Odhalenie: Antidepresíva spôsobujú nárast samovrážd

Nové dôkazy naznačujú, že ľudia by mali tieto lieky prestať užívať.
Nový výskum uverejnený v časopise British Medical Journal (BMJ) zistil, že antidepresíva v skutočnosti zvyšujú riziko agresívneho správania a samovrážd vo všetkých vekových skupinách, najmä u mladších ako 18 rokov.
Čítajte: 5 korenín proti depresii
Komplexné hodnotenie 70 rôznych štúdií s ohľadom na bezpečnosť a účinnosť najčastejších antidepresív na trhu odhalilo, že napriek tomu, čo výrobcovia liekov často tvrdia, antidepresíva sú mimoriadne vysoko rizikové. Jedinci mladší ako 18 rokov majú až dvojnásobné riziko samovraždy.
Mnoho užívateľov a ich rodinných príslušníkov hlási zvláštne a často násilné správanie spojené s antidepresívami a dôkazy naznačujú, že ľudia by ich mali prestať užívať.
Čítajte: Kurkuma ako náhrada za antidepresíva
"Antidepresíva nefungujú u detí, to je celkom jasné," tvrdí profesor Peter Gotzsche vedúci autor štúdie z Nordic Cochrane Centre. "V rôznych štúdiách deti hovoria, že im nepomáhajú, ale zvyšujú riziko samovraždy." Profesor Gotzsche tiež vyjadril znechutenie nad úplným nedostatkom záujmu farmaceutického priemyslu nad tým, čo tieto lieky robia s ľuďmi, najmä deťmi.
Mnohí lekári neodhaľujú tieto nežiaduce účinky svojim pacientom, a dôsledkom toho je, že ich užívanie je čoraz viac bežné. Island v súčasnosti drží rekord ako krajina s najväčším počtom receptov na antidepresíva zo všetkých krajín na svete. Vysoko na zozname je aj Austrália, Portugalsko, Kanada, Švédsko a Spojené kráľovstvo.
Čítajte: Zlepšite si duševné zdravie cvičením
"Ľudia vo Veľkej Británii spotrebúvajú viac než štyrikrát viac antidepresív, ako tomu bolo pred dvoma desaťročiami," hovorí Dr. Joanna Moncrieff z University College London a upozorňuje, že asi štyri milióny Britov v súčasnosti berie antidepresíva denne, čo je dvojnásobne viac ako pred 10 rokmi.
Čítajte: Slnečné svetlo a rybí olej pomáhajú liečiť psychické poruchy
"Z analýzy vyplýva, že klinické štúdie, na ktorých sú založené rozhodnutia o povolení predaja, pravdepodobne podceňujú rozsah škôd súvisiacich s liekmi," dodáva Dr. Tarang Sharma z Nordic Cochrane Centre.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.