Rastlinné oleje môžu spôsobiť ochorenie čriev, srdcové choroby či cukrovku: Používajte tieto zdravé alternatívy
Ak konzumujete priveľa týchto olejov, môžete dlhodobo škodiť svojmu zdraviu. Prezradíme vám, ktoré tuky je potrebné obmedziť a aké alternatívy sú pre vás omnoho vhodnejšie.
Rastlinné oleje, ktoré nájdeme vo väčšine obchodov s potravinami sú číre, bez chuti, veľmi rafinované a spracované oleje. Najčastejšie sú to slnečnicové, sójové, repkové, kukuričné oleje. Veľa uznávaných vedcov a lekárov doteraz trvalo na tom, že by sme mali znížiť príjem nasýtených tukov a prejsť na polynenasýtené. No ukazuje sa, že nemali celkom pravdu.
Výskum z Tufts University zistil, že znižovanie príjmu nasýtených tukov alebo zvyšovanie polynenasýtených tukov, s výnimkou omega-3 mastných kyselín, nemá pre človeka žiadny prospech. Samotná myšlienka, že rastlinné oleje sú lepšie ako nasýtené tuky vychádza z presvedčenia, že znižujú hladinu cholesterolu a pravdepodobne znižujú celkové riziko srdcových ochorení.
V minulosti ľudia konzumovali oveľa viac omega-3 mastných kyselín (a oveľa menej omega-6) než v súčasnej dobe. Hlavným zdrojom omega-3 v dnešnej strave sú ryby, ale voľne žijúca zver a rastliny majú tiež vysoký obsah omega-3 a kedysi zohrávali väčšiu úlohu v našej strave. Divina a hovädzie mäso kŕmené trávou obsahuje asi sedemkrát viac omega-3 mastných kyselín ako priemyselne chované zvieratá.
Zavedenie rafinovaných olejov do nášho jedálnička a menšia konzumácia diviny a voľne chovaných zvierat zvýšili náš príjem omega-6 tukov, zatiaľ čo podiel omega-3 mastných kyselín v našej strave dramaticky poklesol. Omega-6 tuky obsiahnuté v rastlinných olejoch naštartujú zápalové dráhy tela, a tiež znižujú dostupnosť protizápalových omega-3 mastných kyselín do našich tkanív, čo vedie k ďalšiemu zápalu.
Inými slovami, omega-6 tuky ničia výhody omega-3 mastných kyselín. Nadmerná konzumácia rastlinných olejov zvyšuje pravdepodobnosť zápalových ochorení a dokonca aj riziko vzniku duševných chorôb. Štúdie preukázali, že existuje súvislosť medzi duševnými chorobami a zápalom v mozgu.
Doktor Joseph Hibbeln z National Institutes of Health skúmal vplyv omega 6 a omega 3 mastných kyselín na naše zdravie. Vysvetľuje, že zvýšený príjem omega-6 a nízky príjem omega-3 tukov môže mať za následok zvýšené riziko niektorých ochorení:
- Ochorenie srdca
- Diabetes 2. typu
- Obezita
- Metabolický syndróm alebo prediabetes
- Syndróm dráždivého čreva
- Zápalové črevné ochorenie
- Makulárna degenerácia (poškodenie zraku a slepota)
- Reumatoidná artritída
- Astma
- Rakovina
- Psychiatrické poruchy
- Autoimunitné ochorenia
Takže aké tuky by sme mali jesť?
Dokonca ani odborníci sa nemôžu dohodnúť a menia svoj pohľad raz za niekoľko rokov. Najnovšie odporúčania hovoria, že by sme mali prijímať viac tradičných tukov:
- Extra panenský olivový olej
- Avokádo
- Mäso z voľného chovu
- Bio maslo
- Orechy
- Tučné ryby - sardinky, makrely, slede a divoké lososy, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.