• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.11.2024Meniny má Klement
Bratislava

10 varovných príznakov depresie

  • 18:06 11.02.2016
  • Bratislava
10 varovných príznakov depresie

Depresia nie je iba dočasný pocit smútku a melanchólie, ale vážne duševné ochorenie. Nepodceňte týchto desať varovných príznakov a nehanbite sa požiadať o pomoc blízkych alebo odborníkov. Neliečená depresia sa totiž môže prehlbovať a vyústiť do veľmi nepríjemného skratového správania.

  • Nízke sebavedomie, pocity viny a beznádeje

Pocit odporu voči sebe samému alebo neustále obviňovanie sa za minulé skutky sú častým znakom, že človek je v depresii. Pacienti, ktorí majú klinickú depresiu, sú často voči sebe extrémne kritickí a nie sú schopní odpustiť sami sebe. Platí to až pre 85% z nich.

  • Vyčerpanosť

Z biologického hľadiska potláča depresia tvorbu serotonínu, neurotransmitteru, ktorý je zodpovedný za naše dobré pocity. Lenže spolu s ním potláča aj epinefrín, teda adrenalín, ktorý nám zase dodáva energiu. Preto sa počas depresie ľudia cítia úplne oprávnene vyčerpaní.

Čítajte: 15 prirodzených pomocníkov proti úzkosti

  • Nespavosť

Depresia zasahuje do našich prirodzených biorytmov v tele, aj do tých, ktoré nám hovoria, kedy telo potrebuje spať a kedy vstávať. Poruchy spánku sú veľmi častým sprievodným znakom a indikátorom duševných problémov, má ich až 97% pacientov. Princíp ale funguje aj opačne – ľudia, ktorí trpia nespavosťou si z dlhodobého hľadiska môžu depresiu privodiť.

  • Narastajúci hnev a podráždenie

Pocit neustáleho narastajúceho hnevu patrí k počiatočným štádiám depresie. Ak je depresia spojená s prejavmi hnevu (nemusia byť iba slovné alebo iba fyzické), zväčša býva ťažšie liečiteľná.

  • Úzkosť

Nie je to iba pocit nervozity z toho, čo sa udialo alebo môže stať. Úzkosť počas depresie môže človeku privodiť návaly paniky, potenie, búšenie srdca, nepravidelný dych a aj mdloby. Nehovoriac o tom, že depresívni ľudia si následne toto správanie počas úzkosti veľmi dlho vyčítajú a je zdrojom ďalšej psychickej frustrácie.

Čítajte: 5 korenín proti depresii

  • Problémy s koncentráciou a strata krátkodobej pamäte

Každý má z času na čas sa v dnešnej uponáhľanej dobe sústrediť. No duševné ochorenia, medzi ktoré patrí aj depresia, sú v tomto zákerné. Ak vaša koncentrácia dlhodobo zlyháva a pozorujete na sebe aj iné príznaky, mali by ste vyhľadať pomoc. Rovnaké pravidlo platí aj s krátkodobou pamäťou. Je prirodzené občas zabudnúť, kde ste si položili kľúče, no veľa takýchto prípadov môže signalizovať vážnejší problém.

  • Skratové správanie

Sklony k alkoholizmu, gembleniu, rizikovému sexuálnemu správaniu (promiskuite) a iné prejavy patria tiež k možným indikátorom depresie. Platí to najmä v prípade, že konkrétny človek takémuto správaniu predtým absolútne neholdoval. Môže to byť určitý spôsob obranného psychického mechanizmu.

  • Strata záujmu o koníčky

Tiež postupná strata záujmu o socializáciu s priateľmi a rodinou a upustenie od dlhoročných koníčkov signalizujú depresívne stavy. Odborne sa neschopnosť nájsť potešenie v týchto aktivitách nazýva anhedónia. Patrí k jedným z prvých a závažných príznakov klinickej depresie.

Čítajte: Podovolenková depresia: Čo robiť, aby návrat do práce nebol taký náročný?

  • Zmeny v hmotnosti

Náhly úbytok alebo naopak náhle naberanie hmotnosti môže byť tiež indikátor duševnej nepohody. Žalúdok môže odmietať jedlo kvôli nervozite, smútku alebo vyčerpanosti. Menej časté je priberanie na váhe počas depresie, no sú ľudia, ktorí si konzumáciu jedla spájajú s pocitom pohody a pokoja a nezdravo sa na tieto pocity nafixujú.

  • Opakujúce sa myšlienky na smrť a samovraždu

Myšlienky na smrť nie sú až také výnimočné, najmä ak je človek starší. No ak sa tieto myšlienky spájajú so sebaubližovaním alebo samovraždenými úmyslami, je potrebné venovať im dostatok pozornosti. Samovraždené myšlienky sa vyskytujú často pri duševných poruchách a ochoreniach, výnimkou nie je ani klinická depresia.

Čítajte: Prepadol vás pocit osamelosti? Najlepšia zbraň je v našom mozgu

Ak ste si na sebe alebo na svojich blízkych všimli viac týchto príznakov, neváhajte a konzultujte ich s rodinou, priateľmi alebo odborníkmi. Skutočná depresia sa totiž môže prehĺbiť a skutočne vyústiť až do samovraždy.

Zdroj: Info.sk, DK, top10homeremedies.com, webmd.com, health.com, Foto: shutterstock.co
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia

Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia

20:07 21.11.2024Zdravie

Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.

Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup

Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup

7:08 20.11.2024Zdravie

Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.

Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky

Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky

19:45 18.11.2024Zdravie

Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.

Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári

Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári

19:34 18.11.2024Zdravie

Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.

Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!

Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!

11:09 18.11.2024Zdravie

Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.