Väčšina ľudí chce koaličnú vládu. Akú by ste si želali vy?

Prieskum agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA.
Odporúčame:
Smer by potreboval koalíciu pre väčšinu v parlamente
Koaličnú vládu by chcelo vyše 68 percent respodentov
Respondentov sa v prieskume pýtali, či si myslia, že budúca vláda bude opäť vládou jednej strany alebo koaličná, teda zložená z viacerých strán. Vyjadriť sa tiež mohli na otázku, akú vládu by chceli, či vládu jednej strany alebo koaličnú.
Na otázku: "Myslíte si, že budúca vláda bude opäť vládou jednej strany, alebo koaličná, teda zložená z viacerých strán?" sa 60,3 percenta opýtaných priklonilo ku koaličnej vláde (skôr koaličná ako vláda jednej strany - 48,3 % a rozhodne koaličná - 12 %) a 16,2 % k vláde jednej strany (rozhodne vládou jednej strany - 5 % a skôr vládou jednej strany ako koaličná - 11,2 %). Na otázku nevedelo odpovedať 23,5 % respondentov.
Z odpovedí na otázku: "Akú vládu by ste chceli, vládu jednej strany alebo koaličnú?" vyplýva, že koaličnú vládu preferuje 68,2 % respondentov (skôr koaličnú ako vládu jednej strany - 48,8 % a rozhodne koaličnú - 19,4 %), vládu jednej strany by chceli 11,2 % respondentov (rozhodne vládu jednej strany - 5,8 % a skôr vládu jednej strany ako koaličnú - 5,4 %) a 20,6 % to nevie. Agentúra Polis Slovakia uskutočnila prieskum pre agentúru SITA od 6. do 14. februára na vzorke 1 670 respondentov starších ako 18 rokov na území SR.
Najmenej želanou koalíciou je #Sieť - SNS - KDH - Most-Híd - OĽaNO-NOVA - SaS
Prieskum agentúry Polis Slovakia pre SITA zisťoval aj názory na možné povolebné koalície strán. Účastníkov prieskumu sa pýtali: "Chceli by ste, aby vznikla nasledujúca koalícia?" Z 12 možných alternatív z prieskumu vyšla ako najpravdepodobnejšia koalícia Smer-SD a SNS, ktorej vznik by rozhodne chcelo 23,6 percenta opýtaných a skôr áno ako nie by tejto koalícii povedalo 23,6 % respondentov.
Ostatné koalície získali 24,3 percenta a menej spomedzi pozitívne pre ich vznik naklonených respondentov. Takmer štvrtina respondentov (24,3 % - vyplýva z odpovedí "rozhodne áno" a "skôr áno ako nie") je za dve možné koalície, a to koalíciu Smeru-SD a Mosta-Híd a koalíciu troch opozičných strán #Sieť, KDH a Most-Híd. Spojenie strán #Sieť a KDH by uprednostnilo (z odpovedí "rozhodne áno" a "skôr áno ako nie") 22,7 % opýtaných a koalíciu Smeru a KDH by chceli (z odpovedí "rozhodne áno" a "skôr áno, ako nie") 22,3 % respondentov.
Najmenej "želanou" koalíciou by bola koalícia zložená zo subjektov #Sieť - SNS - KDH - Most-Híd - OĽaNO-NOVA - SaS. Táto možná vládna zostava získala 65,8 % hlasov proti jej vzniku (7,9 % opýtaných by jej povedalo "skôr nie, ako áno" a 57,9 % "rozhodne nie"). Ostatné možné koalície získali proti svojmu vzniku približne 50 až takmer 60 percent. Výnimkou je koalícia Smeru-SD a SNS so 42 % negatívnych názorov na jej možný vznik (18,9 % "skôr nie ako áno" a 23,1 % "rozhodne nie").
Preferencie by podľa ľudí mohli porásť #Sieti, ale aj SNS
Približne každý tretí účastník prieskumu by po parlamentných voľbách v prípade vzniku koaličnej vlády chcel v nej vidieť strany SNS (30,6 %) a Smer-SD (29,3 %). Respondenti na otázku: "Ak by mala vzniknúť koaličná vláda, ktoré strany by mali byť v takejto koalícii?" ďalej do prvej päťky strán zaradili: #Sieť (20,7 %), KDH (18,2 %) a Most-Híd (16,9 %). Hnutie OĽaNO-NOVA by v koalícii chcelo vidieť 8,7 %, SaS 4,1 %, SME RODINA - Boris Kollár 3,7 %, inú stranu 1,8 % a odpovedať nevedelo 27,9 %. Respondenti mali možnosť viacerých odpovedí.
Prieskum sledoval aj názory verejnosti na to, ktorým stranám sa do volebného dňa, 5. marca ešte môžu zvýšiť preferencie. Z odpovedí na otázku: "Ktoré politické strany majú ešte podľa vás, do volieb 5. marca, najväčší potenciál rastu?" vyplýva, že 28,1 percenta opýtaných si myslí, že by to mohla byť SNS a 24 percent si to myslí o strane #Sieť. Most-Híd by mohol posilniť podľa 19 percent, Smer-SD podľa 16,5 percenta opýtaných a rast KHD očakáva 14 percent. Nasledujú OĽaNO-NOVA (5,4 %), SaS (3,3 %), SME RODINA - Boris Kollár (3,3 %), Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (1 %), SMK (1 %), iná (2 %) a 29,3 % na otázku nevedelo odpovedať. Aj v tomto prípade si mohli respondenti vybrať viac ako jednu stranu, teda mali možnosť viacerých odpovedí.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.