Fico: SR je pripravená spustiť opatrenia na ochranu hranice s Rakúskom
Slovensko je po rozhodnutí Viedne obmedziť počet žiadateľov o azyl pripravené prijať technické opatrenia na ochranu svojich hraníc s Rakúskom. Počas druhého dňa summitu Európskej únie v Bruseli to vyhlásil premiér Robert Fico.
"Musíme sa pripraviť aj na technické bariéry. Ak začínajú niektoré krajiny prijímať jednostranné opatrenia ako Rakúsko a malo by to mať za dôsledok, že budeme pod obrovským tlakom migrantov, tak takisto máme právo prijímať jednostranné opatrenia," povedal pre TASR s tým, že jednostranné opatrenia nepovažuje za dobrú cestu. Tú dlhodobo vidí v uzatvorení a ochrane vonkajších európskych hraníc, nie v ich ochrane vo vnútri EÚ. Myslí si však, že na toto rozhodnutie Rakúska budú reagovať aj ostatné krajiny.
"Slovensko nezlyhalo v migračnej kríze, tak nemienime za to platiť daň," podčiarkol na tlačovej konferencii.
Technické opatrenia by sa mali spustiť po tom, ako pred rakúskou hranicou ostatnú väčšie skupiny migrantov, ktoré by si následne pre svoju cestu do Nemecka vybrali inú trasu. "Dlhodobo sa na tento prípad pripravujeme. Minister vnútra Robert Kaliňák vie, čo má robiť, veľa sme o tom hovorili aj po technickej stránke," poznamenal premiér. Dodal, že rozhodnutie Rakúska vyvolalo na summite veľké napätie.
Viedeň oznámila, že tento rok prijmeme (najviac) 37.500 žiadostí o azyl, čo je len zlomkom z približne 90.000 vlani prijatých žiadostí. Od dneška bude Rakúsko cez hranice so Slovinskom vpúšťať denne už len 80 osôb, ktoré plánujú požiadať o azyl na jeho území. Okrem týchto osôb Rakúsko povolí vstup ďalším maximálne 3200 migrantom mieriacim do susedného Nemecka.
Šíria sa však obavy, že toto opatrenie vyvolá dominový efekt - teda že západobalkánske krajiny budú musieť tiež tvrdo obmedziť pohyb žiadateľov o azyl a vznikne humanitárna kríza v Grécku, kam v súčasnosti prichádza z Turecka väčšina utečencov smerujúcich ďalej na sever Európy.
Balkánske krajiny už takisto nasledujú príklad Rakúska a ohlásili plány na zastavenie migrantov na svojich hraniciach.
Slovinsko sa chystá udeliť armáde právomoc strážiť hranice; Macedónsko začína posilňovať a rozširovať pletivový a žiletkový plot na úseku, kam prichádzajú migranti z Grécka. Srbský minister pre migráciu Aleksandar Vulin v Belehrade vyhlásil, že "Srbsko urobí to isté, čo Rakúsko".očet žiadateľov o azyl pripravené prijať technické opatrenia na ochranu svojich hraníc s Rakúskom.
V Tatrách hrozia lavíny, pozor treba dať na strmých svahoch
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v pondelok nad pásmom lesa v Západných a vo Vysokých Tatrách.
Šutaj Eštok: Ukrajinský prezident by sa mal snažiť o mier, nie útočiť na suseda
Šutaj Eštok odkázal Zelenskému, aby urobil všetko pre začatie mierových rokovaní.
Kalamita na Slovensku: Výstrahy pretrvávajú, v týchto úsekoch platí kalamitná situácia
Na cestách treba naďalej počítať s ťažkosťami, na východe vyhlásili I. stupeň kalamitnej situácie.
Od pondelka bude v 24 okresoch obnovená prevádzka na odboroch katastra
Od pondelka bude obnovená prevádzka na odboroch katastra v 24 okresoch. Služby budú poskytovať len za okresy vo svojej pôsobnosti.
SHMÚ: V týchto krajoch stále platí 2.stupeň výstrahy pred snežením
Meteorológovia varujú pred snehovými závejmi a jazykmi.