Pálenie záhy: 11 prírodných liekov pre rýchlu úľavu
Vyskúšajte tieto prírodné zložky z vašej domácnosti namiesto toho, aby ste siahli po antacidách z lekárne. Poskytnú vám mnoho ďalších výhod popri liečení podráždeného žalúdka.
Mnoho ľudí všetkých vekových kategórií trpí zvýšenou tvorbou kyseliny. Zvýšený obsah kyseliny v žalúdku môže viesť k niektorým problémom, ako sú bolesti žalúdka, zlý dych alebo plynatosť. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k zvýšenej kyslosti: korenené potraviny, nezdravé stravovacie návyky, alkohol alebo stres.
Čítajte: Pálenie záhy – prečo vzniká a čo pomáha?
Pálenie záhy je hlavným príznakom tohto problému a zvykneme ho riešiť antacidmi z lekárne. No existuje mnoho domácich prírodných prostriedkov, ktoré vám poskytnú úľavu od zvýšenej kyslosti žalúdka. Tu je jedenásť z nich:
Listy bazalky
Uvarte si listy bazalky v šálke vody a nechajte ich lúhovať po dobu 10 minút. Pridajte med podľa chuti a popíjajte ho často po celý deň. Tento čaj vám poskytne okamžitú úľavu od pálenia záhy a tiež funguje ako upokojujúci liek proti nadúvaniu.
Čítajte: Bazalka: Kráľovská bylinka lieči i ukľudňuje
Banán
Banán má vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha udržať úroveň produkcie kyseliny v žalúdku v norme. Vysoký obsah vlákniny tiež pomáha podporovať trávenie. Zjedzte zrelý banán pri prvom náznaku pálenia záhy.
Škorica
Je to ďalší obľúbený liek na zažívacie problémy. Znižuje žalúdočné kyseliny, a tiež má silné antibiotické a proti-plesňové vlastnosti, ktoré uľahčujú trávenie. Jednoducho pridajte škoricu do vašich pokrmov, alebo pite čaj so štipkou škorice a čerstvým zázvorom.
Čítajte: Škorica: pomocník pri problémoch s krvným tlakom
Tulsi
Tulsi pomáha znižovať účinok žalúdočných kyselín vďaka svojim antiulceróznym vlastnostiam, ale tiež pomáha stimulovať tvorbu hlienu v žalúdku. Len žuvanie niekoľkých listov Tulsi pri prvom náznaku kyslosti môže zmierniť pocit nepohodlia.
Čítajte: Bazalka posvätná ako liečba rakoviny
Jablčný ocot
Jablčný ocot má dobrý alkalizačný účinok, a tým pomáha v liečbe pálenia záhy. Pite zmes z 1 lyžičky jablčného octu v pohári vody 2 krát denne. Okrem toho vám tiež ocot poskytuje celý rad vitamínov a minerálnych látok pre zlepšenie trávenia.
Čítajte: Jablčný ocot: 32 spôsobov, ako vám zmení život
Zázvor
Zázvor urýchľuje trávenie a chráni žalúdok pred vredmi znížením účinku kyseliny na žalúdok. Jednoduché žuvanie malého kúsku zázvoru alebo popíjanie šálky zázvorového čaju je pri tomto probléme užitočné.
Čítajte: Ako nám pomáha zázvor pri nevoľnosti?
Klinčeky
Klinčeky podporujú trávenie a bojujú proti príznakom zvýšenej kyslosti. Bojuje tiež proti nadúvaniu a pomáha pohybu v črevách. Jednoduchým žuvaním 2-3 klinčekov získate okamžitú úľavu.
Kardamon
Podporuje trávenie a zmierňuje žalúdočné kŕče. Je tiež užitočný pre upokojenie vnútorých stien žalúdka, aby odolali účinkom kyseliny produkovanej v žalúdku. Pravidelne žujte kardamon po každom jedle, aby ste znížili množstvo kyseliny.
Rasca
Rozdrvte praženú rascu a zmiešajte v pohári vody. Pite túto zmes 2-3 krát denne alebo po každom jedle, aby ste zmiernili pálenie záhy.
Palmový cukor
Palmový cukor sa stane alkalickým v tráviacom systéme, čím urýchli trávenie a tiež zníži kyslosť žalúdka. Skúste cmúľať malý kúsok po každom jedle.
Fenikel
Pite čaj z 1-2 čajových lyžičiek semien feniklu v šálke horúcej vody po každom jedle, obzvlášť po pikantnom jedle.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.