predídete jeho vzniku.
- Vysušte ju
Plesniam sa darí všade, kde je vlhko. To znamená, že sa často drží v kúpeľniach, pri oknách, ale tiež v rohoch izieb. Po varení, sprchovaní alebo po sušení bielizne v miestnostiach je teda vhodné zintenzívniť vetranie, najlepšie formou prievanu. Zvážiť by ste mali aj zakúpenie pohlcovača vlhkosti, či ventilátora do kúpeľne.
- Pravidelne vetrajte
Táto rada sa týka najmä zimných mesiacov, ktoré plesniam doslova prajú. Ako správne vetrať počas zimy sa dozviete v tomto článku.
- Dobre vykurujte
A tiež raz za čas odstráňte prach aj za nábytkom. Ten totiž v spojení s vlhkosťou urýchľuje celý proces šírenia plesní.
Tiež je vhodné rozmiestniť nábytok v miestnosti tak, aby nedoliehal úplne ku stene. Zabezpečíte tak stále prúdenie vzduchu ku stenám. Celkovej cirkulácii vzduchu pomôžete aj tak, že necháte dvere jednotlivých miestností v byte otvorené.
Ako ju odstrániť
Ak sa už u vás pleseň stihla úspešne rozšíriť, mali by ste sa jej čo najskôr účinne zbaviť. Ak sa vám pleseň vytvorila na stenách, nikdy ju nezoškrabujte nasucho! Takto totiž do ovzdušia rozšírite spóry, ktoré sú zdraviu škodlivé a dokážu sa prichytiť na inej stene. Čiže plesnivieť by vám skôr či neskôr začala aj druhá.
Najskôr použite prípravky proti plesniam – aplikujte ich na stenu a podľa návodu nechajte pôsobiť. Zvyčajne ide o niekoľko hodín až jeden deň. Až potom pleseň zo steny zoškrabte. Následne je vhodné stenu znova ošetriť výrobkom proti plesniam.
Čítajte: Drevný popol sa dá zaujímavo využiť
Keď takto stenu zbavíte plesne, mali by ste ju nanovo vymaľovať. Odporúča sa zvoliť protiplesňový náter.
Bojujete s plesňami často alebo sa snažíte o prevenciu pred ich vznikom?

Video: Z mosta na Kysuciach spadol kamión, nakrúcanie filmu pokračuje
Na Kysuciach zachytili dramatické zábery padajúceho kamióna.

Huliak zrušil všetky zmluvy s Tabakovou. Za toto dostávala tisíce eur
Ministerstvo cestovného ruchu a športu ukončilo spoluprácu s Romanou Tabak.

Hollywoodsky enfant terrible Robert Downey Jr. slávi 60. narodeniny
Jeden z najlepšie zarábajúcich hercov všetkých čias slávi okrúhle narodeniny.

Tradícia 1. apríla vychádza na Slovensku skôr z mestského prostredia
Bláznivé žartíky, kto koho nachytá a to nielen medzi kamarátmi a v rodine, ale aj na celospoločenskej úrovni.

Ruskí veteráni chcú zakázať turecké telenovely
Spolok ruských veteránov viní turecké telenovely z podrývania tradičných hodnôt.