Znížená funkcia štítnej žľazy: 7 surovín, ktoré vám s hypotyreózou pomôžu

Hypotyreóza trápi pomerne veľa ľudí. Na zlepšenie stavu sú potrebné lieky a liečba pod dohľadom lekára. No existuje niekoľko potravín, ktoré liečbu dokážu podporiť. Poznáte ich?
Za zníženou činnosťou štítnej žľazy zvyčajne stojí autoimunitný zápal. Ten spôsobuje zníženú produkciu hormónov v tejto žľaze a ich následné dodávanie do organizmu. Keď naše telo nedostáva tieto hormóny, metabolizmus začne spomaľovať, rovnako aj spracúvanie živín a premena na energiu.
Ochorenie sa navonok prejaví viacerými symptómami. Okrem únavy môžete zažiť priberanie na váhe, malátnosť, opuch, zimomravosť. Dochádza aj k zmene hlasu (zhrubnutiu) a lámavosti nechtov, či vlasov. U žien sa tiež môže narušiť menštruačný cyklus.
Na základe týchto symptómov a ďalších vyšetrení vie lekár určiť presnú diagnózu a nasadiť medikamentóznu liečbu. Tú ale môžete podporiť aj konzumovaním určitých potravín.
-
Brazílske orechy
Sú bohatým zdrojom selénu, ktorý chráni štítnu žľazu pred prípadnými zápalmi. Ak ich konzumujete pravidelne, váš organizmus bude mať tejto látky dostatok. Je teda vhodné, aby ste ich nekombinovali s výživovými doplnkami, ktoré taktiež obsahujú selén.
Brazílske orechy obsahujú tiež aminokyselinu L-arginín, ktorá napomáha v chudnutí. S ich konzumáciou to ale nepreháňajte, pol hrste denne ako desiata alebo olovrant bohate stačí.
-
Kokosový olej
Obsahuje mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú vhodné práve pre ľudí, ktorí majú problémy so štítnou žľazou. Dokážu stimulovať produkciu hormónov a tiež udržať jej funkciu v normále. Kokosový olej tiež podporuje chudnutie a znižuje hladiny LDL cholesterolu.
-
Losos
Kvalitný losos je jedna z najlepších rýb, aké môžete konzumovať. Prospieva štítnej žľaze i metabolizmu, vďaka obsahu mastných kyselín. Tie vám pomôžu s naštartovaním metabolizmu, ale tiež znížia riziko kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych porúch.
-
Fazuľa
Pravidelná konzumácia fazule vám pomôže zvýšiť funkciu štítnej žľazy. Obsahuje totiž jód, ale aj ďalšie dôležité živiny ako bielkoviny, draslík, vápnik, meď a kyselinu listovú. Všetky vám pomôžu udržať zdravú štítnu žľazu a zlepšiť produkciu hormónov.
-
Vajíčka
Obsahujú tri najdôležitejšie látky, ktoré štítna žľaza potrebuje – tyrozín, jód a selén. Ich nedostatok v organizme spôsobuje štítnej žľaze vážne problémy.
-
Ustrice
Sú jedným z najbohatších zdrojov zinku, ktorý je pre správne fungovanie štítnej žľazy veľmi potrebný. Podľa niektorých výskumov sa jeho nedostatok v organizme môže významne podpísať pod samotný vznik hypotyreózy.
-
Kuracie mäso
Ako živočíšny zdroj bielkovín obsahujú aminokyseliny, zvlášť tyrozín. Ten je jedným zo stavebných prvkov hormónov štítnej žľazy. Okrem toho sa v kuracej pečeni nachádza dostatok vitamínu A, ktorý vám s funkčnosťou štítnej žľazy tiež pomôže.
Pri kúpe kuraciny si ale dávajte pozor na kvalitu, aby ste konzumovali skutočne zdravé mäso.
Upozorňujeme, že tieto potraviny slúžia len ako doplnok komplexnej liečby. Neslúžia ako náhrada liekov!

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.