Kolaps Schengenu by mohol stáť EÚ až 1,4 bilióna eur
- 13:25 22.02.2016
- BERLÍN
Pesimistický scenár Bertelsmannovej nadácie počíta v prípade rozpadu schengenskej zóny voľného pohybu tovarov a služieb s rastom dovozných cien o 3 %, čo by Európskej únii prinieslo straty na úrovni 10 % jej HDP.
Negatívne dopady pre najväčšiu európsku ekonomiku Nemecka medzi rokmi 2016 až 2025 nadácia vyčíslila na 235 mld. eur. Francúzsku by zánik bezcolnej zóny priniesol náklady vo výške 244 mld. eur. Umiernený scenár nadácie počíta v prípade zániku Schengenu so zvýšením dovozných cien o 1 %. To by európsky blok stálo v horizonte najbližších desiatich rokov zhruba 470 mld. eur, vyčíslila Bertelsmannova nadácia.
Dohodu o zrušení vzájomných colných kontrol podpísali 14. júna 1985 Francúzsko, Nemecká spolková republika a štáty Beneluxu (Belgicko, Luxembursko a Holandsko) v luxemburskej dedinke Schengen. Schengenský priestor je v súčasnosti územie časti Európy a hŕstky zámorských území, v ktorom môžu ľudia voľne prekračovať hranice zmluvných štátov na ktoromkoľvek mieste bez toho, aby museli prejsť hraničnou kontrolou.
Schengenský priestor vymedzuje spoločná posilnená hranica. Deväť krajín, medzi nimi aj Slovenská republika, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004, sa stali súčasťou schengenského priestoru 21. decembra 2007. Tlak na udržanie systému sa stupňuje od leta minulého roka, kedy v reakcii na imigračnú krízu začali viaceré členské štáty EÚ zavádzať vlastné opatrenia proti prílevu imigrantov.
Szijjártó: Za clá USA voči EÚ by mali byť obviňovaní Biden a Brusel, nie Trump
EÚ je znepokojená zámerom prezidenta USA zvýšiť clá na európsky tovar vstupujúci na americký trh, ale za takýto vývoj si môže sama, vyhlásil Péter Szijjártó.
Poslanci ukončili rokovanie hlasovaním, v schôdzi budú pokračovať v stredu
Poslanci Národnej rady SR ukončili prvý rokovací deň mimoriadnej schôdze hlasovaním o zdravotníckom zákone a o návrhoch legislatívnych úprav súvisiacich s novým stavebným zákonom.
OSN údajne na Ukrajine zastavuje projekty s finančnou podporou z USA
Inštitúcie Organizácie Spojených národov pôsobiace na Ukrajine dostali interný príkaz, aby nepodpisovali žiadne nové dokumenty, ktoré predpokladajú financovanie zo strany Spojených štátov.
Jens Stoltenberg: Nórsko urobí všetko pre to, aby sa vyhlo clám zo strany USA
Nová nórska vláda urobí všetko pre to, aby sa vyhla zavedeniu ciel na nórsky tovar zo strany Spojených štátov, vyhlásil nový nórsky minister financií a bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Zmeny súvisiace s novým stavebným zákonom prerokujú poslanci zrýchlene
V súvislosti s návrhom nového stavebného zákona, o ktorom má parlament definitívne rozhodnúť na aktuálnej schôdzi, je potrebné upraviť a zosúladiť desiatky ďalších právnych predpisov.