V4 oslavuje 25. výročie, stala sa dobre zavedenou značkou
Lídri krajín V4 uvádzajú, že si uvedomili, že každý úspech si vyžaduje sústavnú prácu a úsilie.
Podľa spoločnej deklarácie premiérov za posledných 25 rokov rozvíjala V4 úzku a intenzívnu spoluprácu založenú na spoločných hodnotách a záujmoch.
"Svojím členstvom v EÚ a NATO krajiny Visegrádskej skupiny prispeli k hospodárskej a politickej integrácii Európy a prehĺbili stabilitu a bezpečnosť kontinentu. Skupina V4 sa stala dobre zavedenou značkou, a to i v globálnom rozsahu a uznávaným a spoľahlivým partnerom pri riešení problémov, ktorým čelí euroatlantický svet," píšu v deklarácii. Premiéri krajín Visegrádskej štvorky Robert Fico (Slovensko), Bohuslav Sobotka (Česká republika), Beata Szydlo (Poľsko) a Viktor Orbán (Maďarsko) sa stretli dnes v Prahe. Po spoločnej schôdzke nasledoval summit V4+ Macedónsko a Bulharsko, pričom Macedónsko zastupoval prezident Ďorge Ivanov a Bulharsko premiér Bojko Borisov. Hlavnou témou rozšíreného summitu bola migrácia a ochrana schengenských hraníc.
Lídri krajín V4 takisto uvádzajú, že si uvedomili, že každý úspech si vyžaduje sústavnú prácu a úsilie. Dnes si podľa nich výročie pripomíname v atmosfére hľadania identity a prehodnocovania našich spoločných cieľov. "EÚ a NATO už nie sú len naším jediným ukotvením a garantom našej prosperity, ale sú dnes naviac výraznou súčasťou spoločnej identity, za ktorú sa naše krajiny cítia zodpovedné," píše sa ďalej s tým, že si uvedomujeme nebezpečenstvo vzniku deliacich čiar v Európe a sme si vedomí prípadných negatívnych dôsledkov. "Preto sme odhodlaní aktívne a rozhodne predchádzať a brániť vzniku takýchto nových hraníc," dodali.
Morálna povinnosť udržať dvere do EÚ otvorené
"Usilujeme sa o vytvorenie atmosféry partnerstva, dôvery, vzájomnej úcty a solidarity medzi našimi štyrmi štátmi," uvádza sa v deklarácii. Premiéri takisto podpísali tvrdenie, že v budúcom úsilí chcú ďalej smerovať k rozšíreniu a upevneniu vzťahov vnútri V4. "Jednoznačne presadzujeme rozširovanie Európskej únie ako nástroj pre šírenie priestoru stability a prosperity," tvrdí Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko. Dôvodom je to, že tak ako my sme využili príležitosť, ktorú nám pripravil vstup do EÚ, tak považujeme za svoju morálnu povinnosť udržať dvere do EÚ otvorené aj pre súčasné a budúce kandidátske krajiny. Takisto chceme aj naďalej ponúkať svoje skúsenosti s cieľom pomôcť transformácii krajín, ktoré prechádzajú prechodným obdobím, ako napríklad krajinám západného Balkánu a krajinám Východného partnerstva.
Nedávny vývoj, ktorého spoločným menovateľom je ohrozenie mieru, bezpečnosti a prosperity občanov EÚ, si podľa vyhlásenia vyžaduje spoločnú reakciu. "Poučili sme sa z vlastných skúseností o tom, aké nebezpečné môže byť oslabovanie európskej jednoty. Chceme, aby európska integrácia pomáhala členským štátom na dosiahnutie ich cieľov. Preto sa aktívne snažíme udržať dynamiku a pružnosť Európskej únie v súlade so základným princípom európskej spolupráce, ktorým je "jednota v rozmanitosti"," píše sa v deklarácii. Z tohto dôvodu sa snažia hájiť výsledky spolupráce, ktoré prispievajú k ďalšiemu hospodárskemu rozvoju našich krajín a k zvyšovaniu prosperity.
Silná Európska únia potrebuje silnú Visegrádsku skupinu
"Domnievame sa, že prehlbovanie európskej integrácie je celkom zásadné. Preto sme rozhodnutí sa aktívne podieľať na posilňovaní a efektívnom fungovaní," tvrdia predsedovia vlád. "Chceme, aby európska únia bola silnejšia a sme presvedčení, že silná Európska únia potrebuje silnú Visegrádsku skupinu," uzavreli s tým, že tak ako pred 25 rokmi, sú aj dnes krajiny V4 oddanými členmi euroatlantického spoločenstva. Spoločnou prácou a úsilím pokračujú a budú aj naďalej pokračovať v snahe budovať silnejšiu, prosperujúcu a demokratickejšiu Európu.
Novodobá Visegrádska skupina vznikla 15. februára 1991 na stretnutí maďarského premiéra Jószefa Antalla, prezidenta ČSFR Václava Havla a jeho poľského kolegu Lecha Walesu v maďarskom Visegráde. Na tejto schôdzke podpísali deklaráciu o blízkej spolupráci troch stredoeurópskych krajín na ich ceste k európskej integrácii a ekonomickej transformácii. Po rozdelení ČSFR sa označenie skupiny zmenilo na Visegrádsku štvorku.
Kalamita na Slovensku: Výstrahy pretrvávajú, v týchto úsekoch platí kalamitná situácia
Na cestách treba naďalej počítať s ťažkosťami, na východe vyhlásili I. stupeň kalamitnej situácie.
Od pondelka bude v 24 okresoch obnovená prevádzka na odboroch katastra
Od pondelka bude obnovená prevádzka na odboroch katastra v 24 okresoch. Služby budú poskytovať len za okresy vo svojej pôsobnosti.
SHMÚ: V týchto krajoch stále platí 2.stupeň výstrahy pred snežením
Meteorológovia varujú pred snehovými závejmi a jazykmi.
Verejný ochranca práv sa chce vo februári obrátiť na ÚS pre posúdenie ústavnosti novely infozákona
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský chce vo februári podať návrh na Ústavný súd SR pre posúdenie ústavnosti novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
ÚVZ varuje: Toto vám hrozí, ak nebudete v miestnosti udržiavať optimálnu mieru vlhkosti
V interiéroch treba udržiavať optimálnu mieru vlhkosti.