7 zaujímavostí, ktoré ste netušili o šedivých vlasoch

Niekto ich má skôr, iní neskôr. No všetci si raz v našej hrive nájdeme strieborné vlasy. Vedeli ste ale, že ak vytrhnete jeden, na jeho mieste skutočne nenarastú tri ďalšie? Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov o šedinách, ktoré vám nepovedia v kaderníctve a ani v školách.
-
Šedivé vlasy vlastne vôbec nie sú šedivé
Vlasy vyrastajú z folikúl, malých cibuľkovitých pórov na hlave. Priemerne ich máme 100 – 150 tisíc a každá z nich funguje samostatne, bez ohľadu na iné folikuly. Naše vlasy sú vo svojej podstate bezpigmentové – biele. Farbu získavajú až z melanínu, pigmentu, ktorý tiež rozhoduje o farbe našej pokožky. Sú dva druhy melanínu – eumelanín (tmavohnedý a čierny) a phaeomelanín (červenkastý a žltý). Tie sa v našej genetike miešajú a vytvárajú jedinečné zafarbenie vlasov aj pokožky.
Existuje teória, že starnutie tento náš prístup k melanínu postupne spomaľuje, takže na našej hlave je čoraz viac vlasov, ktoré sú bez pigmentu. Čiže technicky vzaté, vlasy nemenia farbu na sivú, jednoducho o farbu celkovo prichádzajú.
-
Ak šediviete skôr, máte to v génoch
Ešte ste nedosiahli tridsiatku a už máte pár šedín? Zrejme ste to zdedili po niekom z rodiny. Už pri narodení v sebe totiž máme takú kombináciu génov, ktorá určuje aj to, kedy a ako začneme šedivieť. Dermatológovia sa s tomto prípade riadia pravidlom 50 na 50 – predpokladá sa, že vo veku 50 rokov máme 50% vlasov šedivých.
Čítajte: Ako prirodzene zastaviť šedivenie vlasov
-
Fajčiari budú šedivieť rýchlejšie
Zlé správy pre všetkých, ktorí milujú cigarety – vaše vlasy si to poriadne odnesú. Pravidelné fajčenie sa totiž spája s predčasným starnutím a do tejto kategórie spadajú orgány, pokožka, zuby aj vlasy.
-
Aj vaše ostatné ochlpenie postupne ošedivie
Každá časť tela, ktorú pokrývajú vlasy alebo ochlpenie časom zošedivie. U každého človeka je ale táto doba a tiež konkrétne miesta individuálnou záležitosťou. To je tiež príčina, prečo niektorí muži majú šedivé vlasy, ale ochlpenie na hrudi alebo tvári, či nohách je ešte stále pôvodnej farby.
-
Ani šok nespôsobí, že zrazu ošediviete
Určite ste aj vy počuli spojenie „zľakol sa, až ošedivel“. Nuž, nie je založené na pravde. Vlasy samé od seba nezvyknú naraz zmeniť farbu (vplyvom starnutia, genetiky a chemikálií či UV žiarenia ale postupne áno). Existujú síce diagnózy, ktoré spôsobia masívne a rýchle vypadávanie vlasov, no na náhlu zmenu farby vlasov taká neexistuje.
-
Rasa a stres tiež zohrávajú úlohu
Stres nespôsobí zošedivenie priamo, no významne sa podieľa na mnohých dermatologických problémoch. Tu patrí aj rozvinutie niektorých prejavov predčasného starnutia, napríklad šedivenia.
Aj naša rasa ale zohráva významnú úlohu. Pomerne skoro začínajú šedivieť ľudia z východnej Európy, o čosi neskôr (zhruba v 35-ke) šedivejú priemerní Ázijci. Afroameričania začínajú zvyčajne šedivieť až po 40-tke.
-
Vytrhnutie jedného nespôsobí, že vám narastú tri ďalšie
Ide o pomerne populárny mýtus, no nie je vôbec pravdivý. Folikul existuje ako samostatná jednotka a môže obsahovať len jeden vlas. Čiže vám tam „nevyrašia“ zázračne tri nové a k tomu sivé vlasy. To ale neznamená, že by ste si šediny mali vytrhávať. Takto môžete folikul poškodiť natoľko, že v ňom už žiaden vlas nevyrastie.
Nezabúdajte na to, že aj keď vlasy postupne strácajú pigment, starostlivosť o ne je stále dôležitá.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.