Sloboda zvierat prijala v minulom roku 7163 zvierat v núdzi
Nový domov prostredníctvom adopcií si v roku 2015 našlo 5050 zvierat.
"Sme radi, že sme minulý rok mohli pomôcť takému vysokému počtu zvierat v núdzi. Len v rámci bratislavského útulku sme realizovali 351 operácií na záchranu životov, začipovali sme 1508 neoznačených prijatých zvierat a vykastrovali 1500 zvierat. Z prijatých 2461 zvierat sme nový domov našli 1681 psíkom a mačkám, 502 sme vrátili pôvodným majiteľom. Teší nás, že sa rozbieha pomoc v regiónoch, kde je situácia najhoršia, pribúdajú nové útulky," vysvetlila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
Organizácia riešila v roku 2015 aj podnety občanov o týraní a zlom zaobchádzaní so zvieratami, pričom 401 týraných zvierat umiestnila do svojich útulkov, zabezpečila liečbu a následné umiestnenie do nových domovov. Týrané zvieratá sa zachraňujú už 10 rokov prostredníctvom unikátneho projektu Linka proti krutosti. Dobrovoľná sieť inšpektorov Linky proti krutosti prešetruje hlásenia verejnosti o zlom zaobchádzaní so zvieratami a týraní.
V roku 2015 pracovalo pre Linku proti krutosti 17 inšpektorov a pokryli všetky regióny Slovenska.
"V roku 2013 sme dostali 625 podnetov, v roku 2014 už 1426 prípadov, a uplynulý rok opäť o čosi viac, a väčšina bola opodstatnená. Rastúci počet hlásení svedčí, že ľudia na Slovensku sú čoraz všímavejší a citlivejší voči týraniu zvierat. Mrzí nás však, že zodpovedné štátne orgány neprejavujú dostatočný záujem a razanciu vykonávať kontroly a nápravy v plnom rozsahu zákonných možností," konštatovala inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová.
Štátne orgány podľa jej slov majú právomoc odobrať zviera zo zlých podmienok, udeliť pokuty, vznášať trestné oznámenia i zakázať chov, avšak aj pri závažných prípadoch týrania sa len výnimočne odhodlajú na radikálnejší krok, ktorý zvieraťu pomôže a majiteľa potrestá a zabráni podobnému konaniu v budúcnosti. "Občianske združenia suplujú štátne orgány napriek minimálnym právomociam," dodala.
Okrem prijímania týraných zvierat zabezpečuje väčšina útulkov odchytové služby zabehnutých a premnožených zvierat, ich karantenizáciu, čipovanie, kastrácie a adopcie. "Najčastejšie prípady sú zvieratá držané permanentne na krátkych reťaziach, bez adekvátneho pohybu, výživy a prístrešku. Treba si uvedomiť a prikazuje to aj legislatíva, že zviera má mať umožnený denný voľný pohyb, teda nesmie byť celodenne na reťazi ani vo voliére, riadnu, v zime zateplenú búdu, denné kŕmenie a prístup k vode," upozornila Březinová.
Ak občania vedia o zvierati, ktoré stráda, môžu kontaktovať Linku proti krutosti na mailovej adrese: [email protected] alebo príslušnú veterinárnu správu a žiadať o kontrolu a nápravu. "Ak vidia zabehnuté zviera, treba volať číslo 159," uzavrela Březinová.
Kuffa: Ministerstvo životného prostredia povolilo odlov 36 bobrov, ochranári to kritizujú
Ministerstvo životného prostredia SR povolilo odlov 36 bobrov, ktorí podľa štátneho tajomníka rezortu Filipa Kuffu poškodzovali hrádze vodných tokov.
Prezident: Ak sa nestabilizuje Hlas a SNS, predčasné voľby prichádzajú do úvahy
Pokiaľ sa v krátkej dobe nepodarí zastabilizovať situáciu v poslaneckých kluboch Hlas-SD a SNS, do úvahy prichádzajú predčasné voľby tak, ako ich avizuje premiér Robert Fico.
Jaurová: Výbor NR SR pre kultúru sa zaoberá i činnosťou verejnoprávnych inštitúcií
Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá je kontrolným orgánom rezortu kultúry a pod jeho pôsobnosť spadajú všetky inštitúcie v oblasti kultúry vrátane verejnoprávnych.
Slovensko má patriť do Európskej únie a NATO, zhodli sa prezidenti
Jediné miesto, kam môže momentálne Slovensko patriť, je Európska únia a Severoatlantická aliancia.