Vedcom sa podarilo zachytiť Einsteinove gravitačné vlny

Spozorované gravitačné vlny vznikli zo zrážky dvoch čiernych dier.
Spozorované vlny pochádzali z kolízie dvoch čiernych dier vzdialených 1,3 miliardy svetelných rokov od Zeme. Jedna mala 36-násobok hmotnosti Slnka, druhá 29-násobok a obe sa v momente splynutia blížili k sebe polovičnou rýchlosťou svetla. Ich výsledkom boli nielen gravitačné vlny, ale aj jedna čierna diera, ktorá je viac ako 60-krát hmotnejšia ako Slnko.
Vlny zachytili dve mimoriadne citlivé zariadenia Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO), vzdialené od seba tisíce kilometrov. Detektory nachádzajúce sa na opačných koncoch USA, konkrétne vo washingtonskom Hanforde a v Livingstone v štáte Louisiana, disponujú laserovým systémom, ktorý umožňuje precízne merania časopriestoru.
V každom zo zariadení sa laserový lúč rozdelí na dve časti, ktoré putujú do na seba kolmých štvorkilometrových tunelov. Na ich koncoch sa nachádzajú zrkadlá, ktoré lasery odrážajú a opätovne ich spájajú. Ak gravitačná vlna prejde jedným alebo oboma laserami, zmení tým rýchlosť, ktorou sa šírilo svetlo, čím sa novovzniknutý lúč bude líšiť od toho pôvodného.
Ďalším významným objavom projektu je potvrdenie teórie, že sa gravitačné vlny šíria rýchlosťou svetla. Vďaka tomuto poznatku bude možné nielen vytvárať nové teórie v oblasti astrofyziky, ale tiež skúmať čierne diery, kvazary či neutrónové hviezdy.
"Dá sa to naozaj prirovnať iba k momentu, keď Galileo teleskopom po prvý raz zhliadol planéty. Naše chápanie vesmíru sa dramaticky zmenilo," uviedol teoretický fyzik Abhay Ashtekar z Pennsylvánskej štátnej univerzity.
Gravitačné vlny, o ktorých sa zmienil Einstein v roku 1916 vo svojej všeobecnej teórii relativity, predstavujú mimoriadne jemné poryvy v časopriestore, štvorrozmernom prostredí kombinujúcom čas s priestorovými veličinami. Ak sa zrazia obrovské, ale kompaktné objekty ako čierne diery alebo neutrónové hviezdy, vyšlú naprieč vesmírom gravitačné poryvy.
"Vyzerá to na Nobelovu cenu," poznamenal Karsten Danzmann z Inštitútu Maxa Plancka pre gravitačnú fyziku (AEI) v Hannoveri, ktorý je vedúcim európskej časti výskumného tímu. Objav prirovnal k rozšifrovaniu štruktúry DNA.
K objavu sa pre stanicu BBC vyjadril aj expert na čierne diery Stephen Hawking, ktorý uviedol, že ide o prelomový okamih v dejinách vedy. "Gravitačné vlny poskytujú úplne nový pohľad na vesmír. Schopnosť ich detekcie má potenciál na zásadný prevrat v astronómii. Tento objav je prvým zistením binárneho systému čiernych dier a prvým pozorovaním ich zlučovania," dodal.
Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com a www.iflscience.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.