Rakovina pankreasu: Koho najviac ohrozuje a ako znížiť riziko jej vzniku?

Spomedzi všetkých krajín Európy je práve Slovensko tou, kde je druhý najvyšší výskyt tohto druhu rakoviny. Aké sú rizikové faktory jej vzniku? A dá sa jej rozvinutiu zabrániť? Odpovede vám poskytneme v článku.
Pri rakovine pankreasu je pomerne vysoká úmrtnosť a neskorá diagnostika. Môže za to najmä fakt, že nádor nemusí byť pri štandardných vyšetreniach dostatočne viditeľný. Rakovina sa zvykne aj v tomto prípade prejavovať rôznymi symptómami, no zvyčajne ich pripisujeme iným ochoreniam.
Čítajte: Postrach Slovákov – rakovina pankreasu
Ako pri iných diagnózach, aj tu je výskyt nádoru silne individuálna záležitosť. Napriek tomu ale existujú určité vlastnosti, ktoré ľudí robia viac náchylnými podľahnúť tomuto ochoreniu.
Rizikové faktory
- Vek
Stúpajúci vek je silným rizikovým faktorom pri všetkých druhoch rakovinových ochorení. Ako organizmus starne, stáva sa viac zraniteľný a imunitný systém menej odolný. Podľa prieskumov je výskyt rakoviny pankreasu omnoho menší u ľudí vo veku 30 – 50 rokov, než u tých, ktorí už prekročili 50-tku. Veľmi často napáda organizmus ľudí starších ako 80 rokov.
- Pohlavie
Tento druh rakoviny sa u mužov vyskytuje až o 30% častejšie, ako u žien. Vedci predpokladajú, že to súvisí s tým, že muži sú častejšie dlhodobými fajčiarmi.
- Rasa
Najvyšší výskyt rakoviny pankreasu na svete je u afroameričanov, pritom tí čelia tejto hrozbe aj v mladšom veku. Najmenší výskyt zažívajú obyvatelia Ázie.
- Rodinná anamnéza
Ak si niekto týmto ochorením vo vašej rodine už prešiel, značne tým rastú vaše šance na výskyt rovnakej diagnózy. Platí to najmä v prípade, že váš blízky rodinný príslušník mal rakovinu ešte pred 50-tkou.
- Nadváha
Najmä nadmerný tuk v oblasti pása sa značne podieľa na vzniku rôznych foriem rakoviny, ktorá sa lokalizuje v tráviacom trakte. Najviac ohrození sú ľudia, ktorí trpia nadváhou od puberty alebo detstva.
- Fajčenie
Karcinogény v cigaretách dvíhajú dlhodobým fajčiarom riziko vzniku rakoviny pankreasu až o 20%. Šanca na rozvinutie rakoviny pľúc je pritom mnohonásobne vyššia.
- Cukrovka
U pacientov s diagnostikovanou cukrovkou je pomerne veľké riziko rozvinutia tohto (ale aj iného) druhu rakoviny. Cukrovka dokonca môže byť jedným z etiologických faktorov a symptómov.
- Nadmerná konzumácia alkoholu
Medzi častým popíjaním a rakovinou pankreasu je silné prepojenie. Ak k tomu naviac fajčíte, riziko jej vzniku si zvyšujete o 35 – 40%. Občasný pohárik kvalitného alkoholu je ale v poriadku.
Čítajte: Alkohol: Šesť prekvapivých spôsobov, ako ovplyvňuje vaše zdravie
- Pankreatitída
Alebo tiež zápal pankreasu je vôbec najčastejšia choroba, ktorá pankreas postihuje. Jej chronické štádium je ale nebezpečné, pretože dlhodobo vyčerpávaný a zapálený orgán bude viac náchylný k formovaniu nádoru.
- Dlhodobé nezdravé stravovanie
A tým nemyslíme len fastfood, ale aj nadmernú konzumáciu červeného a spracovaného mäsa. To, čo prechádza našim tráviacim traktom má pomerne významný dopad aj na výskyt rôznych ochorení a inak to nie je ani pri rakovine.
Ako znížiť riziko jej vzniku
Čo presne spôsobuje vznik rakoviny pankreasu nie je známe. Ako u iných chorôb, aj tu rozhoduje kombinácia viacerých faktorov, hlavne stav a odolnosť nášho organizmu. Existujú ale určité spôsoby, ako môžete obmedziť riziko vzniku rakoviny:
- Rozlúčte sa s cigaretami
- Pokúste sa udržať si primeranú váhu
- Zvoľte zdravú stravu a adekvátny pohyb
- Obmedzte príjem alkoholu
- Pravidelne absolvujte lekárske prehliadky
- Pokiaľ je to možné, nevystavujte sa pôsobeniu karcinogénov

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.