Ste stále unavení? Toto sú najčastejšie príčiny

Nedostatok spánku je častý a očividný dôvod, prečo vám chýba energia. No zďaleka nie je jediný. Možno robíte niektorú z nasledujúcich chýb.
-
Necvičíte, keď ste unavení
Ak ste začali cvičiť pravidelne, rozhodne v tom pokračujte, aj keď budete cítiť únavu. Aj 20 minút trikrát týždenne totiž môže znamenať veľký rozdiel. Zvyčajne po šiestich týždňoch takéhoto tréningu pocítite, že telo je po cvičení nielen silnejšie, ale organizmus má viac energie a pracuje efektívnejšie. Je to vďaka posilnenému kardiovaskulárnemu systému, ktorý kvôli pravidelnému cvičeniu lepšie prenáša krv a živiny v tele. Takže, ak si nabudúce budete chcieť poleňošiť na gauči a budete dúfať, že vás to preberie, radšej sa vydajte na krátku a rýchlu prechádzku.
Čítajte: 5 dôvodov, prečo sa cítite stále unavení
-
Zanedbávate pitný režim
Toľkokrát skloňovaná dehydratácia má na telo skutočne veľký dopad. Už pri 2% nedostatku tekutín prichádza naše telo o energiu. Dehydratácia spôsobuje zníženie objemu krvi, teda zahusťuje krv. Srdce potom pracuje pomaly a menej efektívne, čo znamená, že prúdenie krvi, kyslíka a živín v tele je o čosi pomalšie. Zdanlivo nejde o problém, no ak sa cítite unavení, na vine môže byť aj takáto „maličkosť“.
-
Nemáte dostatok železa
Anémia trápi najmä dámy, ktoré sa kvôli nedostatku železa môžu cítiť unavené, slabé a podráždené. Ak v organizme chýba táto látka, do svalov a buniek sa dostáva menej kyslíka. Ak si ho chcete doplniť prirodzene, siahnite po hovädzom mäse a vnútornostiach, fazuli, tofu, vajíčkach, tmavej listovej zelenine alebo po doplnkoch stravy.
Čítajte: 5 najčastejších nedostatkov živín a ako im zabrániť
-
Neraňajkujete a žijete z fastfoodu
Veľa ľudí si odvyklo raňajkovať, no vynechávať raňajky je skutočná chyba. Neposkytnete tak telu „palivo“, ktoré by vám dodávalo v doobedných hodinách energiu. To zvyčajne vyústi do toho, že si na obed naložíte poriadnu porciu a kým ju organizmus spracuje, upadnete do ešte väčšej únavy.
Podobný stav dosiahnete aj tým, ak sa budete stravovať primárne na fastfoodových jedlách. Organizmus bude zaťažený a bude mu trvať dlhšie ich spracovať. Keďže ale nemajú skutočné výživné hodnoty, začnete veľmi rýchlo opäť cítiť hlad. A takto sa vaše telo rozhodne nebude cítiť nabité energiou.
-
Pracujete aj počas voľného času
Každý by mal byť občas schopný povedať „nie“ ďalším úlohám, povinnostiam, úkonom a jednoducho na chvíľu vypnúť. Žiaľ, pre mnohých je to v tejto dobe neľahká úloha, pretože sa bojíme pri prejave neochoty o svoju pracovnú pozíciu. Aj keď to znie ako klišé, nemali by ste zabúdať, že zdravie je skutočne prvoradé. Vypnite z času na čas všetku elektroniku a venujte sa iba sebe a tomu, čo vás teší.
-
Spoliehate sa na silu kofeínu
Je v poriadku, ak váš organizmus občas popoženiete kofeínom. Tri šálky kávy by ale malo byť vaše denné maximum. Ak prekročíte tento limit, môžete narušiť biorytmus v tele. To sa prejaví na problémoch zaspať a kvalite spánku. Kofeín totiž blokuje adenozín, látku, ktorá nás uspáva, keď sa v organizme nahromadí.
Čítajte: Účinky kofeínu: Omladzuje, zoštíhľuje a lieči
-
Pred spaním si doprajete viac alkoholu
Pohár vína počas večere nie je zlý nápad. No ak pred spaním skonzumujete väčšie množstvo alkoholu, síce zaspíte, ale kvalita spánku bude veľmi zlá. Organizmus totiž bude počas noci pracovať na rozložení a vstrebaní alkoholu. Naviac budete dehydrovaní. Nečudujte sa potom, že ráno vstanete unavení a bez energie. Vaše telo si totiž počas noci absolútne neoddýchlo.
-
Počas víkendu ste hore do neskorých hodín
Je síce dôležité zabaviť sa a udržať sociálne väzby, no ak máte namáhavú prácu a počas týždňa sa nevyspíte, mali by ste si to skúsiť vykompenzovať aspoň cez víkend. Doprajte si poriadny oddych a kvalitný spánok aspoň v nedeľu večer, aby bolo vaše telo schopné naplno fungovať počas nového pracovného týždňa.
Poznáte iné zlozvyky, ktoré dokážu telu zbytočne odčerpať energiu? Podeľte sa o ne s nami v komentári.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.