Ako schudnúť aj po 40-tke
Vzhľadom k tomu, že metabolizmus sa vekom spomaľuje a svalová hmota ubúda, je stále ťažšie spaľovať tuky a zostať fit.
No je tu nádej pre všetkých, ktorí bojujú s priberaním v strednom veku. Podľa novej štúdie publikovanej v časopise BMJ môže menšia zmena stravy skutočne pomôcť udržať si štíhlu líniu aj po 40-tke.
Flavonoidy a zmeny hmotnosti
Štúdia BMJ je doteraz najväčšia svojho druhu. Skúmala viac ako 124,000 ľudí v strednom a staršom veku, ktorí uvádzali svoju hmotnosť raz za dva roky, a ich stravovanie raz za štyri roky. Výskumníci analyzovali tieto dáta po dobu 24 rokov a po prispôsobení dát o fajčení a cvičení zistili, že ľudia, ktorí jedli viac potravín bohatých na flavonoidy si udržali svoju váhu, alebo dokonca stratili na váhe.
Čítajte: Bobuľové ovocie, ktoré bojuje proti rakovine
Flavonoidy sú prírodné látky nájdené v rastlinách, v ktorých vykonávajú rad dôležitých úloh. Napríklad, sú zodpovedné za správnu komunikáciu medzi rastlinnými bunkami, rovnako ako za vytvorenie atraktívnych farieb pre včely a motýle, čo pomáha pri opeľovaní. Potraviny bohaté na flavonoidy sú jahody, banány, hrozno, hrušky, cibuľa, sušené slivky, paprika, zelený čaj a mnoho ďalších, napríklad aj čokoláda a víno.
Zdá sa, že u ľudí môžu flavonoidy zabrániť nežiadúcemu priberaniu na váhe. Zatiaľ čo väčšina dospelých medzi 18 a 49 rokmi zapojených do štúdie mala tendenciu pribrať každoročne jednu alebo dve libry, tí ktorí jedli potraviny bohaté na flavonoidy priberali v priemere o 0,16 až 0,23 libier menej každé štyri roky.
Bobule ukázali najlepšie výsledky
Rôzne potraviny obsahujú rôzne druhy flavonoidov. Flavonoidy, ktoré vykazovali tie najlepšie výsledky vo vzťahu k nárastu telesnej hmotnosti boli antokyanové, ktoré možno nájsť v jahodách, černiciach, čučoriedkach, čerešniach, hrozne, reďkovkách a čiernych ríbezliach. Flavonoidné polyméry nájdené v jablkách a zelenom čaji tiež ukázali sľubné výsledky.
Čítajte: Kvercetín: Prírodný liek, ktorý ničí rakovinové bunky
Skoršie štúdie flavonoidov uvádzajú ďalšie výhody. V skutočnosti bolo preukázané, že potraviny bohaté na flavonoidy zvyšujú výdaj energie a teda znižujú vstrebávanie tukov a zároveň pracujú ako účinné protizápalové prostriedky. Príjem flavonoidov bol spojený so zníženým rizikom niektorých druhov rakoviny, ako aj s podporou kardiovaskulárneho a nervového systému.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.